Jeden z najbogatszych Polaków zatrzymany przez ABW. Kim jest biznesmen Marek Falenta [SYLWETKA]

Marek Falenta, właściciel SkładyWęgla.pl i były akcjonariusz Hawe

Marek Falenta, właściciel SkładyWęgla.pl i były akcjonariusz Hawe (Fot. mat. prasowe)

Kolejny zatrzymany przez ABW w związku z aferą taśmową to Marek Falenta - wynika z informacji ?Gazety Wyborczej?. Milioner, współwłaściciel kilku spółek giełdowych, od kilku lat zajmujący wysokie miejsca na liście najbogatszych Polaków. Sprawdzamy, czym się zajmuje i jak dorobił się wielkiego majątku.
Kim jest Marek Falenta? Jak sam siebie określa - ekspertem i inwestorem w branżach: nieruchomości, telekomunikacji, finansów, służby zdrowia oraz nowych technologii. Przede wszystkim jednak jest jednym z najzamożniejszych Polaków. Na liście najbogatszych tygodnika "Wprost" zadebiutował w 2007 r. na 95. miejscu z majątkiem wartym 245 mln zł. W 2013 r., w wieku 38 lat, awansował na 67. miejsce, a jego majątek został wówczas wyceniony na 440 mln zł.

Marek Falenta pochodzi z Lubina. Jest absolwentem zarządzania i marketingu w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Legnicy. Karierę zawodową rozpoczynał w 1997 r. w spółkach KGHM. W 2000 r. postanowił przejść na swoje - utworzył spółkę Electus zajmującą się finansowaniem samorządów oraz publicznych szpitali. Jak podaje firma na swojej stronie internetowej, skupia się przede wszystkim na rozwiązaniach finansowo-prawnych w zakresie wspierania płynności publicznej służby zdrowia poprzez przejęcie zadłużenia tych jednostek, a następnie jego restrukturyzację. W prostych słowach - Electus handluje długami szpitali.

Milionowe zyski

Electus to żyła złota - jest jedną z firm zajmujących się pożyczaniem pieniędzy szpitalom. Pożyczka jest droższa niż kredyt bankowy, jej koszt to nawet kilkanaście procent rocznie. Jednak firma najwięcej zarabia wówczas, gdy szpital przestaje spłacać raty w terminie. Dochodzą wtedy karne odsetki i opłaty za tzw. doradztwo (firma przekonuje, że nie tyle pożycza szpitalom pieniądze na spłatę długów, ile pomaga im wyjść z tarapatów, a to kosztuje). Ostateczna suma może sięgnąć nawet kilkunastu milionów złotych.

Inwestycje w nowe technologie

W 2010 r. Marek Falenta założył fundusz inwestycyjny Falenta Investments. Posiada również większościowe udziały w spółce telekomunikacyjnej Hawe SA, spółce ZWG SA (zajmującej się projektami z branży nowych technologii), a także w spółkach: Umbrella Institute SA i Bumech SA. Zainwestował też w Dom Maklerski IDM SA tworzący grupę spółek świadczących usługi finansowe (skupia m.in. Polski Bank Przedsiębiorczości, TFI Idea SA, Electus SA, Supernova IDM Fund, Polski Fundusz Hipoteczny SA). Pierwsze akcje IDM SA Marek Falenta kupił w 2006 r., a w 2009 był już większościowym akcjonariuszem.

W 2011 r. zainwestował w firmę LeadBullet rozwijającą usługę content marketingu oraz reklamy natywnej w polskim internecie, a w 2013 r. założył wraz z polskimi naukowcami Umbrella Institute, pozyskujący i wdrażający nowe technologie w przemyśle.

Plany na przyszłość i mafia węglowa

W 2014 r. podjął decyzję o zaangażowaniu w nieruchomości komercyjne - zamierza wprowadzić na warszawską giełdę spółkę zajmującą się koncentracją gruntów inwestycyjnych. Jak sam pisze na jednym z portali społecznościowych, obecnie posiada ponad 100 ha gruntów położonych w centrach największych miast Polski.

Na początku 2014 r. Marek Falenta kupił 40 proc. udziałów w firmie SkładyWęgla.pl, największym sprzedawcy węgla w kraju. Kilka tygodni temu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali dziesięć osób zajmujących kierownicze stanowiska w spółce. Są podejrzewane m.in. o oszustwa, wyłudzanie podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy. W wywiadzie opublikowanym wczoraj przez "Puls Biznesu", Falenta twierdzi, że był zaskoczony tą sytuacją.

W tym samym wywiadzie zapytany, czy uważa, że za aferą podsłuchową mogą stać rosyjskie służby, odpowiedział: "O to należy pytać rosyjskie służby - robiących politykę, a nie rodzimych inwestorów - robiących biznes".

Zatrzymanie Marka Falenty przez ABW potwierdził dziś w rozmowie z Gazetą Wyborczą jego adwokat, Grzegorz Radwański.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Komentarze (114)
Jeden z najbogatszych Polaków zatrzymany przez ABW. Kim jest biznesmen Marek Falenta [SYLWETKA]
Zaloguj się
 • idioteka-narodowa

  Oceniono 294 razy 286

  1997 r. rozpoczął karierę pseudo biznesowa jako 30 latek na państwowej posadzie w Sp-ce KGHM.I już posiadał wiedze i ogromną kasę jak robić duże pieniądze. W czepku urodzony czy co?

 • 71tosia

  Oceniono 281 razy 277

  chetnie sie dowiem jak po ukonczeniu 'studiow' w Wyższej Szkole w Legnicy. dostaje sie interatna posade w KGHM, na tyle interatna ze po 3 latach zaklada sie wlasny bardzo dochodowy biznes?

 • stok-1

  Oceniono 216 razy 204

  Nasze składki zdrowotne trafiają do kieszeni takich osób jak Falenta. Solidarnościowa 'Wolna Polska' daje im wolność przejmowania ciężko zapracowanych przez nas pieniędzy.

 • mariusz_1234

  Oceniono 276 razy 204

  Nie dało się dalej sprzedawać ruskiego gazu i zarabiać na nim 100% to trzeba było kupić taśmy od kelnera!!!!!
  Mam nadzieję że posiedzi razem z Hofmanem który już płynie do niego Wisłą

 • 3-kuleczka

  Oceniono 225 razy 185

  electus handluje długami szpitali,... - normalnie, koorwa....po trupach do pieniędzy, szemrana kariera tego pana nie zaczęła sie jak widzimy teraz, musiał miec dobre plecy u pisiorów,...

 • klassa

  Oceniono 130 razy 126

  To jest ten, co podpisuje się + patriota" Póki co, to żyje ze skubania szpitali.Bardzo to patriotyczne.

 • 3-kuleczka

  Oceniono 166 razy 126

  następny cwaniaczek, jeden - kryminalista, ukrywał sie u braci rosjan, teraz piastuje stanowisko naczelnego wprost - szmatławca, ale jakby nie było kasiora leci
  drugi jak koorwa czy komornicza szmata sepi na zadłuzonych szpitalach, ale kurcze towarzystwo

 • simonh

  Oceniono 170 razy 120

  jak to kim jest, to oczywiste takim samym gangsterem jakim byl Latkowski. szukali sie jak w korcu maku.Wart Pac pałaca

 • panihalinka

  Oceniono 112 razy 106

  "Marek F. założył fundusz inwestycyjny Falenta Investments" - i w ten sprytny sposób wiemy kto zacz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX