Szkoci obawiają się, że zabraknie im gotówki. Brytyjskie banki: Jesteśmy przygotowani na ewentualne zmiany

Czwartkowe referendum ws. odłączenia Szkocji od Wielkiej Brytanii powoduje szkockie obawy, że brytyjskie banki podwyższą wypłaty z rachunków i bankomatów. One jednak uspokajają, twierdząc, że są przygotowane na ewentualne zmiany i wysyłają do szkockich bankomatów miliony banknotów - podaje ?The Independent?.
Referendum decydujące o odłączeniu Szkocji od Wielkiej Brytanii odbędzie się w czwartek. Szkoci, w obawie przed podwyższonymi wypłatami z bankomatów i rachunków, mogą chcieć wypłacić większą ilość gotówki. Brytyjskie banki w odpowiedzi wysyłają na północ kraju miliony banknotów.

W przypadku szkockiego "tak" Bank Anglii zobowiązał się zabezpieczać rachunki przez 18 miesięcy. RBS oraz Lloyds także zapewniły, że są przygotowane na ewentualne zmiany.

Warto dodać, że banknoty są drukowane przez Bank Anglii w Debden i są przechowywane w największych oddziałach w kraju. Branże finansowe już jakiś czas temu zauważyły, że w obiegu jest większa liczba pieniędzy. Twierdzą także, że to część planu.

To nie jedyne wątpliwości gospodarcze Szkocji. Przeciwnicy niepodległości straszą podwyżką cen. Natomiast jej zwolennicy uważają, że fundusze uzyska się z ropy. Jednak nie tylko Szkoci mogą stracić na referendum. "The Times" pokazuje, że w przypadku odłączenia się kraju od korony brytyjskiej, Wielka Brytania miałaby np. mniej o 1,2 mln butelek whisky, słabszego funta i straciłaby 1/5 medali olimpijskich.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Więcej o:
Skomentuj:
Szkoci obawiają się, że zabraknie im gotówki. Brytyjskie banki: Jesteśmy przygotowani na ewentualne zmiany
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX