Internet odpowiada na kryzys franka. "Czekam na pierwszy wpis #jesuisfranc"

DSZ
15.01.2015 15:31
A A A
Szwajcaria to nowa Grecja? Internet odpowiada na kryzys franka.

Szwajcaria to nowa Grecja? Internet odpowiada na kryzys franka. (Gazeta.pl)

Internet rozpalił się do czerwoności, gdy bank Szwajcarii obniżył stopy procentowe do -0,75 proc. i przestał bronić kursu waluty na poziomie 1,20 za euro. Kurs franka wystrzelił, szwajcarska giełda pogrąża się w 10-procentowych spadkach. "Czekam na pierwsze wpisy z tagiem #JeSuisFranc" - pisze jeden z internautów.
Gdy bank centralny Szwajcarii zrezygnował z obrony kursu franka względem euro oraz obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych, szwajcarska waluta wystrzeliła z niespotykaną mocą. Przez pewien czas trzeba było za nią zapłacić nawet 5 zł. Sytuacja jest cały czas bardzo dynamiczna. Teraz za franka płacimy ok. 4,22 zł.

Natychmiast pojawiły się gorące komentarze. Ashraf Laidi, szef światowej firmy inwestycyjnej City Index, porównał spadki na szwajcarskiej giełdzie do sytuacji pogrążonej w recesji Grecji. "Szwajcaria to nowa Grecja" - napisał. Obecnie helwecka giełda pikuje. Spadki sięgają 10 proc.Pojawiają się także prześmiewcze komentarze.Jeden z internautów skomentował sytuację z ironią, nawiązując do dramatycznych wydarzeń z Francji: "Czekam na pierwsze wpisy z tagiem #JeSuisFranc".Na odpowiedź nie musiał długo czekać. Dziennikarze Radia ZET postanowili w prześmiewczy sposób nawiązać do hasła #jesuischarlie. "Wszyscy mamy kredyty, zgadnijcie, kto ma we frankach" - napisali. Rzeczywiście, rodziny, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe we frankach, a jest ich ponad pół miliona, mogą mieć poważne problemy ze spłatą kredytu. "Powinieneś się przygotować na to, że przez jakiś czas będziesz płacił więcej, ale o ile więcej - na to pytanie nie odpowie ci dziś nawet wróżka" - napisał Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny "Wyborczej".POLUB NAS


Zobacz także
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • Oceniono 298 razy 272

  1. Przywrócić poprzedni layout. Teraz gazeta.pl wygląda jak portal tabloidowo plotkarski a nie strona o wiadomościach. Mniej zdjęć, więcej tekstu! Nie wiem po co to przystosowanie strony do idiotów i analfabetów wtórnych

  2. Panowie z Radia Zet to chyba do szkoły nie chodzili.
  "Je NE suis Pas" a nie "Je suis NOT"

 • sadystaaa

  Oceniono 62 razy 30

  Banksetrzy o tej operacji wiedzieli od dawna, obywatel dowiaduje się po fakcie.

 • kkotlarski

  Oceniono 18 razy 18

  GAZETA - koszmarny nowy wygląd strony głównej. Taki sam shit jak windows 8.
  Lepsze jest wrogiej dobrego - po co zmieniać coś jest dobre. ŻĄDAM PRZYWRÓCENIA STAREGO WYGLĄDU.

 • littoral

  Oceniono 21 razy 9

  "Je suis not Frank" to bardzo głupi pomysł, bo robi się "jajo" z zawołania "Je suis Charlie", które było reakcją na tragedię w redakcji paryskiego tygodnika. Problem "frankowców" jest niemały, ale stawianie go na "jajowej" równi z okrzykiem przeciw rozstrzelaniu redakcji "Charlie Hebdo" jest co najmniej niestosowne.

 • Oceniono 24 razy 8

  Banksterzy wypłacą sobie trzynastki, potem czternastki, potem ....
  Nowoczesne górnictwo, złoża obfite. Ludzikom figa się znajdzie, niech też coś z tego mają. jakby się ktoś mocno czepiał to i wyjaśnienie proste znajdą. Pewnie ktoś na giełdzie klawiaturę dziurkaczem na noc przycisnął i pooooszło w górę, a cofnąć już się nie da. Taki nasz los.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najważniejsze informacje