Jak inwestować, by zarobić krocie? Zobacz, co ma do powiedzenia miliarder. Warren Buffett radzi

W co inwestować, aby zarobić? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie. Odpowiedzi może nam udzielić człowiek, który zarobił wiele, naprawdę wiele. Przedstawiamy pięć najważniejszych porad na 2015 r., których udzielił inwestorom Warren Buffett - przedsiębiorca z 58 mld dolarów na koncie.
Warren Buffett jest amerykańskim inwestorem giełdowym, przedsiębiorcą i filantropem. Jest głównym akcjonariuszem, przewodniczącym rady nadzorczej oraz prezesem spółki Berkshire Hathaway, za której pośrednictwem kontroluje akcje m.in. American Express, Coca-Coli czy koncernu Gillette. Od wielu lat konsekwentnie utrzymuje się na szczytach list najbogatszych ludzi świata, w 2014 r. zajął 4. miejsce w rankingu "Forbesa".

Co ma do zaproponowania inwestorom, którzy chcą iść jego śladem? "Przestań uważać, że istnieje magiczny przepis na zarobienie mnóstwa pieniędzy w ciągu jednej nocy i że właśnie ty go odkryjesz, ponieważ jesteś mądrzejszy od innych inwestorów" - to jego główna rada. Serwis GoBankingRates zebrał najlepsze udzielone przez Warrena Buffetta porady dla inwestorów na 2015 rok. Oto, co proponuje miliarder:

1. Inwestuj długoterminowo w firmy z indeksu S&P 500

Oto propozycja Buffetta: zainwestuj 10 proc. posiadanej gotówki w obligacje rządowe, a 90 proc. - w firmy z indeksu S&P 500 (w skład którego wchodzi 500 firm o największej kapitalizacji, notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ). - Wierzę, że długoterminowe zyski z takiego inwestowania będą lepsze niż osiągnięte w tym roku przez większość funduszy emerytalnych, instytucji czy osób prywatnych, które zatrudniają wysoko opłacanych menedżerów - twierdzi Buffett.

Business Insider przyznaje miliarderowi rację i przypomina, że badania potwierdzają, iż fundusze indeksowe sprawdzają się lepiej niż zarządzane (w tym fundusze inwestycyjne). Trzeba jednak zwrócić uwagę na słowo "długoterminowe". Po ewentualnym krachu giełdy odrabianie strat może trwać wiele lat. Aby wypracować zysk, trzeba mieć zarówno czas, jak i dużo samodyscypliny, by nie wycofać pieniędzy z funduszu indeksowego i przeczekać spadki.

2. Naucz się oszczędzać

- Myślę, że największym błędem jest nieuczenie się nawyków oszczędzania odpowiednio wcześnie. Oszczędzanie jest nawykiem - powiedział w ubiegłym roku Buffett w jednym z programów telewizyjnych. - Łatwo jest się stać dobrze sytuowanym człowiekiem w dłuższym czasie. Ale nie jest łatwo szybko zostać bogaczem - dodał.

3. Gdy cena akcji spada - kupuj, nie sprzedawaj

Buffett sam posłuchał swojej rady w ubiegłym roku, kiedy w ciągu kilku dni stracił ponad 2 mld dol. po spadku wartości udziałów kilku należących do niego firm (w tym Coca-Coli i IBM). Jak powiedział telewizji CNBC, inwestorzy, którzy sprzedają akcje, gdy ich cena idzie w dół, pozbawiają się szansy na odzyskanie straconych funduszy, kiedy cena pójdzie w górę.

Warren Buffett przyznał, że lubi rynek zniżkujący, a im bardziej ceny spadają, tym więcej kupuje. Lecz jego główną radą jest to, by inwestować długoterminowo w firmy, których model biznesowy jest nam znany i w pełni rozumiemy rynek, na którym działają.

4. Przestań udawać eksperta

Ta rada ma wiele wspólnego z ostatnim zdaniem z porady nr 3. - Jeśli nie inwestujesz w to, na czym się znasz, to uprawiasz hazard - powiedział Buffett. Jak napisał w 2014 r. w liście do swoich wspólników: "Nie trzeba być ekspertem, aby osiągać satysfakcjonujące stopy zwrotu z inwestycji. Ale jeśli nim nie jesteś, to musisz poznać swoje ograniczenia. Trzymaj się prostych rozwiązań i nie wychylaj się zanadto. Gdy ktoś zaproponuje ci szybkie zyski, odpowiedz szybkim: 'Nie'".

5. Naucz się czytać sprawozdania finansowe

- Uczęszczaj na kursy rachunkowości. Rachunkowość jest językiem biznesu. Będzie ci o wiele łatwiej czytać sprawozdania finansowe, jeśli go poznasz. Komfortowe posługiwanie się językiem obcym wymaga nieco doświadczenia i nauki, ale w przyszłości procentuje - poradził w ubiegłym roku Buffett 17-letniemu inwestorowi.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (39)
Jak inwestować, by zarobić krocie? Zobacz, co ma do powiedzenia miliarder. Warren Buffett radzi
Zaloguj się
 • jar_i_mir

  Oceniono 91 razy 87

  Najważniejsze stwierdzenie, nieznajomość którego była przyczyną płaczu wielu myślących, że są sprytniejsi od innych: "Gdy ktoś zaproponuje ci szybkie zyski, odpowiedz szybkim: 'Nie'
  ".

 • strach_sie_bac

  Oceniono 66 razy 64

  6. Jeżeli jakiś bank proponuje Ci bezpieczną lokatę inwestycyjną powiedz mu "spadaj na palmę banany prostować"

 • e.olsen

  Oceniono 30 razy 28

  Poradnik. - jak zostać miliarderem w 5 prostych krokach. 7 miliardów ludzi odetchnęło z ulgą, że to takie proste...

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 70 razy 20

  ile by nie miał pieniędzy ten cały "łoren", to nie zmieni to faktu, że jego żona to zwykła buffetowa :)

 • Max Neutrino

  Oceniono 18 razy 16

  Znawcy komentują, ja się śmieję. Cały sukces Buffetta jest zaklęty w jego ciętej ripoście: lepiej mieć częściowo rację, niż być całkowicie w błędzie. On po prostu inwestuje długoterminowo i ma portfel pełen firm prowadzących realną, zrozumiałą dla Niego działalność, a nie producentów bitcoinów. Jak ktoś sobie pyta ile stracił na TESCO, to niech się spyta, po ile kupił akcje TESCO 10 czy 20 lat temu. Okaże się, że stracił 2 mld na spadku, ale zyskał kolejne 3 na wzroście w przeciągu ostatnich 10 lat. Taka matematyka bufetowa.

  Problem w tym, że ludzie nie chcą być bogaci na starość, ale być bogaci już teraz - bo nawet kupa pieniędzy nie zagwarantuje życia wiecznego a zwłaszcza wiecznej młodości.

  maxxximalizator.blox.pl

 • jesusbuiltmyvolkswagen

  Oceniono 15 razy 9

  0. Urodź się w rodzinie szychy, tak by na dzień dobry mieć dobry start (szkoła, uczelnia, kapitał społeczny, kasa). Osiągnij taką masę, by mieć wpływ. A potem już pójdzie łatwo.

 • winter_solstice

  Oceniono 11 razy 5

  A teraz zórbcie artykuł z poradami jak wygrać w totka.

 • y.woodoo

  Oceniono 5 razy 3

  Nic nie bylo o zayebaniu 1-szego miliona a to przeciez w Polsce dziala perfekcyjnie.

 • harpaga

  Oceniono 19 razy 3

  Szkoda, że nie napiszą ile utopił na inwestycjach w spółki gazowe, tuż przed krachem.

  Poza tym giełda to gó...e loteria, szczególnie że większość inwestorów, czyli fundusze, inwestują nie swoje pieniądze i dla pracowników to praktycznie bezemocjonalne kliknięcie w parę klawiszy komputera, a co z tego będzie to już się zobaczy. To jedno co Buffet dobrze kiedyś powiedział, że nie powierzyłby swoich pieniędzy do zarządzania komuś innemu i lepiej je samemu inwestować. Co z drugiej strony jest ciekawe bo sam stoi na czele funduszu inwestycyjnego. Same sprzeczności ... wskazują na brak wartości takich rad. Bo dla kogo one są ? Dla kogoś kto ciuła po 1000 zł czy inwestora z portfelem 1 mln zł. czy ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX