Putin to najbogatszy człowiek na ziemi? Tak uważa jeden z inwestorów, obecny wróg Rosji

Czy Władimir Putin jest najbogatszym człowiekiem na świecie? Tak uważa jeden z biznesmenów, który przez ponad dekadę inwestował w Rosji. Według niego prezydent Rosji jest niemal 3 razy bogatszy od Billa Gatesa.
Ile majątku ma Władimir Putin? - Uważam, że ok. 200 mld dolarów - powiedział w rozmowie z CNN Bill Browder, współzałożyciel funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management, który przez ponad 10 lat był największym inwestorem zagranicznym w Rosji. Jeśli byłaby to prawda, oznaczałoby to, że rosyjski prezydent jest najbogatszym człowiekiem na ziemi, znacznie wyprzedzając Billa Gatesa z majątkiem równym 76 mld dol.

- Putin jest u władzy 14 lat. Wszystkie zarobione w tym czasie przez Rosję pieniądze, niewydane na szkoły, drogi czy szpitale, zostały zainwestowane w nieruchomości, akcje i fundusze inwestycyjne zarządzane przez Putina i jego kumpli oraz zdeponowane na rachunkach w bankach szwajcarskich - uważa Browder.

Biznesmen dodał, że Putin w trakcie pierwszych ośmiu do dziesięciu lat swych rządów kradł tyle pieniędzy, ile tylko mógł.

Browder, który wcześniej przez ponad 10 lat z sukcesem prowadził interesy w Rosji, w 2006 r. został wpisany na czarną listę osób, które "zagrażają bezpieczeństwu narodowemu", wydalono go z Rosji i dostał zakaz wjazdu na jej teren. Choć wcześniej był zwolennikiem Putina, po tych wydarzeniach zaczął krytykować jego rządy. Prawnik Browdera, Siergiej Magnitski w 2007 r. trafił na trop gigantycznej afery podatkowej i ujawnił nadużycia w organach skarbowych Federacji Rosyjskiej, które - jak ustalił - miały sprzeniewierzyć ponad 230 mln dol. Po nagłośnieniu afery, Magnitski trafił do więzienia, gdzie po roku został skatowany przez strażników.

Według portalu The Richest, majątek Putina wynosi 70 mld dol. Posiada on bowiem 37 proc. udziałów Surgutneftegasu i 4,5 proc. w Gazpromie. Jako prezydent w 2013 r. zarobił ok. 187 tys. dol.

Jedna z najodważniejszych książek, jakie napisano o Putinie. Sprawdź >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (220)
Putin to najbogatszy człowiek na ziemi? Tak uważa jeden z inwestorów, obecny wróg Rosji
Zaloguj się
 • rafi13

  Oceniono 386 razy 334

  Choćby i żarł te pieniądze, na zawsze już pozostanie małym smutnym czekistą.

 • antoniferdynand

  Oceniono 179 razy 141

  I co mu z tych miliardów jak na końcu i tak go powieszą rodacy. Kadafi i wielu innych też miał tony złota i 99% poparcie narodu a skończył jak skończył. Przykre, że historia kołem się toczy - przed I-sza Wojna Światową Car Rosji tez był najbogatszym człowiekiem na świecie na naród rosyjski najbiedniejszy - przynajmniej w Europie.
  A tak na marginesie - jak z pensji na poziomie 20 tys. dolarów miesięcznie można stać się udziałowcem 4,5% jednego z 3 największych koncernów paliwowych na świecie i przy okazji przytulić 1/3 udziałów Surgutneftegasu.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 134 razy 110

  Jeśli byłaby to prawda, oznaczałoby to, że rosyjski prezydent nie jest najbogatszym człowiekiem na ziemi, a największym złodziejem na ziemi.

 • Oceniono 158 razy 106

  Ciekawe - na ile wycenia życie swych żołnierzy jakich pchał do Czeczenii, Gruzji a teraz Ukrainę. Wychodzi że na jakieś 500$ od tuszy...

 • PIT NIP

  Oceniono 138 razy 94

  "Lepiej mieć mało, lecz nabyte sprawiedliwie, niż obfitość nabytą niesprawiedliwie" - Księga Przysłów Salomona 16:8

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX