Nowe dowody osobiste już od 1 marca. Zobacz, jakie będą zmiany

Od 1 marca będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Ma być bardziej przejrzysty i trudniejszy do podrobienia. Dokument będzie można wyrobić w każdym urzędzie gminy. Sprawdzamy, jak zmieni się jego wygląd.
Co nowego w dowodzie

Na nowym dowodzie pojawi się szereg nowych zabezpieczeń. Będą to m.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie sfałszować nowy dokument. Fotografia w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta wykorzystywana w paszportach. MSW zaznacza, że zdjęcie dołączone do wniosku o wydanie nowego dowodu nie powinno być starsze niż sześć miesięcy.

Czego nie będzie zawierać nowy dowód

Z dowodu zniknie adres zameldowania. Dzięki temu nie trzeba będzie wymieniać dokumentu przy każdej zmianie meldunku. W dowodzie nie będzie również informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Zrezygnowano zatem z wszelkich danych, które nie są niezbędne. Pojawi się za to informacja o polskim obywatelstwie.

Dowód będzie można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Dotychczas było to możliwe jedynie w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania. Nowy dokument będzie można odebrać w urzędzie, w którym składało się wniosek. MSW przypomina, że dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu określonych w nich terminów. Nie ma więc konieczności natychmiastowej wymiany dokumentów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (264)
Nowe dowody osobiste już od 1 marca. Zobacz, jakie będą zmiany
Zaloguj się
 • naw18

  Oceniono 462 razy 392

  Za duzo danych.
  Zlikwidować imie i nazwisko, pozostawic nr PESEL, dodac nr buta

 • rabingoldblatt

  Oceniono 217 razy 199

  Producenci "kolekcjonerskich" dokumentów są już przygotowani do zapowiadanych zmian.

  Nie chcą zawieść ... kolekcjonerów.

 • usedom_44

  Oceniono 271 razy 195

  No i na co mi ten nowy dowód? Do czego będzie potrzebny skoro na jego podstawie nie będzie można stwierdzić kto jest kto?
  Szukajcie teraz po sąsiadach ludzi o takim samym jak Wy imieniu i nazwisku bo jak przyjdzie do niego komornik to wszystko mu będzie jedno od kogo wyniesie telewizor czy... traktor. W końcu co za różnica czy wyniesie rzeczy od Jana Kowalskiego z III piętra, czy Jana Kowalskiego w IV piętra.

 • an_2_rez

  Oceniono 195 razy 159

  Nie wspominając już, że dowód bez meldunku lekko utrudni formalności w banku. Trzeba będzie za każdym razem biegać po jakieś zaświadczenia z urzędu. Zgaduję, że nie będą za darmo.

 • cameel.m

  Oceniono 94 razy 92

  A ten obiecany parę lat temu darmowy podpis elektroniczny dla każdego Polaka, który miał być w "nowych" dowodach to już odszedł w zapomnienie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX