Pieniądze po zmarłych trafią do organizacji pozarządowych? SKOK-i się burzą. "A może członkowie chcą je u nas zostawić"

Na kontach zmarłych osób może zalegać nawet 15 mld zł - informuje "Rzeczpospolita". Senat chce część z tych pieniędzy przeznaczyć na organizacje pozarządowe. Banki oraz SKOK-i mówią stanowcze "nie". Tak zaczyna się bój o pieniądze niczyje.
Według różnych szacunków na takich kontach w bankach, SKOK-ach oraz w OFE może być zdeponowane od kilku do nawet 30 mld zł. Wojciech Rabiej, członek zarządu Nordea PTE, wyliczył swego czasu, że wartość wygasłych lokat oczekujących na spadkobierców w OFE sięga 2,3 mld zł. - Jeśli przyjąć ten sam procent w stosunku do pieniędzy zdeponowanych na kontach bankowych, może chodzić nawet o 15 mld zł - donosi "Rzeczpospolita".

Pieniądze niczyje? Nie do końca

Według obecnego prawa jeśli po pieniądze do banku nie zgłosi się spadkobierca, dziedziczy je gmina, na terenie której mieszkał zmarły. I tu właśnie rodzi się problem.

Senatorowie chcą, żeby pieniądze były przeznaczone na specjalnie utworzony Fundusz Obywatelski, który z kolei miałby kierować środki na konta organizacji pozarządowych. Banki na te rewelacje odpowiadają stanowczym "nie".

Wyjaśniają, że taki fundusz generowałby dodatkowe koszty. Co więcej, banki podjęły już "inicjatywy samoregulacyjne", które pozwolą wymienić informacje o oszczędnościach zmarłego między różnymi instytucjami. Żaden złoty ma się nie zmarnować.

SKOK-i tłumaczą z kolei, że osoba długo niezarządzająca rachunkiem może nie życzyć sobie przekazania pieniędzy. - Pomimo braku operacji wolą członka SKOK-u może być, aby złożone przez niego środki pozostawały na rachunku bez względu na upływ czasu - napisał Rafał Matusik, prezes Kasy Krajowej SKOK. Pytanie tylko, jak zmarły ma w takim razie poinformować instytucje o wygaśnięciu konta? SKOK już tego nie tłumaczy. Jakie będą dalsze losy inicjatywy Senatu? Czas pokaże.

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (162)
Pieniądze po zmarłych trafią do organizacji pozarządowych? SKOK-i się burzą. "A może członkowie chcą je u nas zostawić"
Zaloguj się
 • misafi

  Oceniono 758 razy 722

  Myślę, że w kwestii pośrednictwa pomiędzy SKOK a zmarłymi może pomagać ojciec Tadeusz. Ma dojścia w obu instytucjach a do tego jest przejawem uczciwości.

 • aneczka.jedna

  Oceniono 260 razy 248

  Bank tak łatwo nie oddadzą kasy. A wystarczyłby obowiązek, by raz do roku, raz na 6 m-cy musiały weryfikować konta z bazą "wygasłych" nr PESEL.

 • gotlama

  Oceniono 206 razy 206

  Osz córwa, gdy jest dług jakimś cudem oszukują spadkobierców, ale gdy jest lokata to "niedasię"?

 • leser.1

  Oceniono 183 razy 171

  A skąd pewność, że nieaktywne konta nie należa do żyjących spadkobierców?
  Zmarli rodzice nie zawsze informują swoje dzieci o swoich oszczędnosciach.
  Nie wszyscy napisali testament.
  Nieaktywne konto nie oznacza konta niczyjego.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 166 razy 156

  Kolejny powód, żeby nie trzymać kasy w banku...

 • hefajstos1

  Oceniono 154 razy 140

  Na pewno zmarły posiadający pieniądze w Skok-u chciałby, aby przeszły na konto senatora Biereckiego.

 • berek-oberek

  Oceniono 148 razy 120

  A jak suma z kont i nieruchomości zmarłych, otumanionych przez siepaczy maryjnych znalazła się na kontach Rydzyka?

 • wanda43

  Oceniono 126 razy 96

  spoko! kler sobie zaraz przypomni o tzw. prawie do dóbr martwej ręki i wszystko zachabasi. Nasze kleczniki polityki pomogą i po temacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX