"Proszę zapłacić podatek" zamiast "wzywa się do wykonania obowiązku", czyli fiskus wreszcie mówi po ludzku

Paweł Borecki, PAP
22.07.2015 11:17
A A A
Fiskus testuje

Fiskus testuje "ludzki" sposób komunikacji (fot. AG)

Skarbówka przeprowadziła eksperyment: wysłała wezwania do zapłaty podatków napisane prostym językiem, bez prawniczo-urzędowych sformułowań. Efekt? Dłużnicy szybciej spłacili zaległości.
W listach m.in. zamiast tradycyjnych urzędowo-ustawowych zwrotów użyto odwołań do przyzwoitości i obywatelskiego obowiązku, znalazła się ogólna informacja o możliwości wszczęcia egzekucji administracyjnej i prosta zapowiedź, że będzie weryfikowana reakcja adresata na pismo.

Zobacz wzór nowego pisma i standardowego upomnienia >>>

Wezwanie sformułowano w łagodnym tonie i wysyłano zwykłą pocztą, a nie listem poleconym. Przykłady? "Proszę zapłacić podatek dochodowy" zamiast "Wzywa się do wykonania obowiązku objętego niniejszym upomnieniem" czy "Jeśli nie zapłaci pan/i należnego podatku, może pan/i podlegać egzekucji administracyjnej" zamiast "Niewykonanie obowiązku we wskazanym terminie spowoduje skierowanie sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego".

Na zmianę podejścia urzędników do podatnika wskazuje również fragment: "Jeżeli nie ma pan/i możliwości uregulowania pełnej kwoty od razu albo ma pan/i dodatkowe pytania, prosimy o kontakt z nami" oraz końcowe podziękowanie za spełnienie obywatelskiego obowiązku. To naprawdę duża odmiana, bowiem w standardowym wezwaniu z US nie uświadczymy żadnego zwrotu grzecznościowego.

Chętniej spłacają

W reakcji na takie pismo wpłat dokonało 1058 podatników, na tradycyjne wezwanie - 708. Okazuje się więc, że eksperyment skarbówki przyniósł pozytywne skutki. Co więcej, osoby wezwane "po ludzku" płaciły najczęściej już w pierwszym tygodniu po otrzymaniu listu.

Nową metodę komunikacji z podatnikami testowały w maju i czerwcu izby skarbowe w Poznaniu i Zielonej Górze we współpracy z ekspertami Banku Światowego. Ministerstwo Finansów zapowiada kontynuację eksperymentu, a szczegóły mają zostać określone we wrześniu - po przedstawieniu przez Bank Światowy końcowych wyników badania.

Skąd pomysł?

Pomysł na listy pisane "ludzkim głosem" to część badania pilotażowego Banku Światowego pt. "Wpływ zachowań behawioralnych na poprawę dobrowolności wypełniania zobowiązań podatkowych w Polsce". Jak podkreśla MF, był to pierwszy nad Wisłą pilotaż opierający się na dokonaniach ekonomii behawioralnej.

Celem eksperymentu było promowanie przestrzegania przepisów podatkowych przy pomocy nisko-kosztowych metod, wykorzystując istniejące systemy i środki, a więc bez potrzeby zmiany obowiązującego obecnie prawa. Jakie mają być największe plusy? Poprawienie komunikacji z podatnikiem i jednoczesne obniżenie kosztów.Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zobacz także
Komentarze (191)
Zaloguj się
 • mrumar11

  Oceniono 1034 razy 1000

  dlaczego my musimy odkrywac na nowo rzeczy ktore w innych krajach sa od lat stosowane? Nie wystraczyloby po prostu sie rozejrzec i pozbierac dobrze przyklady od innych?

 • Oceniono 611 razy 589

  "we współpracy z ekspertami Banku Światowego"

  Czy nasi urzednicy naprawde sa tak tepi, ze musi przyjsc ekspert z Banku Swiatowego i pokazac im jak traktowac obywateli?

 • senseiek

  Oceniono 430 razy 396

  Podyktuje Wam pismo:
  Z niezwyklym smutkiem chcielibysmy zawiadomic, ze na Panskim koncie w urzedzie skarbowym znajduje sie niedoplata XXX zl. Uprzejmie prosimy o wplate, lub jesli chwilowo sa Panstwo bez pracy, kontakt listowny, telefoniczny, e-mailowy lub osobisty. Postaramy sie znalezc rozwiazanie ktore zadowoli obie strony. Pragniemy przypomniec ze za Wasze wplaty udalo nam sie zbudowac w roku 2014 [tutaj lista autostrad, przedszkoli, szkol, drog itd. itp.] Dziekujemy za wspolprace, i mamy nadzieje na kontynuowanie owocnej wspolpracy w przyszlosci. Zyczymy milego dnia.

 • ginztonickiem

  Oceniono 204 razy 188

  czytam trzeci raz i nie wierzę. Czy zrobili do tego studium wykonalności i anailzy społeczno-ekonomiczne za 5 pierdyliardów złotych z dotacji UE?

 • jaca10_73

  Oceniono 125 razy 105

  I oto kolejny dowód na to, że w naszym kraju nadal jest socjalizm. Bo tylko w socjalizmie z dumą i poświęceniem rozwiązywano problemy, które w innych ustrojach nigdy nie występowały. Oj, dziwna ta nasza ojczyzna.

 • Oceniono 117 razy 97

  EKSPERYMENT!? Jeśliby urzędnik się wychylił i napisał ludzkim językiem, natychmiast byłby przywołany do porządku, a jeszcze straciłby w najlepszym przypadku premię. I dla kogo ten eksperyment? Starym powiedzeniem - ryba psuje się od głowy.

 • paruwkowy_skrytobujca

  Oceniono 91 razy 89

  Każdy lubi, jak się z nim rozmawia jak z człowiekiem. Urzędnicy dopiero na to wpadli?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najważniejsze informacje