Polaków zupełnie nie martwią zmiany klimatyczne. Jesteśmy pod tym względem wyjątkowi na świecie

Polacy nie przejmują się zmianami klimatycznymi. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Pew Research Center, tylko 19 procent obywateli naszego kraju odpowiedziało twierdząco na pytanie: ?czy zmiany klimatyczne to poważny problem?. Mniej przejęci losem Ziemi są tylko Chińczycy.
W Paryżu rozpoczęła się konferencja klimatyczna - podczas dziesięciodniowych negocjacji głowy 150 państw świata będą próbowały zawrzeć globalne porozumienie klimatyczne, które ma ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i ograniczyć wzrost temperatury na powierzchni Ziemi. Wśród przedstawicieli Polski znaleźli się m.in. premier Beata Szydło i minister środowiska Jan Szyszko. Tymczasem jak pokazują badania przeprowadzone przez Pew Research Center, tylko co piąty Polak martwi się o zmiany klimatyczne. Gorzej od nas wypadli tylko Chińczycy. Środowiskiem natomiast dużo bardziej od nas przejmują się nawet Rosjanie i Ukraińcy i naprawdę daleko nam do Brazylijczyków czy Hindusów.

obawy o zmiany klimatu
Create bar charts


Więcej o:
Komentarze (172)
Polaków zupełnie nie martwią zmiany klimatyczne. Jesteśmy pod tym względem wyjątkowi na świecie
Zaloguj się
 • pawel_zet

  Oceniono 29 razy 19

  Po pierwsze, jeżeli ktoś był w Indiach, to wie doskonale, że Indie to światowe centrum syfu. I tu nie chodzi o żadne ekologiczne lub nieekologiczne silniki i inne tam bzdury, ale o to, że typowy Hindus nie martwi się zupełnie o swoje otoczenie. Ze śmieciami robi się jakieś siup przez płot i problem z głowy. Nie wiem, jaką metodologię zastosowano do zbierania tych danych, zważywszy na fakt, że niemała grupa Hindusów to niepiśmienni chłopi czy bezdomni 'niedotykalni'. W każdym razie w ekologiczność 3/4 Hindusów wierzę tak samo mocno, jak w możliwość inwazji Marsjan. Moim zdaniem, ktoś tu coś przekłamał.
  Po drugie, przypomina mi się, jak to onegdaj któryś z przywódców afrykańskich, bodaj kenijski, powiedział protestującym przeciwko jakiejś przemysłowej inwestycji niemieckim ekologom, żeby sobie zalesili Zagłębie Ruhry i hodowali tam niedźwiedzie, skoro tak się przejmują przyrodą, zamiast utrzymywać w zacofaniu jego kraj. Bardzo fajnie używać ekologicznego telewizora, zmywarki i eko-żarówek, jak się ma wysokopłatną pracę i żyje w RFN. Ale dla człowieka zajętego zdobywaniem podstawowych środków do życia w kraju dopiero budującym gospodarkę liczą się trochę inne rzeczy. Zwłaszcza że wiemy, że ekologiczne telewizory, zmywarki i eko-żarówki produkuje się w krajach rozwiniętych ekonomiczne, więc na ekologii pieniądze zbijają ci sami ludzie, którzy najgłośniej krzyczą o ochronie przyrody. Nie chcę powiedzieć, że przyrody nie należy chronić, ale mówienie komuś, żeby nie zakładał w swojej kurnej chacie instalacji elektrycznej, bo gdy będzie żył w brudzie i smrodzie, zarobi na pieniądzach z turystyki, albowiem zawsze znajdą się chętni bogaci Niemcy, którzy będą chcieli płacić za oglądanie biedy w trzecim świecie, to jakaś pogięta hipokryzja.

 • jagi.pk

  Oceniono 28 razy 12

  Bo Polak jest zapatrzony tylko w siebie. Co tam zmiany klimatyczne! Najważniejsze, że mogę starym gratem "pędzić" w korku do pracy, nawet gdy to tylko 2 km od domu.
  Poza tym w kościele całe życie im wtłaczano do głowy, że bóg dał ziemię człowiekowi we władanie i nie ma takiej opcji, aby to władanie było złe. Bo przecież człowiek jest stworzony na podobieństwo boga, a ten się nie myli.

 • aeromonas

  Oceniono 28 razy 10

  Polacy są odporni na wiedzę naukową i obchodzi ich tylko własny talerz, fura i komóra.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 12 razy 10

  Chińczycy i Polacy. Dwa najbardziej umiarkowane mentalnie narody, co nazywane bywa przez progresywistów - konserwatyzmem.
  Jest taka anegdota o Chińczykach - w różnych wersjach - która dobrze to obrazuje:
  "Ambasador Wielkiej Brytanii pyta chińskiego ministra spraw zagranicznych na prywatnym spotkaniu, co sądzi o Rewolucji Francuskiej.
  Chińczyk myśli, myśli i wreszcie mówi:
  - Za mało czasu minęło. Trudno jeszcze oceniać."

 • kuvidar

  Oceniono 19 razy 9

  Wiadomo że 98% Polaków wierzy że najświętsza panienka i JPII nad nimi czuwa i jako naród nie doświadczy żadnych złych skutków zmiany klimatu - "polski kołtun" ciągle aktualny od wieków.

 • uthark

  Oceniono 15 razy 9

  Dla przeciętnego Polaka liczy się tylko jego samochód.

 • mk30553

  Oceniono 18 razy 8

  trzeba było zapytać Polaków w sierpniu

 • suglod

  Oceniono 13 razy 7

  większość widzi tylko czubek własnego nosa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX