Getin zwolnił 400 osób jednego dnia. W całej bankowej branży jest coraz mniej etatów

Jednego dnia Getin zwolnił 400 osób. Ma to przynieść bankowi oszczędności na poziomie 30 mln zł w skali roku. To efekt m.in. ?zmieniających się modeli zachowań klientów i dynamiczny rozwój nowoczesnych kanałów dystrybucji?, jak napisano w komunikacie Banku. W całym sektorze bankowym w Polsce ubywa w szybkim tempie miejsc pracy.
Cięcia etatów w Getin Banku przebiegały ekspresowo. W ciągu jednego dnia zwolnionych zostało 400 osób. W ciągu czterech lat w sieci ubyło 7 tys. etatów, jak donosi Puls Biznesu. Getin tnie mało efektywne kanały sprzedaży. Ten ruch ma mu przynieść ok. 30 mln zł oszczędności w skali roku. Nie wiadomo, czy zwolnienia dotyczyły centrali, czy oddziałów.

W branży bankowej w ostatnim czasie szybko znikają miejsca pracy. Dotyczy to głównie oddziałów. Najwięcej bankowców pracowało w oddziałach w kwietniu 2010 roku, bo aż 107 012. Potem ubywało etatów. W tym roku widać historyczny dołek, jak zauważa Puls Biznesu, w oddziałach pracuje 100 868 osób.

W całym sektorze bankowym w Polsce na koniec kwietna pracowało 173 087 osób. To najmniejsza liczba etatów od 2009 r., czyli od czasu, gdy KNF zaczął publikować szczegółowe dane na temat zatrudnienia w branży.

Na początku tego roku fuzja WBK z Kredyt Bankiem przyniosła dużą redukcję zatrudnienia - przed nią w obu bankach pracowało 13,4 tys. osób, po fuzji zostało 12,5 tys.

W kolejnych miesiącach można się spodziewać dalszych zwolnień: planowana jest fuzja BGŻ z BNP Paribas i dalsze zwolnienia w Raiffeisen Polbank, realizowane od ponad roku.

Tendencja ogólnorynkowa

Polska nie jest wyjątkiem. Tak się dzieje na całym świecie. Puls Biznesu podaje, że największe zwolnienia dotknęły pracowników bankowych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. RBS od stycznia zwalnia 1,7 tys. osób, Barclays redukuje niemal półtora tysiąca etatów. Unicredit zlikwiduje 5 tys. etatów we Włoszech, Niemczech i Austrii. Ma to związek z rozwojem mobile bankingu. Oddziały banków są zamykane w wielu krajach na świecie.

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Chcesz się na bieżąco dowiadywać o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (42)
Getin zwolnił 400 osób jednego dnia. W całej bankowej branży jest coraz mniej etatów
Zaloguj się
 • hilux_ie

  Oceniono 196 razy 182

  "Ma to związek z rozwojem mobile bankingu"

  A ta wasza nowomowa ma związek z redakcyjną epidemią sluggish thinkingu.
  Bankowość mobilna - taka trudna słowa?

 • mr_gm

  Oceniono 217 razy 131

  Oby ten bank padł jak i wszystkie "interesy" złodzieja Leszka Czarneckiego

 • czyty

  Oceniono 127 razy 111

  czyli GetOUT

 • t-i-g-e-r

  Oceniono 85 razy 77

  Wszyscy już wiedzą jakie atrakcje oferuje ten bank.
  Nastąpił odpływ klientów, a po nim pracowników.

  Nic to, można pomyśleć o zmianie nazwy...

 • johnywozniak

  Oceniono 64 razy 56

  To chyba nie powinno nikogo dziwić. Getin niejednokrotnie zasłynął z 'wysokiej' jakości obsługi klientów, 'świetnych' polisolokat itp Żal jedynie, ale tylko trochę, zwalnianych...
  likwidacja-konta.pl
  Serdecznie Pozdrawiam

 • msypa

  Oceniono 61 razy 51

  Odkąd w mojej wsi Getin (jak dla mnie żaden bank) oszukał kilkaset osób omijam "to" szerokim łukiem

 • mantatom

  Oceniono 39 razy 35

  Po aferze z "kwartalnym profitem" trudno się dziwić
  Poza tym naród mądrzeje, coraz mniej ludzi nabiera się na gadki telemarketerów lub w ogóle z nimi rozmawia

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 30 razy 28

  "Ma to związek z rozwojem mobile bankingu"

  Czy chodzi tu o bankowość mobilną?

 • misiaszm

  Oceniono 31 razy 27

  Już teraz czeka się tam po 2-3 godziny, po zwolnieniach trzeba będzie być przed wschodem słońca żeby coś załatwić przed zmierzchem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX