Nowa zachęta dla pracowników Coca-Coli. Wyższa pensja i filtry do wody za pracę w Chinach

Smog i zanieczyszczenie powietrza w Chinach są tak wielkie, że nikt z zagranicy nie kwapi się do pracy w tym regionie. Coca-Cola znalazła na to sposób. Oferuje pracownikom o 15 proc. wyższą pensję, instalację filtrów wody w mieszkaniach, lepszy pakiet medyczny i częstsze przeloty do domu - podaje ?The Wall Street Journal?.
Wielkie koncerny inwestujące w Chinach mają problem, jak zachęcić pracowników do pracy przy tak niekorzystnych warunkach. Coca-Cola zamierza wprowadzić dodatkowe systemy motywacyjne, które mają przyciągnąć pracowników z zagranicy do pracy w Chinach.

15 proc. podwyżki i pakiet medyczny

Coca-Cola oferuje pracownikom, którzy zdecydują się przenieść do Państwa Środka, 15 proc. podwyżki do pensji podstawowej, częstsze przeloty do domu, wysoki pakiet medyczny i instalację filtrów wody w mieszkaniach - informuje "The Wall Street Journal" .

Eksperci twierdzą jednak, że lepsze warunki płacowe dla pracowników z zagranicy nie są nowością. - Dla międzynarodowych korporacji to nie jest rzecz nowa, że muszą oferować dodatki, by przekonać pracowników do przeniesienia się do Chin. Po części ze względu na uciążliwy smog. Wysokość dodatków zależy oczywiście od miejsca, do którego koncern chce przenieść pracowników - mówi Ed Hannibal z firmy doradczej Mercer LLC.

Nie tylko Coca-Cola

Coca-Cola nie jest pierwszą globalną korporacją oferującą pracownikom dodatki za pracę w Chinach. W kwietniu tego roku zdecydował się na to też japoński Panasonic. Tam wypłaca się dodatki za tzw. różnice w stylu życia.

W styczniu br. poziom zanieczyszczenia powietrza w Pekinie przekraczał 400 mg/ m3 (norma dopuszczalna przez Światową Organizację Zdrowia to maksymalnie 22 mg/m3. Według badań chińskich w 2013 r. tylko 3 spośród 74 miast spełniało minimalne normy ustalone przez rząd.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Więcej o:
Komentarze (3)
Nowa zachęta dla pracowników Coca-Coli. Wyższa pensja i filtry do wody za pracę w Chinach
Zaloguj się
 • kaktus-2

  Oceniono 28 razy 16

  phi... Rosja też stosuje dodatki do żołdu w zamian za "pracę" na Ukrainie.
  Dodatkowy pakiet medyczny, a także inne bonusy...

 • chinskiraport.pl

  Oceniono 9 razy 5

  Niestety SMOG w Chinach to olbrzymi problem, kto był w Pekinie ten widział, na 75 najważniejszych miast w Chinach tylko 3 spełniają normy (i to chińskie) czystości powietrza. Chiny inwestują w zieloną energie ( www.chinskiraport.pl/blog/ekologia-w-chinach-inwestycje-w-energie-odnawialna/ ) jednak czy nie są to za późne działania. 15 % do pensji, wiele osób za 50 % większą pensję nie chce żyć w Chinach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX