Będą ubrania z... Grzegorzem Ciechowskim. Wdowa się zgodziła. Koledzy oburzeni: "To niegodne"

W październiku sieć odzieżowej Bytom wprowadzi kolekcję poświęconą Grzegorzowi Ciechowskiemu. Do kupienia będą koszulka ze zdjęciem muzyka, ramoneska czy garnitur stylizowany na taki, jaki nosił lider Republiki. W sieci zawrzało. - Wykorzystanie wizerunku i nazwiska Grzegorza jest czynem niegodnym i niemającym nic wspólnego z kultywowaniem pamięci o nim - mówi były menadżer Ciechowskiego.
To nie pierwsza kolekcja Bytomia poświęcona znanym artystom. Wcześniej firma wyprodukowała ubrania inspirowane Markiem Hłaską i Zbigniewem Cybulskim. Kiedy jednak pojawiły się informacje, że w najnowszej ofercie znajdzie się wizerunek Grzegorza Ciechowskiego, jego córka z pierwszego małżeństwa oraz przyjaciele muzyka się oburzyli.

Grzegorz nigdy by się nie zgodził na wykorzystanie wizerunku

- Wykorzystanie w tej reklamie wizerunku i nazwiska Grzegorza jest czynem niegodnym i niemającym nic wspólnego z kultywowaniem pamięci o nim - mówi portalowi dziennik.pl Jerzy Tolak, menadżer Grzegorza Ciechowskiego w latach 1987-2001.

Bliscy Ciechowskiego uważają, że muzyk nigdy nie zgodziłby się na wykorzystanie swojego wizerunku do celów marketingowych. - Ktoś przekroczył granice, której sam artysta, świadomie, nigdy nie przekroczył za życia. (...) Ktoś postanowił, że swoją twórczością Grzegorza Ciechowskiego wpłynie na sprzedaż garniturów. Czy może uratuje jakąś firmę. Może jutro poprawi sprzedaż psiej karmy. Jak mam nie być wkurzony? Byłem częścią tej historii i w jakiś sposób mnie ona dotyczy... - napisał w jednym z komentarzy pod zdjęciem reklamującym kampanię członek zespołu Republika.

Leszek Biolik, basista grupy muzycznej, wspomina na Facebooku, jak pewna sieć telefonii komórkowej chciała nabyć prawa do piosenki Republiki "Telefony" za pokaźną sumę. Ciechowski nie zgodził się na to, mówiąc, że stanie się to po jego trupie, nawet gdyby oferowali milion zł.

Córka lidera Republiki z pierwszego małżeństwa, Weronika, także uważa, że ojciec nie zgodziłby się na wykorzystywanie jego wizerunku do celów komercyjnych. - Jest różnica między tworzeniem reklamy a występowaniem w niej i używaniem swojego wizerunku do promocji produktu - napisała.

Pełnomocnik rodziny: Jesteśmy zaskoczeni, że ludzie tego nie rozumieją

Annie Skrobiszewskiej, wdowie po muzyku, zarzuca się, że nie przychodzi na koncerty poświęcone pamięci jej męża oraz nie utrzymuje kontaktów z innymi członkami Republiki.

Na pytanie naszej redakcji, czy i jak firma Bytom oraz Skrobiszewska zareagują na kontrowersje, które wzbudziła kolekcja, otrzymaliśmy jednoznaczną odpowiedź. - Nie wyobrażamy sobie odebrania Grzegorzowi Ciechowskiemu jego kolekcji. Nikogo nie dziwią T-shirty z wizerunkiem Kurta Cobaina, Jima Morrisona czy Iana Curtisa, nie powinny też dziwić koszulki z Grzegorzem Ciechowskim - mówi Przemysław Wałczuk, pełnomocnik rodziny Ciechowskiego.

Dodał też, że są bardzo zaskoczeni, że ludzie tego nie rozumieją.

Wdowa po muzyku: Mój syn z niecierpliwością wyczekuje kolekcji

Sama Skrobiszewska także broni swojej decyzji. - Grzegorz miał swój niepowtarzalny styl i wiele osób go kopiowało. Nawet wtedy, gdy niektórzy podśmiewali się z jego słynnej grzywki - mówi Anna Skrobiszewska. - Kiedy firma zwróciła się do mnie z chęcią stworzenia ubrań inspirowanych stylem Grzegorza, pomyślałam, że jeśli spadkobiercy tak wielkich artystów, jak Cybulski czy Hłasko wyrazili zgodę, to pomysł musi być wart uwagi. Mój syn Bruno z niecierpliwością wyczekuje kolekcji, widzieliśmy już kilka modeli tych ubrań i są to rzeczy, w których młody mężczyzna będzie wyglądał świetnie - dodaje.

Nie wiadomo, ile pieniędzy firma Bytom zaproponowała wdowie po artyście za wykorzystanie jego wizerunku. Bytom nie przewiduje, że po burzliwej dyskusji w mediach kolekcja będzie się cieszyć mniejszym zainteresowaniem.

Grzegorz Ciechowski był muzykiem rockowym, pianistą, flecistą, poetą, kompozytorem, felietonistą i wokalistą zespołu Republika. Teksty piosenek pisał także innym wykonawcom m.in. Lady Pank czy Justynie Steczkowskiej. Zmarł 13 lat temu na tętniaka serca.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Więcej o:
Komentarze (123)
Będą ubrania z... Grzegorzem Ciechowskim. Wdowa się zgodziła. Koledzy oburzeni: "To niegodne"
Zaloguj się
 • myyz

  Oceniono 353 razy 291

  Ale o co afera? Artyści... Ciechowski zostawił prawa do swojej twórczości i wizerunku swojej żonie. No przecież nie zostawił ich ot tak po prostu a po to by ją zabezpieczyć także materialnie i ona z tego prawa korzysta. Sam Ciechowski chyba na pieniądze się nie obrażał za życia. Jestem ciekaw czy gdyby pozostali członkowie Republiki mieli w tym udział, to też by protestowali? A gdyby GC obdarzył każdego z członków Republiki równą ilością praw do muzyki, wizerunku, itp. to jestem pewien, że dziś mielibyśmy już za sobą masę reedycji płyt, kilka kolekcji koszulek i innych przedsięwzięć komercyjnych z różnym wizerunkiem

 • homesicalien

  Oceniono 282 razy 222

  Wykorzystanie wizerunku 894'426 innych muzyków rockowych też jest czynem niegodnym i niemającym nic wspólnego z kultywowaniem pamięci o nich?

 • szary212

  Oceniono 215 razy 177

  No, właśnie, Bob Marley, John Lennon...czemu nie Grzegorz Ciechowski? Przecież noesznei takiego tiszerta to wyraz szacunku i uwielbienia przez fana; plus może dochód na jakiś fajny cel, np. dla utalentowanego młodego początkującego...

 • satrustequi

  Oceniono 166 razy 148

  T-shirty z podobizną znanych muzyków to standard światowy

 • jacques_zderzak

  Oceniono 196 razy 142

  A może koledzy oburzeni bo nie będą z tego mieli ani grosza profitów ?

 • cleryka

  Oceniono 216 razy 140

  Zawiść chyba jest silniejsza od rozumu i prawdziwej pamięci ...Dobry pomysł firmy odzieżowej.

 • pies_fafik

  Oceniono 157 razy 125

  "Ta koszulka jest robiona dla pieniędzy..."

  ... jakby zaśpiewał Obywatel G.C.

 • commonpeople

  Oceniono 126 razy 76

  Od lat ludzie noszą koszulki z rożnej maści artystami i nikt się na to nie oburza. Czy Ciechowski to jakaś święta krowa, że tylko jego koszulki są uważane za profanację?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX