Sąd podtrzymał decyzję UOKiK. BGŻ nie określał, kiedy może zmienić umowę. Zapłaci 1,3 mln zł kary

Umowa rachunku bankowego powinna precyzyjnie określać okoliczności, w jakich bank może dokonać jej jednostronnej zmiany - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję UOKiK i karę 1,3 mln zł nałożoną na BGŻ.
W 2012 r. UOKiK zbadał praktyki Banku Gospodarki Żywnościowej w ramach ogólnopolskiej kontroli wzorców umów indywidualnych kont emerytalnych.

W wyniku postępowania ustalono m.in., że wzorce umowne BGŻ dotyczące prowadzenia kont emerytalnych nie precyzowały sytuacji, w jakich umowa może być jednostronnie zmieniona przez bank.

Zmiana umowy w przypadkach nieokreślonych wcześniej w jej treści jest możliwa jedynie pod warunkiem wyrażenia zgody zarówno przez bank, jak i klienta. W razie braku takiej zgody kontrakt powinien być kontynuowany na dotychczasowych warunkach. Jeżeli klient nie godzi się na zmianę, ma również możliwość wypowiedzenia umowy. UOKiK uznał, że bank powinien ściśle określić, w jakim zakresie kontrakt może podlegać jednostronnym zmianom.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie podzielił stanowisko UOKiK i utrzymał nałożoną przez urząd na BGŻ karę w łącznej wysokości 1 373 973 zł. Wyrok nie jest prawomocny. Bankowi przysługuje apelacja.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Więcej o:
Skomentuj:
Sąd podtrzymał decyzję UOKiK. BGŻ nie określał, kiedy może zmienić umowę. Zapłaci 1,3 mln zł kary
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX