Producent Żubrówki płaci za problemy finansowe rosyjskiego miliardera. Musi dać 250 mln dol.

Russian Standard, grupa należąca do rosyjskiego miliardera Roustama Tariko, ma coraz więcej problemów finansowych. Spółka przejęła Roust Trading Limited za 250 mln dol., co spowodowało duże obciążenie konta producenta m.in. Żubrówki (CEDC). Dlaczego? Russian Standard przejęło CEDC w 2013 r., żeby uratować firmę przed upadłością. Teraz samo może doprowadzić ją do bankructwa.
- Z CEDC w ostatnim czasie odeszło kilku kluczowych menedżerów sprzeciwiających się polityce właściciela i wysysaniu przez niego gotówki z kasy firmy - twierdzi źródło "Pulsu Biznesu " związane z CEDC.

Spółka jednak zaprzecza, żeby odejścia kluczowych osób miały związek ze sporami. Producent m.in. Żubrówki i Bolsa musi teraz znaleźć dodatkowe fundusze, żeby zapłacić Russian Standard za kupionego dystrybutora. Większość z 250 mln dol. to potrącenia wierzytelności, ale do grudnia firma powinna wpłacić 9,5 mln dol. w gotówce.

Rynek wódki w ostatnich czasach nie jest tak dochodowy. W 2011 r. CEDC straciło 1,33 mld dol. netto, a w 2012 r. 363 mln dol.

Z powodu kryzysu na rynku wódki w 2011 roku strata netto CEDC sięgała 1,33 mld dol., a w 2012 roku - 363 mln dol. Dług spółki rozrósł się do 1,4 mld dol.

CEDC został przejęty przez Russian Standard w 2013 r.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Więcej o:
Komentarze (28)
Producent Żubrówki płaci za problemy finansowe rosyjskiego miliardera. Musi dać 250 mln dol.
Zaloguj się
 • bogdan.bdg

  Oceniono 49 razy 37

  a pieprzyć żubrówkę..
  zmartwiłbym się, gdyby chodziło o wodę. ale wóda to mi..powiewa

  a pić to trzeba umić

 • frelek1

  Oceniono 54 razy 36

  Wódki z "CEDC" nie kupuję, już od dawna. W jednym ze sklepów trafiłem sytuację, że było chyba 9 rodzajów wódek do wyboru i wszystkie z CEDC, kupiłem gdzie indziej, polską żytnią.
  PAMIĘTAJ NIE KUPUJ WÓDKI Z "CEDC"!

 • johanna_haase

  Oceniono 42 razy 34

  Żebym dobrze zrozumiała - Ruscy potrafią wygenerować straty nawet na produkcji wódki? Ruscy? Wódki? W krajach wódczanych?

 • ergosumek

  Oceniono 44 razy 34

  Nie piję żubrówki, zamiast pachnącej białowieskiej trawki wkładają jakieś plastikowe gó..., kolorek chemiczny, zepsuli markę.

 • chamsolo

  Oceniono 41 razy 31

  Kacapia przejęła wrogo cedc poprzez amerykańskie sądy powodując straty u częśc drobnych . Jakość żubrówki pozostawia obecnie wiele do życzenia .Z tego co wiem to częśc załogi przeszła do producenta Chłopskiej pędzonej która faktycznia ma standard i to nie raszyn

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 15 razy 11

  to nie artykuł prasowy - to bełkot.

 • ecologist88

  Oceniono 10 razy 4

  kiedys lubilem sobie zrobic "szarlotke" ale kiedy sie dowiedzialem ze SSowiety odkupily prawa do produkcji przezstalem kupac Zubrowke jakies 3 lata temu od tamtego czasu pijam tylko amerykanskiego Bourbona a moj ulubiony to Jack Daniels

 • miszcz_mowy

  Oceniono 8 razy 4

  Pijcie polską wódkę - Żytnią ze zboża i Luksusową z ziemniaków. Tam akcje są w ręku Polaków, w tym załogi zakładu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX