Rząd zapłacił firmom 680 mln zł za gotowość w razie wojny. To jeden z najtajniejszych programów obronnych

Już od sześciu lat rząd mobilizuje kluczowe przedsiębiorstwa na wypadek konfliktu zbrojnego. Coroczne dotacje otrzymują nie tylko spółki z branży zbrojeniowej, ale również telekomunikacyjne, farmaceutyczne, transportowe i paliwowe. Połowa z nich to firmy z obcym kapitałem. Od początku funkcjonowania Programu Mobilizacji Gospodarki zaangażowane spółki dostały w sumie 680 mln zł za ciągłe pozostawanie w gotowości.
O sprawie pierwszy poinformował "Puls Biznesu". Gazeta opisuje zasady działania Programu Mobilizacji Gospodarki - programu, o którym słyszało niewielu, bowiem rząd i zaangażowane w niego spółki robią, co mogą, aby było o nim jak najciszej.

"Zapewnienie ciągłości dostaw wyrobów i usług"

Jak wynika z wytycznych do programowania przygotowań obronnych RP na lata 2013-22, Program Mobilizacji Gospodarki ma za zadanie m.in. "zapewnienie ciągłości dostaw wyrobów i usług na rzecz uprawnionych podmiotów, w tym Sił Zbrojnych RP, w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny". Określa on również zadania, jakie mogą być nałożone na przedsiębiorców w zakresie dostaw lub remontów uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Wykaz firm o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym obejmuje obecnie 177 podmiotów, prowadzących działalność w zakresie: eksploatacji lotnisk i portów morskich; kolportażu; nadawania programów radiowych i telewizyjnych; produkcji, transportu i magazynowania produktów naftowych; produkcji, remontów lub modernizacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego; realizacji obrotu specjalnego; transportu; usług pocztowych; usług telekomunikacyjnych oraz wytwarzania, dystrybucji i przesyłania gazu ziemnego, paliw płynnych i energii elektrycznej.

Co roku rząd określa listę firm, które mają obowiązek włączyć się do programu. Każda z nich podpisuje z ministrem umowę na konkretne działania finansowane z budżetu państwa. Natomiast prace związane z prowadzeniem przygotowań do realizacji tych zadań, mające charakter planistyczny, są finansowane ze środków spółki. Oczekiwania rządu wobec przedsiębiorców, jak i wysokość poszczególnych dotacji objęte są tajemnicą.

Połowa zmobilizowanych ma zagraniczny kapitał

Niektóre ze 177 obecnych na liście spółek to: PKP, Orlen, Lotos, PGNiG, Tauron, Poczta Polska, TVP, Polskie Radio, Polkomtel, Orange, T-Mobile, Polfa czy Polpharma. Część z nich to przedsiębiorstwa kontrolowane przez zagraniczny kapitał. Jedynie ok. połowa "zmobilizowanych" firm jest kontrolowana przez państwo.

Program Mobilizacji Gospodarki wystartował w 2008 r. Od tej pory rząd na dotacje dla wyznaczonych przedsiębiorstw przekazał w sumie 680 mln zł (średnio 100 mln zł rocznie). Jak podaje "Puls Biznesu", na przyszły rok zarezerwowano na ten cel rekordową sumę 121 mln zł.

Większość rozmówców "Pulsu Biznesu" ze spółek objętych programem twierdzi, że uczestnictwo w nim nie jest dla przedsiębiorstw uciążliwe. Tylko nieliczni przyznają, że dotacje rządowe nie pokrywają w całości poniesionych przez nich kosztów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Więcej o:
Komentarze (31)
Rząd zapłacił firmom 680 mln zł za gotowość w razie wojny. To jeden z najtajniejszych programów obronnych
Zaloguj się
 • yazon1

  Oceniono 86 razy 46

  Firmy będące w rękach zagranicznych właścicieli są dofinansowywane na wypadek wojny. :-))))
  Bareja takich bzdur by nie wymyślił. Zagraniczny właściciel po jakiej stronie stanie? :-)))
  Debile do kwadratu.

 • men1972

  Oceniono 66 razy 42

  Mam pytanie? Czy na liście firm otrzymujących dotację za utrzymanie ''gotowości na wypadek wojny'' , jest też AGORA.SA z flagowym swoim produktem jakim jest Gazeta Wyborcza?

  Bo wszak do prowadzenia ''wojny'' oprócz czołgów potrzebna jest propaganda. Wiedział o tym już nawet minister propagandy III Rzeszy Josef Goebels.
  A obecnie już nawet w czasie pokoju taką polską gadzinówką - goebelsówką propagandy Platformy Obywatelskiej jest Gazeta Wyborcza.

 • Oceniono 39 razy 35

  czyli kolejny wielki przekręt !!
  Tak marnuje się kasę polskiego podatnika (niewolnika)
  Swoją drogą ciekawe kto wpadł na tak szatański pomysł jak opłata za gotowość !!
  Energetycy każą sobie płacić za gotowość dostarczania prądu, sędziowie biorą astronomiczne pieniądze za gotowość sędziego do pracy (choć sędzia siedzi sobie latami w domu nic nie robiąc).
  Teraz kolesie biorą fortuny za gotowość do wojny !! To jakaś masakra i totalna kpina.
  Chyba każdy chciałby brać miliony za gotowość, bo przecież każdy jest gotowy do brania kasy za nic, no nie ?
  A z tą gotowością do wojny to będzie tak,że jak faktycznie wojna wybuchnie to tych GOTOWYCH już dawno w Polsce nie będzie razem z kasą oczywiście.
  A tak przy okazji czytając o nowej strategi rządu na wypadek wojny można dojść tylko do jednego wniosku: strategia ta ma zapewnić szybką ucieczkę świętych rządowych krów z całym majątkiem narodowym do jakiegoś Londynu cz NY.
  Jelenie zostaną same sobie na zagładę !! To już przecież było, takie same dupki obiecywały Polakom,że guzika nie oddadzą potencjalnemu najeźdźcy i dobrze wiemy jak to się skończyło, kolesie po paru godzinach byli już daleko ze złotem i dolarami. !!

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 29 razy 25

  Ooo... To mój warsztat samochodowy też będzie gotowy w razie wojny. Do kogo mam się zgłosić po darmowe pieniądze?

 • jozek48

  Oceniono 21 razy 19

  ja mam piekarnię i też chcę dotację za gotowość. Obiecuję solennie, że będę produkował w czasie wojny(jeżeli kupię produkty i energię).

 • 3xyz3

  Oceniono 31 razy 19

  Tajny program, wiec obywatele powinni o nim wiedzieć. Po cholere Ruskim szpiedzy. Jest "Puls Biznesu" i "Gazeta". Na ja ch... mi takie dziennikarstwo!!!

 • smiki48

  Oceniono 16 razy 14

  ja też chcę podpisać z rządem taką umowę. Za gotowość wystarczy mi milion zł rocznie.
  Kolejny sposób na wyprowadzanie pieniędzy z kasy państwa. Natomiast np. właścicele pojazdów, które podlegają "mobilizacji" nie otrzymują za to ani grosza, a muszą zgodnie z przepisami utrzymywać te pojazdy w stanie gotowości.

 • artsan587

  Oceniono 15 razy 13

  Tajny program jak wydoić budżet.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX