Komisja Europejska da 14 mln euro mniej na Pendolino. Uznała, że kupujemy zbyt drogie pociągi?

Komisja Europejska potwierdziła dofinansowanie 22 proc. wartości projektu zakupu składów Pendolino, ale zmniejszyła wysokość kosztów kwalifikowanych z 400 do 340 mln euro. Unijna dotacja będzie zatem mniejsza o 14 mln euro. Pojawiają się głosy, że Komisja uznała, iż kupujemy zbyt drogie pociągi.
O zmniejszeniu dotacji na zakup Pendolino poinformował dziś na Twitterze były minister transportu Jerzy Polaczek. Trzeba jednak zauważyć, że komentarz dotyczy wrześniowej decyzji Komisji Europejskiej.Jak zaznaczył poseł w kolejnym wpisie, Komisja Europejska zmniejszyła kwotę kosztów kwalifikowanych z 400 do 340 mln euro. Dlaczego tak się stało? Biztok.pl informuje, że unijni urzędnicy uznali, iż kupujemy za drogie pociągi. Portal cytuje słowa dr. Jakuba Majewskiego, byłego szefa Kolei Mazowieckich, obecnie eksperta fundacji Pro Kolej: - Komisja Europejska słusznie uznała, że Pendolino nie jest tym, czego najbardziej potrzebuje polska kolej. Patrząc na zakup w kontekście możliwości infrastruktury i potrzeb klientów, uznano, że przepłaciliśmy.

Intercity odpowiada

- To jest interpretacja danej redakcji czy też eksperta. W decyzji Komisji nie ma ani słowa o tym, że jest to kwestia przepłacania - odpowiada na zarzuty Zuzanna Szopowska, rzecznik PKP Intercity, przyznając, że KE nie uzasadniła w decyzji zmniejszenia wspomnianej kwoty. Uspokaja również, że w żaden sposób nie jest zagrożona realizacja inwestycji i start Pendolino zaplanowany na 14 grudnia.

Obniżenie kwoty kosztów kwalifikowanych o 60 mln euro oznacza unijną dotację niższą niemal o 14 mln euro. Jednak dla PKP IC nie wydaje się to być problemem. - Na wszystkich projektach inwestycyjnych mamy bufory finansowe. Wartość tego projektu w sumie przekracza 665 mln euro, a tu mówimy o obniżeniu dotacji o 60 mln zł. My mamy zabezpieczony ten bufor. Wzięliśmy ogromny kredyt w wysokości 1,4 mld zł w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Wkład własny PKP Intercity wynosi 10 proc. - tłumaczy Zuzanna Szopowska.

PKP IC podkreśla jednocześnie, że Komisja przyznała, iż projekt jest zgodny z priorytetami programu operacyjnego i przyczyni się do osiągnięcia jego celów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (57)
Komisja Europejska da 14 mln euro mniej na Pendolino. Uznała, że kupujemy zbyt drogie pociągi?
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 106 razy 92

  ale JAJA -- NOWAK POWINIEN DO KONCA ŻYCIA SPŁACAC TE PIER........LINO W RATACH.

 • socjolog12

  Oceniono 95 razy 85

  Lolo Pendolo dostał za to zegarki, my teraz płacimy ogromne pieniądze, do Katowic brakuje na odcinku 30% trasy drugiego toru, nie wszędzie są 2-poziomowe skrzyżowania z drogami dla samochodów. Ale władza przed wyborami sprzedaje bilety... A raczej usiłowała to zrobić. Nawet to się nie udało... masakra. Kto nami rządzi????

 • doss

  Oceniono 70 razy 62

  Cóż za ignorancja! Przepada 60 mln publicznych pieniędzy, ale jesteśmy przekonywani, iż to jak splunąć!

 • poborowy102

  Oceniono 65 razy 45

  Tuskoland, czyli chlew. Powiem szczerze, bywam na czeskim Ślasku regularnie, trwaja tam remonty lokalnych linii kolejowych na duzą skalę. Po naszej stronie dno i kilo mułu w tej kwestii. Przykre to, ze pood rządami matołów z PO popieranych przez cwaniaków z GW marnuje się szansę na normalny kraj.

 • jony jon

  Oceniono 46 razy 40

  Sa tylko dwa wyjscia albo to nas wszyscy dymaja albo to nasi dymaja nas

 • wladca.piers.ceni

  Oceniono 44 razy 32

  "Komisja Europejska słusznie uznała, że Pendolino nie jest tym, czego najbardziej potrzebuje polska kolej. Patrząc na zakup w kontekście możliwości infrastruktury i potrzeb klientów, uznano, że przepłaciliśmy."

  sie nie znajo, zaraz tu wpadną forumowe fachury spod znaku PO, które wytłumaczą, że był to jedyny możliwy i racjonalny zakup

 • felekstankiewicz

  Oceniono 33 razy 31

  Jak Unijna dotacjia bedzie mniejsza o 14 mln euro,to roznice pokryje pietaszek co pociagi kupil.
  Wspaniale

 • rpo7

  Oceniono 29 razy 27

  Im inwestycja jest droższa, tym można na niej więcej ukręcić :-)

  Po co płacić za bardzo drogi pociąg, który rozwija 250 km/h skoro w Polsce taka jazda jest niemożliwa???????????????

  Gdyby to były prywatne pieniądze pana Nowaka to by 10 razy się zastanowił zanim by zapłacił. A tak kupił droga zabawkę, której możliwości nie będą do końca spożytkowane. Ale co tam podatnik zapłaci, a i politykom coś kapnęło ;-) Oczywiście korupcję trudno udowodnić, ale najczęściej to zjawisko występuje właśnie przy tego tupu drogich inwestycjach!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX