Na wyłudzeniach VAT budżet traci do 50 mld zł rocznie. Ministerstwo Finansów: "Nie daj się zrobić w słupa"

W tym roku prognozowana wartość luki w VAT wyniesie ok. 42,5 mld zł, czyli 2,5 proc. PKB - wynika z szacunków PwC. Wprawdzie skala wyłudzeń - dzięki wprowadzonym w ostatnim czasie rozwiązaniom - jest mniejsza niż w ubiegłym roku, jednak wciąż jest to poważny problem. Ministerstwo Finansów ostrzega przed procederem karuzeli podatkowej.
- Wyłudzenia podatku VAT stanowią rocznie niebagatelne kwoty, które znacząco uszczuplają budżet państwa. To są setki milionów złotych miesięcznie, rocznie ok. 30-50 mld zł. Na tym traci cała gospodarka, bo można to przeliczyć na różnego rodzaju programy pomocowe czy na liczbę wybudowanych autostrad - mówi agencji Newseria Biznes Beata Łaszyn, zastępca dyrektora w Departamencie Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów.

Jak wynika z szacunków PwC, w tym roku - po raz pierwszy od siedmiu lat - wartość luki w VAT będzie mniejsza w stosunki do poprzedniego roku i wyniesie ok. 42,5 mld zł. Eksperci podkreślają, że to efekt wprowadzenia nowych narzędzi do zwalczania wyłudzeń podatkowych. Ponad rok temu została wprowadzona zasada odwróconego VAT-u na wybrany asortyment. Od stycznia katalog towarów zostanie jeszcze poszerzony.

Nie daj się zrobić w słupa

Resort finansów rozpoczął również kampanię społeczną "Nie daj się zrobić w słupa", która ma przestrzegać przed - świadomym lub nieświadomym - braniem udziału w procederze wyłudzania podatku VAT, czyli w karuzeli podatkowej.

- Karuzela podatkowa to szereg transakcji dokonywanych między podmiotami fikcyjnymi, które tworzą pozory legalnych transakcji. Im więcej tych podmiotów jest w łańcuchu, tym trudniej wykryć przestępstwo. Słupem może zostać każdy z nas, kto zgodzi się za niewielką gratyfikację założyć działalność gospodarczą, podpisać parę faktur, nie wykonując żadnych transakcji. To jest oczywiście sposób przestępców na unikanie odpowiedzialności - mówi Beata Łaszyn. Jak podkreśla, przestępcy namawiają do tego procederu, obiecując sowite wynagrodzenie za niewielkie przysługi.

- Przede wszystkim chcemy uczulić ludzi na to, by nie podejmowali nierozważnych działań i nie narażali się na uczestniczenie w grupie przestępczej i stanowienie podstawowego elementu łańcucha karuzeli podatkowej. Akcja ta jest adresowana do ludzi młodych bądź ubogich, którzy zgodziliby się za niedużą gratyfikację finansową założyć działalność i wystawić parę faktur. Muszą pamiętać, że podejmując takie działania, stają się słupem - wyjaśnia przedstawicielka Ministerstwa Finansów.

Za uczestnictwo grozi odpowiedzialność karna

Każdy uczestnik oszustwa karuzelowego musi liczyć się z odpowiedzialnością podatkową, karną i karną skarbową. Należy podkreślić, że odpowiedzialność ponoszą nie tylko osoby, które organizują nielegalny proceder, lecz także te, które zostają wykorzystane do wystawiania fikcyjnych faktur, bo robiąc to, wchodzą na drogę przestępstwa.

- To mogą być kary więzienia lub olbrzymie grzywny, w zależności od rodzaju przestępstwa, jaki popełnia dana osoba - może to być np. podrabianie dokumentów czy poświadczanie nieprawdy - dodaje Beata Łaszyn. Podkreśla, że rezygnacja z udziału w nielegalnej działalności nie zawsze jest prosta, a z grupy przestępczej nie zawsze można się wycofać.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (1)
Na wyłudzeniach VAT budżet traci do 50 mld zł rocznie. Ministerstwo Finansów: "Nie daj się zrobić w słupa"
Zaloguj się
  • 11111

    0

    Na wyłudzeniach VAT budżet traci do 50 mld zł rocznie. Ministerstwo Finansów: "Nie daj się zrobić w słupa".
    Jak kradzież tożsamości w Polsce będzie w dalszym ciągu niską szkodliwością społeczną to i tak Polacy będą automatycznie robieni w słupa czy tego chcą czy nie i nikt o to ich pytać nie będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX