Spór o ptasie mleczko. "Nie tylko Wedel ma prawo do tej nazwy"

W październiku ogłoszono, że jedyne prawo do używania nazwy "ptasie mleczko" ma Wedel. Zakłady Wyrobów Cukierniczych Miś twierdzą jednak, że ich pianki w czekoladzie także mogą być nazywane "ptasim mleczkiem". Wedel pozwał Misia do sądu - podaje "Puls Biznesu".
- Próbowaliśmy porozumieć się z ZWC Miś, ale proponowane przez nie warunki ugody były dla nas nie do zaakceptowania. Stąd pozew sądowy - mówi "Pulsowi Biznesu " Maciej Herman, dyrektor marketingu i sprzedaży Lotte Wedel. - Jesteśmy na etapie przesłuchiwania świadków, których jest wielu - dodał.

Spór o znak towarowy "ptasiego mleczka" trwał od lat. W październiku sąd przyznał, że to Jan Wedel wymyślił ten produkt i tak go nazwał. Miś natomiast twierdzi, że jego zakłady produkują "ptasie mleczko" od co najmniej dwóch pokoleń i we Wrocławiu ludzie kojarzą pianki tak samo dobrze jak wedlowskie "ptasie mleczko" w Warszawie.

- Wedel zaproponował nam podpisanie oświadczenia, w którym przyznalibyśmy, że nie mieliśmy nigdy prawa do nazwy "ptasie mleczko", używaliśmy jej bezprawnie, a także, że od teraz nie będziemy tak nazywać produktu. W zamian mieliśmy otrzymać pewną kwotę. Z oferowania "ptasiego mleczka" zrezygnowało już kilka firm. Treść tego oświadczenia nie jest jednak zgodna z prawdą, więc się nie zgodziliśmy - mówią partnerzy Horizon Equity.

Rynek pianek w czekoladzie jest wart ok. 400 mln zł. Oprócz Wedla produkują je również firmy takie jak Colian (Rajskie Mleczko), Mondelez Polska (Alpejskie Mleczko) i Grupa Otmuchów (Mleczko). Biedronka także posiada w swojej ofercie produkt nazywany "ptasim mleczkiem". Z nimi Wedel też prowadzi rozmowy ws. zdjęcia towaru ze sprzedaży.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (35)
Spór o ptasie mleczko. "Nie tylko Wedel ma prawo do tej nazwy"
Zaloguj się
 • arkalionxp

  Oceniono 89 razy 81

  Wedel zamiast tak bardzo troszczyć się nazwę ,lepiej wyjdzie jak zatroszczy się o jakość.Ja od paru lat nie kupuję ptasiego mleczka z Wedla bo to nie to co było jeszcze 6-8 lat temu. Nie chce robić kryptoreklamy ale na rynku są wyroby dużo lepsze od wedlowskiego ptasiego mleczka ,w większych opakowaniach i tańsze.

 • mjslon

  Oceniono 84 razy 72

  Mleczko z MIS-ia smakuje tak jak 20 lat temu i jest o niebo lepsze od zlepka z wedla

 • analityk-realista

  Oceniono 46 razy 36

  Ptasie mleczko to nazwa rodzajowa. Owszem, kiedyś była zastrzeżona, ale po latach weszła do użytku powszedniego. A nazw powszednich nie można powtórnie zastrzec - są na to odpowiednie zapisy w ustawie.
  Ciekawe, kiedy ktoś wpadnie na pomysł, żeby zastrzec takie nazwy jak sernik lub jabłecznik?

 • 28plk7b

  Oceniono 41 razy 33

  Smakuje to jak odchody gołębi na krakowskim Rynku.Smak wyrobu Jana Wedla pamiętają już nieliczni więc młodym można wciskać tylko nazwę,z czym porównają ?

 • pumpernik

  Oceniono 35 razy 31

  Nie Wedel, tylko właściciel nazwy Wedel.

 • palim.psest

  Oceniono 32 razy 18

  ptasie mleczko to już raczej nazwa rodzajowa. czekać tylko jak producenci chipsów albo landrynek będą się ze sobą kłócić o nazwę.

 • oelefante

  Oceniono 17 razy 15

  O "ptasim mleczku" pisał Arystofanes w "Osach". Dowód jest tutaj: perseus.uchicago.edu/perseus-cgi/citequery3.pl?dbname=GreekTexts&getid=0&query=Ar.+Vesp.+488
  Dwa ostatnie wyrazy wersu 508. Może więc Wedel powinien płacić tantiemy potomkom Arystofanesa?

 • wilem07

  Oceniono 20 razy 12

  Wedel moze miec prawo do nazwy Wedel - od reszty wara !!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX