PKP Cargo atakuje Europę: kupuje giganta z Czech. Za 445 mln zł. "Historyczny moment"

PKP Cargo kupuje 80 proc. udziałów w spółce Advanced World Transport, drugim co do wielkości kolejowym przewoźniku towarowym w Czechach. Wartość transakcji wynosi 103,2 mln euro, czyli ok. 445 mln zł. - Przejęcie nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy - mówi prezes PKP Cargo Adam Purwin.
Zakup AWT to pierwsze w historii tego typu przejęcie przeprowadzone przez spółkę z grupy PKP. Wykupienie jednego z największych prywatnych przewoźników w Europie ma wzmocnić naszego przewoźnika w Europie Środkowej oraz otworzyć drogę dalej na południe.

- PKP Cargo spodziewa się, że przejęcie czeskiej spółki AWT zostanie sfinalizowane w ciągu najbliższych miesięcy - poinformował prezes Adam Purwin.

"Jedna z największych transakcji od lat"

W środę PKP Cargo poinformowało o zawarciu umowy kupna za 103,2 mln euro, czyli ok. 445 mln zł, 80 proc. udziałów w spółce Advanced World Transport, drugim co do wielkości kolejowym przewoźniku towarowym w Czechach. Transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych polskiej spółki, która ma koniec września miała 66 mln zł gotówki netto.

- To historyczny moment dla PKP Cargo, a jednocześnie jedna z największych transakcji zakupu firmy zagranicznej przez spółkę z Polski w ostatnich latach. Przejęcie AWT daje nam skokowy wzrost udziału w rynku czeskim i istotnie wzmacnia strategiczną pozycję PKP Cargo w Europie Środkowej. Rynek czeski jest dla nas kluczowy ze względu na liczne połączenia ze Śląskiem - mówił na konferencji prasowej Purwin.

AWT, czyli co?

AWT i jej spółki zależne to przedsiębiorstwa usługowe w branży towarowego transportu kolejowego w Europie. Firma poza rynkiem czeskim jest obecne na Słowacji, Węgrzech, w Słowenii, Polsce, Niemczech, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. Grupa zatrudnia ok. 2,1 tys. pracowników i zarządza taborem kolejowym obejmującym 160 lokomotyw i 5 tys. wagonów.

Przejęcie ma pozwolić PKP Cargo na bardziej zdecydowane wyjście z przewozami poza rynek polski i skokowy wzrost operacji na południu Europy. - To naturalny kierunek naszej ekspansji, biorąc pod uwagę z jednej strony bariery techniczne na Wschodzie, czyli inny rozstaw torów, a z drugiej - bardzo silną pozycję DB Schenker na Zachodzie Europy - wyjaśnił prezes.

PKP Cargo odkupi 80 proc. akcji AWT od czeskiego inwestora Zdenka Bakali. Pozostałe 20 proc. akcji pozostanie w posiadaniu spółki Minezit. Purwin podał, że obecność tej firmy w akcjonariacie ma pomóc Cargo w poruszaniu się na czeskim rynku. W średnim terminie zarówno polska spółka, jak i Minezit mają opcję wykupu akcji od drugiego akcjonariusza.

PKP Cargo to jeden z niewielu przykładów prawdziwego sukcesu na polskiej kolei. Spółka wywodzi się z tego samego kręgu, co inne firmy PKP - jak PKP Intercity czy Przewozy Regionalne, które do 2008 r. też były częścią Grupy PKP. Jednak w przeciwieństwie do przynoszących ogromne straty przewoźników pasażerskich PKP Cargo zdołała się zrestrukturyzować. Ograniczyła koszty, zaczęła przynosić zyski i rozwijać się za granicą. Weszła na warszawską giełdę, a jej debiut był wielkim wydarzeniem.

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (47)
PKP Cargo atakuje Europę: kupuje giganta z Czech. Za 445 mln zł. "Historyczny moment"
Zaloguj się
 • makial

  Oceniono 42 razy 26

  Bracia Czesi, Polacy kraj wykupujo!

 • bijelodugme

  Oceniono 43 razy 11

  Jednak w przeciwieństwie do przynoszących ogromne straty przewoźników pasażerskich PKP Cargo zdołała się zrestrukturyzować."

  Propaganda rzecz święta :) Porównywać przewozy towarowe, które BYŁY RENTOWNE z przewozami pasażerskimi a już z regionalnymi to po prostu mistrzostwo :) Tu nie chodzi o restrukturyzację tylko po prostu o samą zasadę działania rynku - ta gałąź jest po prostu dochodowa w odróżnieniu od pasażerskich przewozów lokalnych.

 • artur-borubar

  Oceniono 28 razy 6

  Możejkami też wszystkie redachtóry z Wybiórczej się podniecali, a wyszło, że z powodów politycznych kasę utopiono publiczne pieniądze w firmę, która przynosi miliardowe straty każdego roku...

 • jawu

  Oceniono 31 razy 5

  Nie bardzo znam się na ekonomii, ale jak za 66 mln PLN (niech na koniec roku 100 mln) środków własnych kupić coś za 103 mln EUR ?

 • chemist2

  Oceniono 11 razy 3

  PKP Cargo, o dziwo, całkiem sobie radzi. I to mimo, że struktura i obyczaje w firmie nie należą do najnowocześniejszych. Trochę zalatuje starym systemem. Mam znajomego, który tam pracuje i co nieco mi opowiadał. Mimo wszystko dobrze sobie radzą i chwała im za to.
  wedkarskikrakow.pl/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX