70 mln dol. kary dla Hondy. Nie zgłaszała wypadków drogowych z udziałem wyprodukowanych przez siebie aut

Honda nie zgłosiła do amerykańskiego urzędu 1729 poważnych wypadków z udziałem wyprodukowanych przez nią samochodów. W każdym z nich ludzie ginęli lub odnosili poważne obrażenia. Producent zapłaci 70 mln dol. kary.
W Stanach Zjednoczonych producenci samochodów zobowiązani są do zgłaszania każdego wypadku z udziałem wyprodukowanego przez nich samochodu do urzędu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (National Highway Traffic Safety Administration).

Japoński producent samochodów przyznał, że nie przekazywał wymaganych raportów, a winą za to obarczył wadliwy program komputerowy. Jednak urzędnicy uważają, że nie zwalnia to Hondy z odpowiedzialności. - Honda i inni producenci ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo i muszą spełniać wymagania bez żadnych wymówek - powiedział sekretarz transportu Anthony Foxx. Urząd postanowił nałożyć na producenta 70 mln dol. kary.

Producenci samochodów i urzędy odpowiedzialne za bezpieczeństwo drogowe analizują każdy wypadek pod kątem poszukiwania ewentualnych przyczyn w fabrycznych usterkach pojazdów. General Motors zapłacił w maju 2014 r. 35 mln dol. kary za 10-letnie opóźnienie w zgłoszeniu do urzędu wady fabrycznej stacyjek w produkowanych przez siebie samochodach. Usterka doprowadziła do śmierci 42 osób. Toyota natomiast zapłaciła w 2014 r. ponad 17 mln dol. kary za niezgłoszenie do NHTSA wadliwie zaprojektowanych dywaników w samochodach Lexus RX350. Mogły one blokować pedał gazu, powodując nagłe przyspieszenie pojazdu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Skomentuj:
70 mln dol. kary dla Hondy. Nie zgłaszała wypadków drogowych z udziałem wyprodukowanych przez siebie aut
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX