Banki podnoszą opłaty. Koniec z darmowymi kontami?

Czy to już koniec darmowych kont? Banki podnoszą prowizje i opłaty związane z bezpłatnymi dotychczas rachunkami. Jak pisze forsal.pl, głównymi przyczynami są: obniżenie opłaty interchange oraz redukcja stóp procentowych.
Jak pisze forsal.pl, już niedługo z podwyżkami opłat będą musieli pogodzić się klienci BZ WBK korzystający z Konta Godnego Polecenia. Rachunek przestanie być darmowy. Od lutego wprowadzona zostanie prowizja w wysokości 7 zł za korzystanie z wydanej do konta karty debetowej Master Card.

BZ WBK to niejedyny bank, który zdecydował się na podwyżki lub wprowadzenie opłat za korzystanie z konta. Klienci mBanku od lutego będą obciążani wyższą opłatą za polecenie zapłaty - wzrośnie z 1 do 2 zł. Natomiast posiadacze kont firmowych mBiznes będą płacić więcej za przelewy internetowe (1,5 zł zamiast 1 zł).

Forsal.pl wspomina również niemiłą niespodziankę przyszykowaną przez Alior Bank. Korzystający z oferty "Rachunki bez opłat" zakładali darmowe konto techniczne, aby bezpłatnie opłacać rachunki za prąd czy telefon. Teraz za prowadzenie konta muszą płacić 6 zł. Wyjątkiem ma być sytuacja, gdy klient zdecyduje się przelewać na nie swoje wynagrodzenie.

Skąd te masowe podwyżki? Według forsal.pl głównym powodem jest obniżenie opłaty interchange (niedawno wynosiła 1,3 proc., od lutego jedynie 0,2-0,3 proc.). Inną przyczynę widzi zapytany przez portal Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. Według niego największy wpływ na decyzje banków miała redukcja stóp procentowych, które utrudniają obecnie bankom zarabianie na odsetkach.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o: