Świetne wyniki finansowe Ikei. Polska najlepszym rynkiem w Europie, trzecim na świecie

Ikea prezentuje wyniki finansowe. Na świecie zarobiła na czysto 3,3 mld euro. Jej sklepy odwiedzano 716 milionów razy, w tym 23 miliony w Polsce.
Dane dotyczą okresu od 1 września 2013 do 31 sierpnia 2014 - tak ustawiony jest rok rozliczeniowy spółki.

Całkowita sprzedaż grupy Ikea wzrosła o 5,9 proc. (z uwzględnieniem różnic walutowych) w porównaniu z poprzednim rokiem finansowym i wyniosła 28,7 mld euro. Łącznie z dochodem z najmu centrów handlowych całkowity przychód wyniósł 29,3 mld euro.

Grupa Ikea zwiększyła udział rynkowy niemal we wszystkich krajach oraz rozpoczęła działalność w Chorwacji. Największymi rynkami pod względem sprzedaży były Niemcy, Stany Zjednoczone, Francja, Rosja i Wielka Brytania.

Polska w czołówce

Polska już od czterech lat pozostaje w pierwszej trójce krajów na świecie, gdzie Ikea odnotowuje najszybsze tempo wzrostu sprzedaży.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników w Polsce. Po raz kolejny udało nam się wypracować znaczący, 14-proc. wzrost sprzedaży, a polski rynek pozostaje jednym z najbardziej obiecujących dla Ikea - powiedziała Evelyn Higler, prezes Ikea Retail w Polsce. - Biorąc pod uwagę tempo wzrostu, Polska jest trzecia na świecie i pierwsza wśród krajów Unii Europejskiej. W ubiegłym roku finansowym dołączyło do nas aż 700 nowych pracowników, dzięki czemu liczba osób zatrudnionych w spółce Ikea Retail zwiększyła się do 2,9 tys. osób - dodała. W polskich sklepach sieci odnotowano w tym czasie 23 mln wizyt.

Spółka zaznacza również, że w ramach swojej działalności grupa Ikea wyprodukowała energię odnawialną odpowiadającą 42 proc. całej zużywanej energii, a do 2015 r. zamierza zainwestować 1,5 mld euro w projekty z dziedziny energetyki odnawialnej, głównie w farmy wiatrowe i panele fotowoltaiczne.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (82)
Świetne wyniki finansowe Ikei. Polska najlepszym rynkiem w Europie, trzecim na świecie
Zaloguj się
 • tatarek123

  Oceniono 189 razy 141

  Jestem podwykonawcą IKEI i mogę powiedzieć że życzę kazdemu przedsiębiorcy aby miał takiego partnera jak oni. Szwedzka ucziwość i rzetelność - mamy się czego uczyć od nich.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 81 razy 67

  farmy wiatrowe i panele fotowoltaiczne bardzo fajnie , szacun,
  ale ja najbardziej cenie IKEA jako wynalazce plastikowych śrub, które do złudzenia przypominają śruby metalowe :-)

 • joschka68

  Oceniono 113 razy 61

  Komentarze rodaków w stylu "Ikea to sklep dla biedoty", "tandeta z pazdzierza" itp pokazuje tylko w jakiej Cebulandii mieszkamy. Zacznijmy od paru faktów. Ikea to standard estetyczny uznawany praktycznie wszędzie na swiecie. Nawet w domach zamoznej zachodnioeuropejskiej klasy sredniej jest mnostwo mebli z Ikei, często połączonych z luksusowymi meblami Vitry, BoConcept itp. W krajach biedniejszych, takich jak Polska Ikea wyrasta znacznie poza standard estetyczny i jakosciowy 90% polskich mieszkan i będzie to marka, do ktorej polska klasa srednia będzie aspirowala jeszcze przez wiele lat. Fakt drugi- Ikea to estetyka, jak również po części filozofia życia(pozostawiam tu otwarte pytanie na ile to prawda, a na ile sztucznie kreowany image, majacy nakrecic obroty), która czerpie z tradycji protestanckich chłopów ze Skandynawii. Niejednokrotnie byli oni biedni, jednakże w krajach skandynawskich bieda i prostota życia nie była powodem do wstydu. Chałupy były surowe, z małą ilością mebli, drewno pobielone, podłogi wyszorowane. Skandynawowie uczynili ze swojego prostego, skromnego życia cos "sexy", co kazdy pożąda. Ikea jest więc(w krajach bogatych) manifestacją odrzucenia rozpasanego konsumpcjonizmu i życia na pokaz. Polskie cebulaki nadal ku...rwią się przez całe życie, żeby zarobić na "bogate" meble, czy "bogaty dom", zeby sunsiad zazdroscil, jednak trend w dojrzałych gospodarkach kapitalistycznych jest juz inny.Fakt trzeci-tendencja ogolnoswiatowa jest zmniejszenie się sredniego metrazu mieszkan(wplyw maja na to takie czynniki jak postepujaca urbanizacja, ograniczonosc zasobow itp). W zwiazku z tym przecietne mieszkanie w miescie to dzis 40-100m2. Nie da się w nieskonczonosc meblowac takiego metrazu jezdzac po Mediolanach w poszukiwaniu mebli i dodatków. Ikea się w ten trend wpisuje-meble maja byc estetyczne, wprawiac w dobry nastroj, a jak się znudza po paru latach, to w jeden weekend mozna zmienic caly wystroj mieszkania. Pozdrawiam wszystkich cebulaków, którzy dizajn widzieli u "bogatych państwa na Zachodzie" jak im plytki w garazu ukladali i srajac do toitoia w ogrodzie, coby podlog nie zabrudzic:)

 • tasmaklejaca-0

  Oceniono 18 razy 14

  po prostu tam jest tanio.... i brak konkurencji bo albo bodzio meble albo kanapy za 15 tys na ktore czekasz po 3 msce

 • sselrats

  Oceniono 11 razy 11

  Ciekawe dlaczego Polacy nie zrobia konkurencji Ikei. Czy az tacy jestesmy glupi?

 • derp970

  Oceniono 93 razy 11

  IKEA to nie ci co zniszczyli lasy w swoim kraju?

  Aaaaaa to już wiadomo dlaczego "lasy państwowe" nagle bankrutują i potrzebują prywatyzacji... Wszystko jasne :D

 • artus

  Oceniono 12 razy 8

  Lubię Ikea. Niektóre meble mają bardzo fajne, a ich podejście do klienta też jest bardzo ok. Kiedyś kupiłem biurko z jakiejś polskiej firmy i dopiero przekonałem się jak intuicyjne i czytelne są instrukcje w Ikea. Myślę, że inne firmy mogą się wzorować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX