BlaBlaCar.pl traci swój największy atut. Za podróż będziemy dodatkowo płacić. Czy to pogrzebie serwis? "No cóż. Nie wszyscy lubią zmiany"

BlaBlaCar.pl, czyli platforma do wspólnych przejazdów, wprowadziła na niektórych trasach system rezerwacji miejsc z punktami za kurs. Za dodatkowe punkty będziemy musieli płacić. Czy to pogrzebie popularny serwis? - No cóż. Nie wszyscy lubią zmiany - mówi nam Michał Pawelec z BlaBlaCar.pl.
BlaBlaCar to jedna z największych platform wspólnych przejazdów w Europie, która łączy kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami poszukującymi przejazdu. Do tej pory serwis nie pobierał żadnych dodatkowych opłat, oprócz kwoty podanej przez kierowcę. Teraz na niektórych trasach pojawił się system rezerwacji miejsc z punktami, które trzeba będzie dokupić. Co to dokładnie oznacza dla użytkowników platformy?

Damian Szymański, Pieniadze.gazeta.pl: W systemie rezerwacji pojawiły się punkty, którymi "opłacam" każdy przejazd. Na przykład z Warszawy do Gdańska muszę zapłacić 10 punktami, co serwis przelicza na 7,80 zł. To jest niejako wasza opłata za ten przejazd?

Michał Pawelec, BlaBlaCar.pl: Tak. Tyle punktów może wyjść akurat na tej trasie. Nasi użytkownicy dostali jednak na początek pulę punktów w zamian za dotychczasowe aktywności w serwisie. Można ją sobie zwiększyć za dalsze akcje, np. dodanie zdjęcia, wzajemne wystawianie sobie ocen po podróży, przejście na wyższy poziom doświadczenia itd.

A co, jeśli uzupełnię cały profil i wyczerpię liczbę punktów?

- Można je będzie dokupić, ale dodam, że przewidujemy dalszy rozwój programu, w którym za różne aktywności będzie można otrzymać kolejne punkty za darmo. Cena podstawowa za jeden punkt wynosi 78 groszy, lecz będą też dostępne pakiety punktów, dzięki czemu ich jednostkowa cena będzie niższa.

Jeśli nowy system, de facto opłat za przejazdy, nie spodoba się użytkownikom, będziecie w stanie go cofnąć?

- System rezerwacji online to jeden z kroków w stałym podnoszeniu poziomu wiarygodności naszego serwisu. Sprawdził się w innych krajach, m.in. zmniejszając liczbę przypadków, gdy ktoś nie przychodzi na umówione miejsce startu podróży. Po pełnym wdrożeniu nie przewidujemy raczej powrotu do systemu, jaki był dotychczas. Zatem system rezerwacji będzie obowiązywał, ale chcemy wprowadzić go na tyle mądrze i elastycznie, żeby możliwie najlepiej dopasować się do potrzeb polskich użytkowników.

Nie obawiacie się, że pasażerowie znajdą sposób, żeby obejść ten system? Umówić się z kierowcą, nie płacąc punktami?

- Trudno powiedzieć, na ile często wydarzą się takie sytuacje. Próbując obchodzić system, traci się dostęp do tych funkcji, które podnoszą wiarygodność i bezpieczeństwo umawianych wspólnych przejazdów.

I nie boicie się, że użytkownicy odpłyną do innych tego typu serwisów?

- No cóż, nie wszyscy lubią zmiany. Będziemy to monitorować. Naszym celem jest ułatwienie naszym użytkownikom podróży, a nie ich odstraszenie. Aktywni użytkownicy mogą wypróbować nowy system zupełnie bezpłatnie i przekonać się o jego zaletach. Zachęcam do tego.

Nowy system nie obejmuje jeszcze wszystkich tras?

- Na razie jest to wersja beta, zmiana dotyczy niewielkiego procentu przejazdów. Chcemy przede wszystkim dostać konkretny "feedback" od użytkowników - czy ten system potrzebuje jakichś poprawek, modyfikacji, czy podoba się podróżującym. Od tego będzie też zależało tempo rozszerzania dostępności do systemu.

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (17)
BlaBlaCar.pl traci swój największy atut. Za podróż będziemy dodatkowo płacić. Czy to pogrzebie serwis? "No cóż. Nie wszyscy lubią zmiany"
Zaloguj się
 • arysto13

  Oceniono 42 razy 36

  Hahaha co za idiotyczne tłumaczenie! Szanowny Panie Michale, powiem krótko STRZELILIŚCIE SOBIE W STOPĘ i dzięki tym punktom odejdzie od was bez mała z 60-70% użytkowników. Bo jeśli mam zapłacić na trasie Wrocław-Berlin dodatkowe 11,70zł, przy cenie przejazdu 50zł , to jest to czysty kretynizm. Jest mnóstwo alternatyw, na które na pewno tacy jak ja, którzy korzystali z serwisu sporadycznie, bardzo szybko się przerzucą!
  Jednym słowem - nie dziękuję, nie polecam!

 • emilly_davisson

  Oceniono 39 razy 25

  Płatność punktami, punkty za zdjęcia, komentarze i inne aktywności, bla-bla-bla. Na pewno lubimy takie dziwne aktywności związane z kolejnymi rejestracjami, potwierdzeniami, sprawdzaniami w celu nabycia powszechnie dostępnych usług ?! Kosztem ryzyka podróży z kierowcą o nieznanym doświadczeniu i pojazdem o nieznanym stanie technicznym ? Jak się nie ma wyjścia, to owszem, ale jak się ma możliwość skorzystania ze zwykłego transportu publicznego ? ZDECYDOWANIE nie lubimy. Ja wybieram Polski Bus.

 • czoper62

  Oceniono 18 razy 18

  Czyli cały dzień nic nie robić tylko siedzieć na blablablabla i kombinować z "'punktami".

 • robznarnii

  Oceniono 12 razy 12

  Heh najpierw powycinaliscie polowe komentarzy teraz wszystkie ...

 • hamlet1111

  Oceniono 11 razy 11

  W Polsce ludzie nie lubią płacić za coś co mogą dostać za darmo gdzie indziej. Wprowadzenie płatności za usługę, która jest za darmo gdzie indziej to prosta droga do porażki rynkowej. Podobnie było ze Speed Alarm i Yanosikiem. Kilka lat temu startowali z podobnego pułapu, ale Speed Alarm połasił się na kasę, wprowadził opłaty i teraz już się nie liczy. Wprowadzać opłaty można tylko w jednym przypadku - jak się jest monopolistą jak np. Allegro. A Blabla chyba w swoim segmencie nie jest, więc wiadomo jak to się skończy.

 • emerytstudent

  Oceniono 11 razy 11

  i tym sposobem autostop w Polsce został dorżnięty

 • emerytstudent

  Oceniono 4 razy 4

  A tak w ogóle to co się dzieje w przypadku (odpukać) wypadku? Kradzieży? Kolizji, stłuczki, uszczerbku na zdrowiu?
  Czy jest to w ogóle prawnie usankcjonowane? Czy jak płacę to wymagam? Ktoś daje mi paragon?

  Pytam się, bo sprawa mi się w sądzie ciągnie a kierowca się wykpił. Kto ponosi odpowiedzialność? Czy te serwisy jakąkolwiek biorą na siebie? Kierowcy biorą? :/

 • wusi88

  Oceniono 6 razy 2

  Prawda jest taka, że blabla jest na dzień dzisiejszy monopolistą. Nikt tu na razie nie podał alternatywy dla tego serwisu. Będzie tak jak z allegro będziecie płacić i płakać. Chyba, że ktoś hobbistycznie szybko zareaguje i odpali alternatywną platformę.
  Na dzień dzisiejszy temat jest trudny do przejścia. Blabla ma potężne wsparcie koncernu agora. Niedawno przedstawiciele serwisu byli gośćmi TOK FM gdzie mogli solidnie go zareklamować. Teraz ten artykuł ...
  Swoją dorogą kwestą czasu będzie kiedy Urząd skarbowy zacznie kontrolować odprowadzenie podatku od dodatkowego przychodu osiągniętego na bla. Tak jak na allego. Głupi nie są. Zrobią to za 5 lat przeprowadzając kontrole właśnie na 5 lat wstecz. Wszystkie dane mają w serwisie: przejazdy (ilość) kwoty itd. Nic tylko się schylić po te pieniądze.

 • Aneta Kosińska

  Oceniono 1 raz 1

  Dalszy rozwój, który znając życie poprowadzi ich donikąd. Sami sobie zaszkodzą, myślę że to kwestia czasu. Na rynku istnieje wiele innych propozycji wspólnego przejazdu jak np. Yanosik Autostop. Ta opcja jest za darmo, a z tego co słyszałam mają dużo przejazdów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX