Jest zgoda na przejęcie Naszej Klasy przez Onet. Nie będzie ograniczenia konkurencji

Grupa Onet może przejąć serwis Nasza Klasa. UOKiK nie widzi przeciwwskazań. Postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.
Pierwsze pogłoski o przymiarkach Onetu do zakupu Naszej Klasy pojawiły się już w październiku 2014 r. Miesiąc później spółki oficjalnie poinformowały o podpisaniu umowy. Zgodę na koncentrację musiał jednak wyrazić jeszcze UOKiK.

Urząd ustalił, że główną działalnością Grupy Onet.pl jest prowadzenie portalu Onet.pl. Jest także właścicielem innych serwisów, m.in. Vod.pl, a także oferuje gry komputerowe online. Nasza Klasa obsługuje natomiast serwis społecznościowy o tej samej nazwie. Wśród usług oferowanych użytkownikom są m.in. gry online oraz wideo na żądanie.

UOKiK ustalił, że działalność obu spółek pokrywa się na krajowych rynkach reklamy internetowej, gier komputerowych oraz VOD. Ich udziały nie są jednak na tyle wysokie, żeby koncentracja mogła wpłynąć negatywnie na stan konkurencji, tym bardziej, że na tych rynkach działa wielu innych przedsiębiorców.

Onet i Nasza Klasa mają teraz dwa lata na połączenie się. Jeśli nie zrobią tego w tym terminie, decyzja UOKiK wygaśnie. Urząd przypomina, że zgłoszeniu podlega każda transakcja, w której biorą udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o: