Dzieci pracują w nieludzkich warunkach dla H&M. Human Rights Watch apeluje o kontrole w fabrykach

Kambodżańskie dzieci pracują w nieludzkich warunkach w fabrykach produkujących m.in. dla szwedzkiej firmy odzieżowej H&M. Przedstawiciele Human Rights Watch apelują o kontrole.
Przedstawiciele międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną praw człowieka Human Rights Watch przeprowadzili wywiady z pracownikami 73 fabryk w Kambodży produkujących tekstylia m.in. dla znanej w Polsce marki H&M. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że dzieciom poniżej 15. roku życia narzuca się w nich nieludzkie tempo i warunki pracy.

Według organizacji dzieci zatrudnione w fabrykach mają być zastraszane i traktowane niezwykle brutalnie. Podobno najgorsza sytuacja panuje w niewielkich zakładach, do których rzadko trafiają inspekcje pracy. Human Right Watch wezwała władze szwedzkiej firmy, aby wymusiły kontrole w swych kambodżańskich fabrykach.

- Kambodżański rząd powinien podjąć szybkie działania, by chronić pracowników fabryk przed nadużyciami - powiedziała researcherka HRW Aruna Kashyap. - Te powszechnie znane, światowe marki odzieżowe są w stanie wywierać nacisk. Mogą i powinny robić więcej, by upewnić się, że w fabrykach, z którymi mają umowy, nie są naruszane prawa pracownicze - dodała. W swoim raporcie zatytułowanym "Pracuj szybciej lub wynoś się - łamanie praw pracowniczych w przemyśle odzieżowym w Kambodży" organizacja opisała bowiem warunki panujące w fabrykach pracujących również dla innych znanych marek odzieżowych, w tym m.in. Adidasa, Armaniego, Gap, H&M i sieci Marks & Spencer.

Polskie Radio przypomina, że to nie pierwszy raz, kiedy zarzuca się H&M korzystanie z pracy dzieci w nieludzkich warunkach. W 2011 r. pojawiły się bowiem doniesienia, że w jednej z kambodżańskich fabryk pracujących na zlecenie firmy pracownicy tracili przytomność z powodu wyczerpania i wdychania wyziewów substancji chemicznych. Natomiast w Uzbekistanie i Bangladeszu zatrudniano 12-letnie dzieci, które pracowały nawet po 14 godzin na dobę.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (33)
Dzieci pracują w nieludzkich warunkach dla H&M. Human Rights Watch apeluje o kontrole w fabrykach
Zaloguj się
 • han_solo_79

  Oceniono 83 razy 75

  CO sobie znajdę markę to okazuje się, że jej właściciele to jak nie złodzieje (Reserved), wyzyskiwacze (CCC) to zwykli bandyci (H&M). Swietnei wyszliśmy na poluzowaniu kagańca korporacjom, możemy wrócic już do lat 70. i zlapac bogaczy bogaczy z powrotem za pysk?

 • ms_serge

  Oceniono 80 razy 72

  Naomi Klein opisała ten proceder w "No logo" już w 2000 roku, minęło 15 lat i nic się nie zmieniło :( Fabryki lądują w krajach trzeciego świata, a w Europie hula bezrobocie :/

 • szakaraka

  Oceniono 67 razy 61

  Za mało kasy się jeszcze nachapali, chcą WIĘCEJ i WIĘCEJ, bez względu jakim kosztem??!!!

 • hefajstos1

  Oceniono 56 razy 48

  Moja nie stała i nie stanie.

 • nanabun

  Oceniono 42 razy 40

  Szefowie tych firm dobrze wiedzą skąd się biorą niskie koszty pracy. A przyzwoitość i wszelkie ludzkie odruch giną tam, gdzie leje się strumień kasy. I o ironio rzecz dotyczy Szwecji, która tak wzorcowo dba o swoje dzieci. Rzygać się chce.

 • jkredman

  Oceniono 39 razy 37

  dzieci pracują dla wszystkich firm odzieżowych postępowego świata, a postępowi mieszkańcy tych krajów kupują te ubiory bez skrępowania i wstrętu,
  i nic nie zmienia w tej sprawie konwencja MOP nr 182 dotycząca zakazu i natychmiastowych działań na rzecz eliminowania najgorszych form pracy dzieci, ot wiele pięknych słów, a rzeczywistość sobie

 • zz1026

  Oceniono 28 razy 24

  w czym problem?

  czy zdajecie sobie sprawe ze gdyby tam zrobic godziwe warunki pracy to koszt produkcji jednej szmaty zamaist 2 dolary kosztowalby 2.50?
  wtedy koncern zamaist zarobic na jednej szmacie 20 dolarow zarobi tylko 19.50
  a to juz jest nie do przyjecia
  wtedy prezes nie bedzie mial na zloty kibel bedzie musial srac na srebrnym
  a to juz jest nie do przyjecia

 • fakit.pl

  Oceniono 26 razy 20

  "m.in. dla szwedzkiej firmy odzieżowej H&M"

  Human Rights Watch nie jest w stanie podać tych innych marek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX