UberPOP zakazany w Niemczech. Kierowcy jeździli bez licencji. Za złamanie zakazu kara 250 tys. euro

Uber znów ma kłopoty w Niemczech. Dzisiejszym postanowieniem sąd we Frankfurcie zakazał firmie świadczenia w całym kraju usługi UberPOP pod groźbą kary 250 tys. euro.
Niemiecki sąd postanowił zakazać firmie Uber świadczenia w całym kraju jej najpopularniejszej usługi UberPOP. Złamanie zakazu będzie karane kwotą nawet do 250 tys. euro. Firma podkreśla, że decyzja nie dotyczy innych oferowanych przez nią usług, w tym m.in. UberBlack. Sprawa została wniesiona do sądu okręgowego we Frankfurcie przez Taxi Deutschland. Jest to jeden z kilkunastu procesów toczących się w całej Europie przeciwko Uberowi. Sędzia przewodniczący Joachim Nickel powiedział dziś przed rozprawą, że firma złamała niemieckie przepisy dotyczące komercyjnego przewozu pasażerów, ponieważ jej kierowcy nie mają wymaganych prawem licencji.

Obrońcy firmy przekonują, że nie podlega ona wspomnianym przepisom, ponieważ nie świadczy usług przewozu, lecz jedynie pośredniczy między kierowcą i klientem. To samo powiedziała Swathy Prithivi z Ubera w wywiadzie, którego udzieliła nam w sierpniu ubiegłego roku.

"Szanujemy niemiecki system prawny. Czekamy na uzasadnienie decyzji sądu, z którym zapoznamy się bardzo dokładnie. Naszym zdaniem jednak zakaz wydany przez sąd stanowi naruszenie naszego prawa do świadczenia usług, dlatego też złożyliśmy skargę przeciwko Niemcom do Komisji Europejskiej. W związku z tym zamierzamy również złożyć odwołanie od dzisiejszej decyzji. Pragniemy również zauważyć, że dzisiejszy wyrok nie odnosi się do usług UberBlack i Taxi. Ponadto cały czas pracujemy nad alternatywną usługą ridesharingu, którą rozwijamy z myślą o dopasowaniu jej do interpretacji niemieckich przepisów dokonanej dziś przez sąd" - napisała firma w przesłanym nam oświadczeniu.

We wrześniu ubiegłego roku ten sam sąd wydał już zakaz prowadzenia działalności firmie Uber, jednak został on następnie tymczasowo uchylony, ponieważ sprawa wymagała szerszego zbadania.

Od początku swej działalności Uber znalazł się pod ostrzałem konkurencji, czyli licencjonowanych taksówkarzy. Niezadowolenie z powodu ekspansji w europejskich miastach tańszego konkurenta szoferzy wyrażali w ubiegłym roku, strajkując m.in. w Anglii, we Francji, w Niemczech i Hiszpanii.

W Belgii, we Francji, w Holandii i Hiszpanii firma miała sądowe zakazy prowadzenia działalności w związku z naruszaniem przepisów o licencjonowanych przewozach. Falę krytyki wywołała również kwestia możliwości zapewnienia przez Ubera odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa swoim pasażerom.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (57)
UberPOP zakazany w Niemczech. Kierowcy jeździli bez licencji. Za złamanie zakazu kara 250 tys. euro
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 134 razy 34

  I dzięki takim działaniom Niemcy są nazywani państwem cywilizowanym.

 • his_dudeness

  Oceniono 33 razy 17

  W Polsce max. 5 tys. złotych grzywny.

 • m.godwin

  Oceniono 22 razy 14

  TAXI über alles!

 • hiszpan25

  Oceniono 34 razy 6

  malo jak dla mnie klarowne sa przepisy na sile reguluja cos co wyregulowal by wolny rynek. wniosek ktos broni swoich interesow. potrzeba licencji na przewoz osob? Prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu takze z pasazerem. potrzeba ubezpieczenia? Ubezpieczenie NNW pokrywa koszty nastepstw nieszczesliwych wypadkow i kosztuje grosze w porownaniu z obowiazkowym OC ktore ubezpiecza od odpowiedzialnosci cywilnej. Egazmin z topografii? w dobie GPS? ale po jakiego diabla?! Dobra nawigacja "wie" nawet gdzie sa korki wiec poprowadzi szybko i krotka droga w dowolnym miescie. Ktos zawziecie broni monopolu TAXI zaslaniajac sie dobrem pasazera a ten akurat jest chroniony przez juz istniejace rozwiazania...

 • pyra314

  Oceniono 11 razy 5

  Żaden sąd nie powstrzyma wymierania dinozaurów (czyli archaicznych modeli biznesowych z lat 50 XXw)!

 • m_234

  Oceniono 4 razy 2

  Proszę Was, poświęćcie 10 minut na poszukanie, kto jest założycielem UBERA, potem do tej uzyskanej wiadomości dodajcie, kto jest założycielem GW i przestańcie się w końcu dziwić, dlaczego o tej firmie są ciągle artykuły.

 • m_234

  Oceniono 6 razy 2

  Pomijając moje utarczki słowne, z Czytelnikami (i Czytelniczką ;)) forum, to wydaje mi się, że brakuje jednego słowa. Przed, powtórzę: p r z e d tym artykułem. To słowo, to: "sponsorowany".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX