Provident pod lupą UOKiK. Pobierał za duże opłaty za obsługę pożyczki. Nie zapłaci kary, bo współpracował

UOKiK sprawdził praktyki Providenta. Firma uniknęła kary, ponieważ zobowiązała się do ich zmiany. Urząd zarzucił m.in. naliczanie wygórowanych opłat związanych z udzieleniem i spłatą pożyczki.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów regularnie monitoruje rynek pożyczek pozabankowych, sprawdzając m.in., czy przedsiębiorcy działający w tej branży dopełniają obowiązków informacyjnych, nie utrudniają odstąpienia od umowy, nie pobierają wygórowanych opłat. Jednym z efektów tych działań jest najnowsza decyzja w sprawie spółki Provident.

Opłaty niewłaściwie naliczane

Postępowanie UOKiK wykazało stosowanie przez Providenta niewłaściwego sposobu naliczania opłat związanych z udzieleniem i spłatą pożyczek. Urzędnicy stwierdzili m.in., że wysokość opłat za odbiór pieniędzy z domu klienta była związana z kwotą pożyczki, a nie liczbą wizyt. Podobne kryterium spółka Provident stosowała w przypadku naliczania opłat przygotowawczych.

Zdaniem UOKiK mogło to być niezgodne z prawem, ponieważ opłata za usługę powinna odzwierciedlać realne koszta, które ponosi przedsiębiorca. Provident zobowiązał się do zmiany zakwestionowanych przez urząd praktyk dzięki wprowadzeniu zryczałtowanych opłat, np. opłaty w stałej wysokości za każdą wizytę w domu klienta. Zmiany mają zacząć obowiązywać najpóźniej od 1 sierpnia 2015 r.

UOKiK informuje, że obecnie trwają prace legislacyjne, które mają poprawić bezpieczeństwo konsumentów korzystających z pozabankowych usług finansowych. W ubiegłym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustaw o nadzorze finansowym, prawie bankowym i niektórych innych ustaw. Planowane jest m.in. ograniczenie pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego, wprowadzenie limitu odsetek karnych oraz odsetek od odsetek oraz określenie wymagań dla przedsiębiorców udzielających kredytów konsumenckich. Projekt ustawy ma teraz trafić pod obrady rządu, a następnie będzie skierowany do prac w parlamencie.

O pożyczkach pisaliśmy tutaj i tutaj.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (6)
Provident pod lupą UOKiK. Pobierał za duże opłaty za obsługę pożyczki. Nie zapłaci kary, bo współpracował
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 33 razy 19

  Moja kochana Polsko. Oszukiwałem, zawyżałem opłaty, goliłem klientów do cna i mam w nosie prawo.

  Ale oczywiście solennie cię przepraszam.

  Dziękuję ci Polsko za wielkoduszność i odstąpienie od karanie mnie. Obiecuję, że za te zarobione na niezbyt uczciwym działaniu pieniądze kupię sobie jacht i może rezydencję.

  Polska - kraj który nie istnieje nawet teoretycznie.

 • artur590

  Oceniono 28 razy 18

  "Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów regularnie monitoruje rynek pożyczek pozabankowych" śmiechu warte. Firmy pożyczkowe celowo żerują na naiwnych, którzy popadają w pętle długów. Rzeczą dla mnie nie pojętną jest też to, że zadłużony w pożyczkach sięga po kolejne w celu spłacenia ostatnich i tak to się nam zapętla... Taka uwaga do zadłużonych: chwilówka nie jest ratunkiem, poczytajcie sobie co nieco:
  lexperto.pl/spirala-zadluzenia

 • johnywozniak

  Oceniono 11 razy 11

  Przymus podawania RRSO największą czcionką. Reszta może być drobnym drukiem i problem rozwiązany.
  likwidacja-konta.pl
  Serdecznie Pozdrawiam

 • ulanzalasem

  Oceniono 6 razy 4

  Dlaczego portal wprowadza w błąd ? Po pierwsze jest to rynek warty miliardy złotych! Po drugie od dawna powinien być pod ścisłym nadzorem KNFu. Po trzecie lichwa jest niby zakazana, a szczególnie w "katolickim" kraju. Po czwarte osoby zadłużone, które jest jeszcze bardziej pogrążają dalej są obywatelami, one kosztują jeszcze więcej, a w międzyczasie np. koszt procesu w sądzie, komornika, pomocy społecznej...ponosi podatnik. Dlaczego podatnik ma pośrednio płacić zysk lichwiarzom ? Powinno się ustanowić limit łączny kosztów, nie jakieś RRSO, tylko określone koszty, niezależnie czy to oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie...jeśli pożyczyłeś 1000zł to nikt nie może żądać więcej niż...1250, 1400, 1700zł. Dzisiaj żądają 50, 120, 300, 500, 800%....Pytanie kto z polityków lub ich bliskich znajomych ma w tym interes ?!

 • kesik001

  Oceniono 8 razy 4

  A może......

  "Provident pod lupą UOKiK. Pobierał za duże opłaty za obsługę pożyczki. Nie zapłaci kary, bo znowu dal w łapę"...

 • bywalipnie

  Oceniono 2 razy 2

  narzekanie. Chyba UOKIK dobrze zrobił. chciałem zwrócić uwagę że są na rynku GORSZE firmy niż Provident. Do których UOKIK też powinien dotrzeć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX