PGNiG odkryło nowe złoże na norweskim szelfie

pbor, PAP
01.07.2015 14:06
A A A
PGNiG odkryło nowe złoże w Norwegii. Na zdjęciu: wiertnia Uścimów OU

PGNiG odkryło nowe złoże w Norwegii. Na zdjęciu: wiertnia Uścimów OU (Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta)

PGNiG Upstream International, spółka należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, odkryła nowe złoże węglowodorów na szelfie norweskim.
Nowo odkryte złoże znajduje się w obrębie koncesji, w których udziały w ubiegłym roku PGNiG kupiło od firmy Total E&P Norge. Znajduje się ono na Morzu Północnym w odległości około 250 km na zachód od wybrzeża Norwegii.

Głównym celem wiercenia było potwierdzenie występowania węglowodorów o znaczeniu przemysłowym. W trakcie wiercenia wykonano wiele badań specjalistycznych, które pozwolą na dokładne oszacowanie potencjału naftowego tej struktury. Otwór odwiercono za pomocą platformy wiertniczej Songa Trym, która po zakończeniu prac na tym obiekcie przemieszczona zostanie na szelf angielski.

Operatorem koncesji produkcyjnej Gina Krog jest firma Statoil Petroleum (58,5 proc. udziałów). Partnerami są Total E&P Norge AS (30 proc.), PGNiG UI (8 proc.) i Det norske oljeselskap ASA (3,3 proc.).

PGNiG UI posiada obecnie udziały w 15 koncesjach zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, w tym w dwóch koncesjach jako operator. Produkcję węglowodorów prowadzi z czterech złóż (Skarv, Morvin, Vilje i Vale), dwa inne złoża znajdują się w fazie zagospodarowania (Snadd i Gina Krog). Jak poinformowało PGNiG , spółka zamierza też uczestniczyć w tegorocznych rundach koncesyjnych w celu pozyskania nowych obszarów do dalszych poszukiwań.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasZobacz także
Komentarze (3)
Zaloguj się
  • roggeven

    Oceniono 2 razy 2

    Tytul przypomina dowcip o woznym z ministerstwa, ktory mial powiedziec: "Ja i inni dyrektorzy"
    PGNiG ma 8 procent, Norwegowie i Francuzi razem 88,5

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najważniejsze informacje