Rekordowy październik dla programu "MdM". Już 32 tys. osób skorzystało z pomocy państwa

Do Banku Gospodarstwa Krajowego trafiło w październiku ponad 5,3 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Mieszkanie dla młodych". To dwa razy więcej niż w sierpniu. Popularność "MdM" jest kluczowa dla rozwoju rynku nieruchomości. Boom widać na rynku warszawskim. Tu kupującym sprzyja również stabilizacja cen.
- Wprowadzenie programu "MdM" zwiększyło zainteresowanie klientów zakupem mieszkania. Program wydaje się bardzo udany i powoduje, że boom na rynku mieszkaniowym w Warszawie jest bardzo widoczny - mówi Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom.

32 tys. osób podpisało umowy

Przez prawie dwa lata funkcjonowania programu "MdM" wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożyło ponad 36,5 tys. osób, z czego blisko 32 tys. podpisało umowy kredytowe. W tej puli 7,6 tys. to rodziny z przynajmniej jednym dzieckiem. Średnia wielkość kupowanego w programie mieszkania to 53,11 m kw., a domu - 85,48 m kw.

- Jako program wsparcia młodych w zakupie mieszkań jest kluczowy dla rozwoju rynku. Poprzednie programy też były bardzo udane - wsparcie rządu dla zakupu pierwszych mieszkań zawsze pozytywnie wpływa na sprzedaż - mówi Wasiluk.

Wkład własny zmorą Polaków?

"MdM" ogranicza negatywny wpływ wprowadzenia wymogów co do posiadanego wkładu własnego. Zgodnie z rekomendacją dziś nabywający mieszkania muszą mieć co najmniej 10 proc. wartości nieruchomości, w przyszłym roku będzie to 15 proc., a 2017 roku - 20 proc.

Od września program wspiera także sprzedaż na rynku wtórnym. Rekordowa liczba wniosków, które wpłynęły do BGK w ostatnich dwóch miesiącach, to m.in. efekt tych zmian. 65 proc. tych wniosków dotyczy rynku wtórnego.

W ocenie spółki Victoria Dom poszerzenie oferty "MdM" wpłynie na znaczące ożywienie rynku wtórnego, co może sprzyjać zamianom starszych mieszkań na nowe.

Warszawski boom

Wasiluk pozytywnie ocenia sytuację na warszawskim rynku mieszkaniowym. Kupującym sprzyja stabilizacja cen. Jak podkreśla wiceprezes Victoria Dom, w ostatnich kilku latach mamy do czynienia ze wzrostem o blisko 1-2 proc. rocznie.

Perspektywy na najbliższe lata są optymistycznie, chociaż czynnikiem hamującym szybszy wzrost cen jest duża podaż nowych mieszkań. Jak wynika z danych REAS, na które powołuje się Victoria Dom w sprawozdaniu z działalności w I półroczu 2015, w okresie od kwietnia do czerwca na sześciu największych rynkach w Polsce wprowadzono do sprzedaży prawie 13,2 tys. mieszkań, czyli o 17 proc. więcej niż w poprzednich trzech miesiącach. Łącznie w ostatnich czterech kwartałach podaż wyniosła 48,5 tys. lokali. Większa była w 2007 roku.

Wszystkie projekty realizowane przez Victoria Dom obecnie i w ostatnich latach realizowane są i były w aglomeracji warszawskiej, większość w Białołęce, którą spółka ocenia jako najbardziej rozwojową dzielnicę. Do końca czerwca 2015 roku spółka oddała do użytku ponad 1,5 tys. domów i mieszkań o łącznej powierzchni ponad 130 tys. m kw.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (6)
Rekordowy październik dla programu "MdM". Już 32 tys. osób skorzystało z pomocy państwa
Zaloguj się
 • stachud

  Oceniono 2 razy 2

  Państwo żeby dać najpierw musi zabrać takim osobom jak ja, które ciężko pracowały na swoje mieszkanie żeby dać nierobom wyciągającym łapy po cudze.

 • devileczek

  0

  Czekam jak to wszystko pie...olnie. Wtedy kazdy dostanie po rowno...czyli g.ó.w.n.o

 • crash2015

  0

  Ustanowienie maksymalnej stawki za metr mieszkania powoduje zawyżenie realnych cen na rynku wtórnym i pierwotnym. Jak najszybciej powinno się skończyć z tym programem. Zobaczycie że „zaoranie” MDM spowoduje spadek cen mieszkań i kredytów.

 • panibiedroniowa

  0

  To nie te 30 tys osób skorzystało ale deweloperzy.Takie programy jak MdM podwyższają tylko ceny i psują rynek.

 • brylant1

  0

  socjalizm pełną gębą! I znów urzędas i polityk czuje się potrzebny dla obywateli. Stworzono problem (zabierając ludziom 60-70% ich dochodów - tak tak tyle będzie tych danin ) a potem wspaniałomyślnie znaleziono rozwiązanie - rzucono ochłap dla wybranych. deweloperzy zacierają rączki...

 • mariohudds

  0

  Nie rozumiem dlaczego w kraju tylu niedostatkow funduje sie ludziom za friko 30tys zl ot tak po prostu. Nie lepiej jesliby panstwo wylozylo te kasę za dopisanie do KW i pobierało minimalny czynsz za swój metraż? Z czasem młodzi będą zarabiać coraz lepiej to sobie odkupiła ten udział. Polskę jednak stać na wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX