Rosja w coraz większych opałach. Właśnie zbankrutował bank, w którym oszczędności trzymały kremlowskie elity

Wnieszprombank

Wnieszprombank (SERGEI KARPUKHIN / REUTERS / REUTERS)

Bank centralny Rosji cofnął licencję Wnieszprombanku, w którym swoje pieniądze trzymają instytucje państwowe, wielkie rosyjskie koncerny oraz rodziny kremlowskich urzędników. Powodem była olbrzymia dziura w kasie banku.
Upadek banku jest jednym z największych w historii Rosji. Kontrolerzy wykryli, że w Wnieszprombanku brakuje kilkuset miliardów rubli. Jest to spory cios dla Rosji, ponieważ Wnieszprombank był 37. bankiem pod względem wielkości aktywów, a także dlatego, że swoje pieniądze trzymały w nim państwowe instytucje oraz największe koncerny naftowe i gazowe w tym kraju.

Bank pod nadzorem i defraudacja

O problemach banku wiadomo już od kilku tygodni - Bank Rosji umieścił go pod zarządem komisarycznym już w połowie grudnia z powodu obaw o jego wypłacalność i niespełnienia minimalnych wymogów kapitałowych. Jakiś czas później aresztowano także szefową banku Larise Markus pod zarzutem defraudacji.

Według rosyjskiego banku centralnego w kasie banku brakuje ponad 187 mld rubli (ok. 2,3 mld dol.), ponieważ osoby zarządzające nim od lat okradały bank.

Komitet olimpijski i właściciel Gazpromu

Bankructwo banku oznacza spore problemy dla Rosji - z niemal 73 mld rubli ulokowanych we Wnieszprombanku przez osoby prywatne - 2/3 było ubezpieczonych przez państwa, a to oznacza olbrzymie straty dla i tak nadwerężonego budżetu.

Kolejnym poważnym problemem jest to, że z usług banku korzystały kremlowskiego elity, wielkie koncerny i instytucje państwowe. Między innymi konto we Wnieszprombanku miał komitet olimpijski, który trzymał w nim środki finansowe przeznaczone na wyjazd rosyjskich olimpijczyków do Rio.

Konto w tym banku miał nawet patriarchat rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej oraz państwowe koncerny takie jak: Rosnieft, Transnieft czy Rosnieftiegaz, który jest właścicielem Gazpromu, a także kremlowskie elity polityczne i członkowie ich rodzin, m.in. żony wicepremiera Rosji oraz ministra obrony.

Czyszczenie sektora

W Rosji od początku 2014 r. trwa oczyszczanie sektora bankowego związane z kryzysem gospodarczym wywołanym przez zachodnie sankcje, taniejącą ropę naftową i olbrzymi spadek wartości rubla. Przez ostatnie dwa lata liczba banków w tym kraju spadła do 700 z 850 w 2014 r.

Komentarze (75)
Rosja w coraz większych opałach. Właśnie zbankrutował bank, w którym oszczędności trzymały kremlowskie elity
Zaloguj się
 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 28 razy 26

  Tarsoly wyrąbał Węgrów na 600 milionów dolców. Bierecki zawstydził Tarsolyego, wyprowadził do Luksemburga 800 milionów dolców. A zarząd Wnieszprombanku zawstydził ich obydwu, wyrąbał Ruskich na dwa miliardy dolców z hakiem.
  Jak zwykł był mawiać Stefan Siara Siarzewski, "Mają rozmach, sku...syny".

 • 99makabra1977

  Oceniono 22 razy 22

  To jak SKOK w Wołominie, tylko że PIS wycofał swoje oszczędności a 2,5 miliarda pokryły pozostałe banki z funduszu gwarancyjnego.

 • tomuscrv

  Oceniono 26 razy 22

  Oni maja putina i ten bank a my kaczynskiego i skoki...

 • lukibb

  Oceniono 27 razy 21

  Patrzcie i uczcie się, zmierzamy w tym samym kierunku. Za 2-3 lata PKO BP.

 • 10danek

  Oceniono 24 razy 20

  Tak koncza panstwa totalitarne rzadzone przez szemrana klike. Dopiero teraz widac jaka to byla i jest slabizna.

  A wiec drogie trollowstwo, do dziela, odkrecac rzeczywistosc.

 • wunderwaffen

  Oceniono 20 razy 16

  "Powodem była olbrzymia dziura w kasie banku."

  Czyży najdroższy na świecie jacht, budowany dla Putina znowu przekroczył budżet?
  Tym razem Putin zażyczył sobie mieć na pokładzie Iskandery? ;)

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 15

  He, he....
  Ruskie "elity" to tak samo trzymały tam swoje pieniądze, jak "elity" PiS-u trzymały swoje w SKOK-ach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje