Media Markt obejdzie podatek od hipermarketów? Firma odpiera zarzuty o cwaniactwo

PiS-owski podatek od hipermarketów miał dotknąć wielkie zagraniczne sieci takie jak Biedronka czy Tesco. Okazuje się jednak, że nowej daniny można uniknąć. Jak? Pokazuje to przykład sieci Media Markt.
Przypomnijmy, że PiS-owska propozycja projektu zakłada obciążenie wszystkich sieci handlowych nowych podatkiem. Progi mają być trzy. Stawka 0,7 proc. ma obciążać przychód miesięczny do 300 mln zł., podczas gdy wyższa stawka 1,3 proc. ma obowiązywać powyżej tej kwoty.

Najwyższy próg - 1,9 proc. ma obowiązywać sklepy prowadzące sprzedaż w weekendy i inne dni ustawowo wolne od pracy. Podatku nie zapłacą sieci mające miesięczne przychody mniejsze niż 1,5 mln zł.

Media Markt się udało ominąć podatek?

I tu pojawia się problem, bo np. taki gigant jak koncern Media Saturn, właściciel m.in. marek Media Markt i Saturn może pochwalić się obrotami rzędu 1 mld euro (ok. 4,4 mld zł). Sęk w tym, że firma nie może być przez Urząd Skarbowy traktowana jako całość. Dlaczego?

- Sklepy Media Markt i Saturn są spółkami komandytowymi od 2004 r. - mówi nam Wioletta Batóg, rzecznik prasowy holdingu. A to oznacza, że każdy sklep posiada swój oddzielny Numer Identyfikacji Podatkowej i w oczach fiskusa jest traktowany jako odrębny byt.Nietrudno policzyć, że większość sklepów Media Markt (oprócz tych największych w dużych miastach) nie przekroczy progu 300 mln zł miesięcznego obrotu. Największy koncern w naszym kraju będzie więc podpadać pod niższą stawkę podatku - 0,7 proc., nie wspominając już, że duża część sklepów w ogóle się na niego nie załapie. To może przynieść sporo oszczędności.

Dla porównania, konkurencja Media Marktu, czyli polskie RTV Euro AGD oraz Media Expert nie stosują takiego rozdrobnienia na mniejsze podmioty i wygląda na to, że zapłacą podatek w całości.

Sieć: "I tak będziemy największym..."

Trudno jednak mówić o celowym unikaniu podatku. Po pierwsze, rozdrobnienie koncernu zaczęło się 11 lat temu. Po drugie, nie miało to nic wspólnego z płaceniem niższych podatków. - Decentralna struktura firmy daje zarówno dyrekcji sklepów, jak i pracownikom możliwość odpowiedzialnego uczestnictwa w kształtowaniu losów firmy, co w konsekwencji przekłada się na wysoką motywację zespołów sklepów, a tym samym zadowolenie klienta i obroty - mówi nam Wioletta Batóg.

Czy jednak sklepy Saturn i Media Markt rzeczywiście zapłacą mniej podatku? - Nasze sklepy działają jako spółki komandytowe, ale duża część należnego podatku wynikać będzie z weekendowej stawki podatkowej, więc ewentualna różnica będzie niewielka. Z uwagi na skalę obrotów prawdopodobnie i tak będziemy największym płatnikiem podatku w branży - tłumaczy rzeczniczka.

Jak duża będzie to różnica? Sklepy czekają na ostateczny kształt nowej ustawy. Wyliczeń jeszcze nie ma, ale może się okazać, że podobnych przypadków celowego lub nie "omijania" ustawy będzie znacznie więcej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (163)
Media Markt obejdzie podatek od hipermarketów? Firma odpiera zarzuty o cwaniactwo
Zaloguj się
 • rossja_to_bandycki_kraj_o1

  Oceniono 61 razy 39

  pisowskie podatki i tak zapłaci klient czyli Pan, Pani - SPOŁECZEŃSTWO !

 • joly.roger

  Oceniono 37 razy 31

  Abstrahując od sensowności podatku, akurat to że najlepsi prawnicy na których stać wielkie sieci zrobią w ... balona z amatorów pisu było pewne.

 • jan_woloszyn

  Oceniono 27 razy 23

  Hm, czyżby zaraz miały powstać spółki komandytowe "Biedronka Warszawa-Praga", "Biedronka Kraków-Prądnik", "Lidl Gdańsk-Oliwa", "Lidl Łódź-Bałuty", itd...?

 • burek_polny

  Oceniono 23 razy 19

  I tu zupelnie innego znaczenia nabiera haslo: "Media-Markt? Nie dla IDIOTOW! "Buahahaha!!!

 • realistas

  Oceniono 21 razy 19

  Wcale nie cwaniactwo tylko dobre zarządzanie. Łatwiej jest skasować nierentowną spółkę.

 • pawciu2

  Oceniono 20 razy 18

  Supermarket-Warzywa, Supermarket-Nabiał, Supermarket-Ubrania, Supermarket-Alkohole.
  Następnie paragon z oddzielnym NIP za sprzedaż nabiału, ubrań, alkoholi, we wspólnej kasie od firmy Supermarket-Kasy.
  ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX