Już nie tylko meble i bursztyn. Oto nasz nowy hit eksportowy. "Dobry biznes"

DSZ, PAP
15.02.2016 11:53
A A A
Jagoda kamczacka ma szansę stać się naszym nowym hitem eksportowym

Jagoda kamczacka ma szansę stać się naszym nowym hitem eksportowym (Fot. Marcin Olejniczak / AG)

Znana przede wszystkim działkowcom i osobom z branży. Na polskich ryneczkach raczej niespotykana. Nie jest tak słodka jak borówka amerykańska, ale to właśnie jagoda kamczacka może być nowym polskim hitem eksportowym - informuje "Puls Biznesu".
Zbiory owoców jagodowych w Polsce wynoszą rocznie 500-600 tys. ton. W produkcji truskawek, porzeczek, malin, aronii i agrestu jesteśmy światową potęgą.

W ostatnich latach w bardzo trudnej sytuacji byli producenci porzeczki, którzy stopniowo przerzucają swoje zainteresowanie na nowy hit - jagodę kamczacką. Ma dobrą cenę i schodzi na pniu.- Zamrożoną jagodę kamczacką wysyłamy do Japonii. O sprzedaży w Polsce nie myśleliśmy -mówi "PB" Tomasz Michalski, właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego Haskap (to japońska nazwa jagody kamczackiej). Jego gospodarstwo działa od 1970 r., a od trzech lat zmienia swoje hektary z porzeczkowych na jagodowe.

Co na to inni? W branży panuje zgoda. -To dobry biznes - twierdzą plantatorzy. I przytaczają argumenty finansowe - w skupie za 1 kg czarnej porzeczki można dostać 30-50 groszy, a za 1 kg jagody kamczackiej - 10-16 zł.

Jagoda kamczacka to bogate źródło kwasów organicznych pektyn oraz witaminy C (25-130 mg/100g). Mają wiele substancji biologicznie aktywnych - antocyjanów i flawonoidów. Barwniki te posiadają właściwości przeciwutleniające, wzmacniające naczynia krwionośne oraz antyseptyczne. Powodują również usuwanie z organizmu człowieka toksyn i metali ciężkich. Przez to zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zobacz także
Komentarze (71)
Zaloguj się
 • Oceniono 31 razy 23

  Jagodę kamczacką uprawiam ponad 15 lat ,jest łatwa w uprawie nie znam szczegółów jej zalet zdrowotnych ale moje wnuczki bardzo chętnie je zjadają,również bardzo chętnie zjadają je kosy i szpaki trzeba ją chronić siatkami przed ptactwem.Mogę również zarekomendować jeżynę bezkolcową uprawia ją od 20 lat polecana dla cukrzyków.

 • maks-777

  Oceniono 31 razy 21

  Powiedzmy sobie uczciwie, że nasz hit eksportowy to najtańsza w Unii Europejskiej praca. Polscy kierowcy wygryźli zagraniczną konkurencję bo są gotowi za niemiecką bądź francuską tygodniówkę koczować miesiąc w samochodzie jak pies w budzie, w dodatku 80% pensji biorąc w dietach. Wszędzie gdzie duży udział kosztów ma ludzka praca (meble,zbijanie palet, palety,okna, montaż autobusów czy inne proste prace) wkraczają polscy bizsnesmeni rozpie...jąc system dzięki któremu zachodnia Europa żyła 40 lat w dobrobycie.

 • Oceniono 15 razy 7

  Należy dodać że sukces w branży owocowej zawdzięczamy taniej siłę roboczej z Ukrainy, którzy za miskę sprawy i dach nad głową gotowi są pracować za 5 USD dziennie oczywiście na czarno.No a PiP nie szuka nielegalnie zatrudnionych w rolnictwie bo nię ma sensu karać biednych rolników-przedsiebiorców.

 • sacharynek

  Oceniono 6 razy 6

  Ciekawe kiedy będziemy potęgą w HIGH - TECH, a nie w zatrudnianiu Ukraińców na polu?

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 27 razy 5

  Ku..., największy na świecie eksporter jagód. A z kim konkurujemy? Z pie...nym rezerwatem Czukczów? Czy z plemieniem Tago Nago?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najważniejsze informacje