Stewia w pepsi i coca-coli. Producenci napojów gazowanych inwestują w naturalne słodziki

Pepsi True jest słodzona mieszanką cukru i stewii

Pepsi True jest słodzona mieszanką cukru i stewii (pepsico.com)

PepsiCo zaprezentowała nowy napój Pepsi True, który zamiast sztucznych słodzików zawiera mieszankę stewii i cukru. ?Trzy lata trwało opracowywanie idealnej mieszanki?. Inni producenci napojów także inwestują w naturalne substancje słodzące.
Stewia to roślina mająca wyjątkowo słodkie liście. Stosowana jest jako naturalny słodzik. Można ją spożywać nawet w przypadku nadciśnienia i cukrzycy. Wprawdzie na świecie znana jest od wielu lat, jednak dopiero od jakiegoś czasu stała się bardzo popularna.

Pepsi True ma być alternatywą dla klasycznej Pepsi, która jest słodzona chemicznymi substancjami, jak np. aspartam. Zawiera mieszankę stewii i cukru. W porównaniu ze zwykłą Pepsi napój ma o 30 proc. mniej cukru i o 40 proc. mniej kalorii.

Zanim jednak wszedł do sprzedaży, producenci borykali się z problemem gorzkawego smaku, jaki dawała stewia. - Trzy lata zajęło opracowywanie idealnej mieszanki cukru i stewii, żeby zrównoważyć smak - podaje w CNBC Simon Lowden, dyrektor marketingu w Pepsi Beverages.

Bez sztucznych składników jednak się nie obejdzie. Firma prowadzi właśnie eksperymenty nad substancją zwaną "sweetmyx", która ma poprawić smak cukru i stewii.

Coca-Cola i 7 Up

Nie tylko Pepsi wprowadziła stewię do swoich produktów. Niedawno Coca-Cola wprowadziła do sprzedaży Coke Life, która także zawiera mieszankę stewii i cukru. Reakcje na nowy słodzik są jednak bardzo mieszane. Latem tego roku Coca-Cola dodawała stewię do Vitamin Water. Spotkało się to z tak dużym oburzeniem ze strony klientów, że firma musiała powrócić do oryginalnej receptury.

Mimo pewnej niechęci do specyficznego smaku naturalnych słodzików firmy będą inwestować w stewię. Wszystko dlatego, że ludzie chcą się zdrowiej odżywiać i rezygnują ze spożywania sztucznych substancji, także w napojach.

W Polsce napoje gazowane słodzone stewią na razie są niedostępne.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Komentarze (10)
Stewia w pepsi i coca-coli. Producenci napojów gazowanych inwestują w naturalne słodziki
Zaloguj się
 • cabecao

  Oceniono 10 razy 8

  Wow, nieźle. Będzie 19g zamiast 27g cukru w szklance pepsi - Ameryka schudnie, jak nic...

 • kimdongun

  Oceniono 3 razy 3

  Od razu poczułem, że coś ze Spritem jest nie tak. Już nie używam.

 • zachcianki_grycanki

  Oceniono 2 razy 2

  W zwyklym pepsi nie ma aspartamu - jest chyba tylko w wersji zero. Zwykle pepsi jest w 100% slodzonae cukrem. I jest napoj ze stweia w pl - sprite. Nierzetelny material.

 • stas32

  Oceniono 4 razy 2

  W Polsce napoje gazowane słodzone stewią na razie są niedostępne.

  To nie prawda od kilku miesięcy można kupić Sprite z dodatkiem stewi.

 • Filip Rutkowski

  Oceniono 5 razy 1

  Nowego Sprite'a od jakiegos czasu słodza stewią i jest paskudny. Smak zmienił się dramatycznie na dużo gorszy. Wolę cukier niż jakieś niewiadomoco :>

 • nounname

  Oceniono 4 razy 0

  niedawno też udowodnione, że stewia, wcale nie jest tak zdrowa a nawet może zaszkodzić

 • buziaczeq

  Oceniono 3 razy -1

  stewia jest super, czas najwyższy skończyć z tymi kalorycznymi napojami!!! Jeśli tego cukru będzie o połowę mniej to już dużo lepiej. ja na codzień uzywam stewii ze stewiarnia.pl i kupuję Sprite'a słodoznego stewią, nie czuję w ogóle róznicy w smaku. dajcie mi tę cole!:D

 • sasta

  Oceniono 1 raz -1

  Teraz to dopiero Cola będzie eko. Samo zdrowie po prostu, hahahaha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje