Najlepsza Whisky Świata pochodzi z Japonii. "Przywieźli destylarnię, zapas jęczmienia, sprowadzili nawet ziemię"

Po raz pierwszy w historii to japońska, a nie szkocka whisky zdobyła tytuł Najlepszej Whisky Świata w prestiżowym zestawieniu World Whisky Bible. Ku zaskoczeniu wszystkich żaden szkocki trunek nie zakwalifikował się nawet do pierwszej piątki.
Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013 - tę nazwę warto zapamiętać. To właśnie ten trunek wygrał prestiżowy konkurs na Najlepszą Whisky Świata, od 12 lat prowadzonego przez cenionego w branży degustatora Jima Murraya. "Bliska nieopisanego geniuszu" - zachwycał się ekspert.

Pierwszy raz w historii zdarzyło się, żeby to japoński trunek wygrał World Whisky Bible, zdobywając 97,5 punktu na 100, a żadna szkocka nie zakwalifikowała się nawet do pierwszej piątki.

- Destylarnia Yamazaki - najstarsza w Japonii - wypuściła jedynie 18 tys. butelek tej whisky i sprzedaje je tylko w specjalistycznych sklepach online po 165 dol. za sztukę - pisze Guardian. Skąd taki wybór? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Leszek Filipowicz, ambasador marki Johnny Walker w Polsce.

"Sprowadzili nawet ziemię"

Ekspert zwraca uwagę, że nie należy traktować tego wyniku jako wyroczni. - To jest kwestia smaku. Trudno wierzyć na słowo, że jeśli ktoś uznał Yamazaki za najlepszą whisky na świecie, to tak jest w rzeczywistości - mówi. I tłumaczy, skąd wzięło się zainteresowanie Japończyków produkcją europejskiego wyrobu.

- Japończycy to bardzo ciekawy naród. W ramach otwarcia na świat odeszli od smakowania łagodnych trunków, takich jak sake, na rzecz czegoś mocniejszego - tłumaczy. Mieli ku temu sposobność. Między Szkocją a Japonią jest wiele podobieństw.

- Gdyby nie Golfsztrom, w Szkocji byłoby bardzo zimno - zauważa Filipowicz. - Ale Japonia też rozciąga się od ciepłej wyspy Sikoku po bardzo zimną Hokkaido. W tak zróżnicowanym klimacie Japończycy bez problemu znaleźli miejsce, które idealnie odpowiadało warunkom panującym w Szkocji - tłumaczy. Co więcej, zarówno Szkocja, jak i Japonia to kraje wyspiarskie, na których często pada deszcz.

"Sprowadzili nawet ziemię"

Na początku trunek wymagającym degustatorom z Kraju Kwitnącej Wiśni nie przypadł do gustu. Czegoś mu brakowało. Byli jednak tak zdeterminowani, że przywieźli do swojego kraju cały niezbędny sprzęt do produkcji whisky wraz z produktami.

- Sprowadzili całą destylarnię, zapas jęczmienia, torf do słodowania, nawet ziemię. Wypełniali punkt po punkcie tzw. Scotch Whisky Act, który reguluje produkcję szkockiej - mówi nam ambasador Johnny'ego Walkera. Po takich zabiegach musiało się udać. Whisky zachwyciła najbardziej wymagających ekspertów i w tym roku zdobyła zaszczytne pierwsze miejsce. Niemniej warto jednak zadać pytanie, czy na naszych oczach prawdziwa szkocka whisky odchodzi do lamusa?

- Szkocka będzie zawsze - ucina Filipowicz. - Z mediami to tak jest. Gdyby najlepszą whisky na świecie został oryginalny trunek ze Szkocji, nikt by o tym nie napisał, bo to żadna ciekawostka.

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (22)
Najlepsza Whisky Świata pochodzi z Japonii. "Przywieźli destylarnię, zapas jęczmienia, sprowadzili nawet ziemię"
Zaloguj się
 • 0gt

  Oceniono 19 razy 17

  Artykuł o single malt a cytują "ambasadora Johnny'ego Walkera". Nie wiem czy bardziej gratulować wyczucia czy znajomości tematu :P

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 11

  Jeżeli Szkoci do tego sprzedadzą najlepszą Sake na świecie, wszystko będzie całkiem OK.

 • Kot Sierra-Lima

  Oceniono 10 razy 8

  "Ale Japonia też rozciąga się od ciepłej wyspy Sikoku po bardzo zimną Hokkaido" A o takiej dajmy na to Okinawie słyszał? Bo o Ishigaki to raczej na pewno nie. Dobrze to z geografii pała, natomiast polemika z Jimmym Murrayem słowami: "To jest kwestia smaku. Trudno wierzyć na słowo, że jeśli ktoś uznał Yamazaki za najlepszą whisky na świecie, to tak jest w rzeczywistości" stawia tego 'eksperta' w dość podrzędnej lidze. Poszukajcie może jakichś prawdziwych ekspertów a nie ambasadora marki która moim skromnym zdaniem ma się do prawdziwej whisky jak żywiec lub tyskie do prawdziwego piwa...

 • rychusa

  Oceniono 3 razy 3

  to nie wazne,ze przywiezli aparature i ziemie!!!Kto byl w jury???Jak nie bylo mojego kumpla Zdziska to niech se w dupe wsadza te wyniki.

 • dr_nauk

  Oceniono 2 razy 2

  Mialem okazje sprobowac kilku japonskich whisky i bylem bardzo pozytywnie zaskoczony - cieply, gleboki ale zrownowazony smak. NIestety trudno je kupic w Europie.

 • queserasera

  Oceniono 4 razy 2

  Czytam:
  - Najlepsza Whisky Świata pochodzi z Japonii.
  - "...jęczmienia, sprowadzili nawet ziemię"
  - Po raz pierwszy w historii to japońska, a nie szkocka whisky zdobyła tytuł Najlepszej
  - Pierwszy raz w historii zdarzyło się, żeby to japoński trunek wygrał World Whisky
  - "Sprowadzili nawet ziemię"
  - Sprowadzili całą destylarnię, zapas jęczmienia, torf do słodowania, nawet ziemię

  Świetne dziennikarstwo, wspaniały styl.
  Kup abonament, bo jest tego więcej
  Jest tego tyle, że ocipiejesz!!!

 • sisterofmercy007

  Oceniono 2 razy 2

  Przy okazji skosztuję, na pewno.
  A Wy jedynie odgrzewacie czyjeś kotlety.

 • anna_pot

  Oceniono 1 raz 1

  cóż na pewno nie na każdą kieszeń
  smaczajama.pl/sklep/pl/p/Whisky-Yamazaki-12-Years-Old-0%2C7l/3269

 • splatanie.kwantowe

  Oceniono 1 raz 1

  KATASTROFA!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX