Klientki oskarżają Sephorę o rasizm. Firma miała usuwać z e-sklepu konta osób o azjatyckich nazwiskach

Sephora może mieć poważne kłopoty wizerunkowe. Cztery klientki oskarżyły znaną sieć perfumerii o rasizm, a konkretnie o blokowanie w internetowym sklepie kont osób o azjatycko brzmiących nazwiskach. Jest już pozew zbiorowy.
Jak podaje Reuters, cztery kobiety chińskiego pochodzenia złożyły w tym tygodniu pozew zbiorowy w sądzie w Nowym Jorku, w którym skarżą się na nierówne traktowanie osób posiadających azjatycko brzmiące nazwiska.

Xiao Xiao i Tiantian Zou z Nowego Jorku, Jiali Chen z Ohio oraz Man Xu z Filadelfii chciały wziąć udział w zorganizowanej dwa tygodnie temu wyprzedaży dla stałych klientek, posiadających status VIB lub VIB Rouge, czyli tych, które w ciągu ostatniego roku wydały w sklepach Sephory odpowiednią ilość pieniędzy. Weekendowa promocja pozwalała na zaoszczędzenie 20 proc. kwoty. Nic dziwnego, że zainteresowanie akcją było spore.

Okazało się jednak, że nie wszyscy mogą wziąć udział w wyprzedaży. Prędko wyszło na jaw, że firma zablokowała wiele kont użytkowników o azjatycko brzmiących nazwiskach lub posiadających konta e-mail w chińskich domenach. Na profilu facebookowym Sephory rozpętała się burza, która trwa do dziś.

Post użytkownika Mengting Zhuang.


Firma przeprosiła swoje klientki i wytłumaczyła się koniecznością zablokowania części kont ze względu na zbyt dużą liczbę produktów kupowaną przez niektórych użytkowników, prawdopodobnie z myślą o dalszej odsprzedaży.

Jednak na facebookowym profilu Sephory pojawiło się wiele postów zarzucających ograniczanie dostępu do sklepu internetowego jedynie osobom z azjatyckimi nazwiskami. Firma nie odniosła się do tego zarzutu.

Cztery wspomniane już klientki na tyle zbulwersowała zaistniała sytuacja i odpowiedź firmy, że postanowiły wystosować pozew zbiorowy, w którym oskarżają ją o rasizm. Panie twierdzą, że podczas wyprzedaży dyskryminowane mogły być tysiące klientów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Skomentuj:
Klientki oskarżają Sephorę o rasizm. Firma miała usuwać z e-sklepu konta osób o azjatyckich nazwiskach
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX