Rubel spada, ceny idą w górę, a Rosjanie kupują porsche i lexusy. "Idą jak świeże bułeczki"

Samochody marki Lexus i Porsche rozchodzą się w Rosji jak świeże bułeczki mimo drastycznych spadków rubla. "W czasach kryzysu ludzie traktują kupno aut jak inwestycję" - podaje "Bloomberg".
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Zachodnie sankcje nałożone na Rosję, drastyczne spadki rubla i inflacja spowodowały w Rosji kryzys. Rosjanie, zarówno ci bogaci, jak i z klasy średniej, postanowili zainwestować swoje oszczędności w luksusowe samochody. Tylko w listopadzie sprzedaż samochodów marki Porsche wzrosła o 55 proc., a popyt na lexusy skoczył aż o 65 proc.

- Samochody sprzedaje się jak świeże bułeczki. Nie przypominam sobie takiego boomu w ciągu ostatnich dziesięciu lat - powiedziała "Bloombergowi" Tatiana Łukowieckaja, dyrektor naczelna Rolf Group, jednego z największych rosyjskich dilerów samochodowych.

Samochód jako inwestycja

- W czasach kryzysu ludzie traktują kupno samochodu jak inwestycję - powiedział Andriej Rodionow, szef ds. komunikacji korporacyjnej w Mercedes-Benz. - To, że wartość samochodu, nawet luksusowego, spada o 20 proc. od razu po opuszczeniu salonu, jest nieistotne - dodał.

Obecnie 1 mln rubli jest wart ok. 18,6 tys. dol., co od początku listopada daje spadek o ok. 4,6 tys. dol. Jak podaje Bloomberg, zakup samochodu to teraz dobra inwestycja, ponieważ ceny w czwartym kwartale 2014 r. wzrosły o zaledwie 5-7 proc.Więcej o:
Komentarze (117)
Rubel spada, ceny idą w górę, a Rosjanie kupują porsche i lexusy. "Idą jak świeże bułeczki"
Zaloguj się
 • walecwiedenski

  Oceniono 79 razy 61

  Na Titanicu orkiestra podobno do konca grala.

 • noqments

  Oceniono 39 razy 33

  Sprzedaż lexusa to ok. 50 tys. rocznie. Przy prawie 150 mln obywateli trudno powiedzieć, by Rosjanie rzucili się na samochody....

  Biorąc pod uwagę, że w Rosji sprzedaje się ok. 3mln samochodów rocznie, to nawet gdyby sprzedaż lexusów wzrosła o 100% to miałoby to pomijalne znaczenie dla całego rynku.

  Widać z tego, że 0,03% Rosjan postanowiło kupić Lexusa, czyli o 0,01% więcej niż w zeszłym roku.

  Szkoda, że nie podano danych o sprzedaży pozostałych samochodów - tych, które kupują przeciętni Rosjanie.

 • kamill2001

  Oceniono 43 razy 31

  Hmm, nie bardzo rozumiem jak samochód, czyli ruchomość której cena co roku mocno spada i nigdy nie wzrośnie można nazwać inwestycją. Inwestycja to coś czego wartość nie zależy w zbyt dużym stopniu od wieku i wahań kursowych, a przynajmniej jako laik tak ja to rozumiem.

 • tom_39

  Oceniono 21 razy 15

  Mam pytanie do zorientowanych. Z czego Rosjanie mają tyle kasy , pytam poważnie. Przecież to niemożliwe, żeby wszyscy kradli.

 • wmc-33

  Oceniono 13 razy 13

  Nowi Ruscy czują, że to może być ostatnia szansa wydania pieniędzy, które trzymają u siebie w kraju. Za chwilę rubel może być nic nie wart, a dolary mogą im zabrać, albo na te gó...ane ruble przymusowo wymienić - dla ratowania ojczyzny. Jeden dekrecik i poszłoooo.

 • rotwil2

  Oceniono 14 razy 12

  To raczej taki skok na luksusowy produkt na który już nie będzie ich stać w niedługim czasie. Świadomość, że ich średnia życia jest jedną z najkrótszych na świecie, pikujący rubel, strach przed biedą, kaco-lęki to wszystko daje mieszankę która nazywa się "bierz póki możesz" bo za chwilę będziemy w ZSRR.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX