Pierwsze, nieznane nagranie Elvisa sprzedane na aukcji. Płyta przeleżała w sejfie ponad 60 lat

Pierwsza płyta nagrana przez 18-letniego Elvisa Presleya przeleżała ponad 60 lat w sejfie jego przyjaciela. Wczoraj trafiła na aukcję w dawnej posiadłości króla rock and rolla i została sprzedana za 300 tys. dol.
W 1953 r. 18-letni Elvis Presley w studiu Sun Records w Memphis nagrał piosenkę "My Happiness". Wynajęcie studia i nagranie jednego egzemplarza płyty testowej, która miała być prezentem dla jego matki, kosztowało go 4 dolary. Ponieważ rodzina Presleyów nie miała gramofonu, Elvis w drodze do domu zatrzymał się u znajomego - Eda Leeka, aby przesłuchać nagranie i - z niewiadomych względów - zostawił je tam.

Płyta testowa (acetate disc - wykorzystywana dawniej jako płyta matka, w odróżnieniu od płyty winylowej można ją było nagrać w jednym egzemplarzu) przez kilka dekad przeleżała w sejfie przyjaciela młodego Elvisa. Wczoraj - w 80. rocznicę urodzin Presleya - została wystawiona na aukcji w jego posiadłości Graceland, razem z innymi pamiątkami po królu rock and rolla.

Nikt z rodziny nie wiedział o istnieniu płyty

Jak informowali organizatorzy aukcji, płyta jest w doskonałym stanie i może być bez problemu odtwarzana. - Mam nadzieję, że kupi ją ktoś, kto kocha Elvisa Presleya i jest jego wiernym fanem - powiedziała Lorisa Hilburn, bratanica Eda Leeka. Jak powiedziała, płytę odziedziczyła w zeszłym roku po swoim wuju, który próbował już wystawić ją na aukcji w latach 80., jednak do jej sprzedaży nigdy nie doszło. Hilburn twierdzi, że żaden z członków jej rodziny nie wiedział wcześniej o niezwykłym nagraniu ani nikt nigdy nie widział płyty.

Pierwsze nagranie Elvisa Presleya zostało wystawione na aukcji z ceną wywoławczą 50 tys. dol., nabywca wylicytował je za 300 tys. dol. Jak zaznacza agencja AP, płyta została nagrana zaledwie rok przed piosenką "That's All Right", która w 1954 r. stała się hitem i to dzięki niej rozpoczęła się kariera króla rock and rolla.

Niedawno dom aukcyjny Julien's wystawił na aukcji dwa prywatne odrzutowce Elvisa Presleya - "Lisa Marie" i "Hound Dog", które od 30 lat stoją w jego dawnej posiadłości, gdzie znajduje się obecnie muzeum piosenkarza. Na pierwszej aukcji w Graceland wystawiono w ubiegłym roku m.in. gitarę Elvisa Martin D-28, jego cadillaca seville oraz prywatną kopię scenariusza do filmu "Kochaj mnie czule". Graceland oferuje na sprzedaż jedynie pamiątki będące w posiadaniu kolekcjonerów. Wszelkie przedmioty należące do Lisy Marie Presley - córki Elvisa - nie są na sprzedaż.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS
Więcej o:
Komentarze (1)
Pierwsze, nieznane nagranie Elvisa sprzedane na aukcji. Płyta przeleżała w sejfie ponad 60 lat
Zaloguj się
  • wojciechewa

    Oceniono 3 razy -3

    Przesyłam link. Miłego słuchania.
    www.youtube.com/watch?v=Z0DO0XyS8Ko

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX