Pudełko prezerwatyw kosztuje w tym kraju 750 dolarów - tyle, co nowy iPhone 6

W Wenezueli brakuje prezerwatyw. Pogrążony w kryzysie kraj od miesięcy nie może poradzić sobie ze słabnącą gospodarką. W sklepach brakuje dosłownie wszystkiego - od podstawowych produktów spożywczych po artykuły higieniczne.
Jak donosi "Business Insider", w kraju powoli kończą się zapasy prezerwatyw i innych środków antykoncepcyjnych. To wcale nie powstrzymuje Wenezuelczyków od uprawiania seksu, a jedynie rozwija nielegalny handel w internecie. Za opakowanie prezerwatyw trzeba tam zapłacić tyle, ile za iPhone 6 w Stanach Zjednoczonych.

Problemy z dostępnością środków antykoncepcyjnych zaczęły się już w grudniu. Od tego czasu notuje się coraz wyższe ich ceny na jednym z popularnych w Wenezueli portali aukcyjnych. Opakowanie 36 prezerwatyw marki Trojan można tam kupić za 4760 boliwar, czyli ok. 750 dolarów. To dokładnie tyle, ile trzeba zapłacić w amerykańskim sklepie Apple za podstawowy model iPhone 6 Plus.

"Business Insider" twierdzi, że w dużo lepszej sytuacji są posiadacze amerykańskiej waluty, bowiem na czarnym rynku można kupić opakowanie prezerwatyw tej samej wielkości za "jedyne" 25 dolarów.

Kryzys w Wenezueli

Wenezuela ma jeden z najwyższych w Ameryce Południowej wskaźników zarażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową. Tu także najwięcej nastolatek zachodzi w ciążę. - Brak dostępu do środków antykoncepcyjnych może spowodować większą umieralność kobiet, które będą poddawały się zabiegom usunięcia ciąży w nielegalnych klinikach. Brak prezerwatyw na rynku odbije się również długotrwale na ekonomii kraju, ponieważ młode kobiety, które zajdą w ciążę, przestaną uczyć się i pracować - powiedział Carlos Cabrera, wiceprezes miejscowego oddziału Międzynarodowej Federacji Planowanego Rodzicielstwa.

Sytuacja w Wenezueli systematycznie pogarsza się od kwietnia 2013 r., kiedy urząd prezydenta po Hugo Chavezie, objął ówczesny wiceprezydent Nicolás Maduro. Kraj zaczął pogrążać się w coraz większym kryzysie gospodarczym, a inflacja obecnie przekracza 63 proc. i jest jedną z najwyższych na świecie.

prezerwatywy vs iphone 6 plus | Create infographics


Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (206)
Pudełko prezerwatyw kosztuje w tym kraju 750 dolarów - tyle, co nowy iPhone 6
Zaloguj się
 • saves

  Oceniono 723 razy 601

  Na Bliskim Wschodzie od XII wieku jako prezerwatyw używano koziej kiszki. Ale dopiero w XIX wieku Francuzi podpowiedzieli mieszkańcom tamtych rejonów, żeby wyjąć je z kóz.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 407 razy 333

  tak się kończy rewolucja ludowa - przypominam - Wenezuela, to jeden z najbogatszych w ropę krajów na świecie.

 • piotr332211

  Oceniono 360 razy 266

  Wenezuela zdaje się najbogatszy w ropę kraj Ameryki Południowej. Mogliby pewnie spać na pieniądzach a tymczasem dzięki rewolucji socjalistycznej są biedni jak myszy kościelne. Polecam ten przypadek do przestudiowania wszystkim fanom socjalizmu.

 • sztucznamgla

  Oceniono 157 razy 123

  putas ty lepiej czytaj co niedługo czeka moskwę

  :))))

 • Oceniono 131 razy 115

  Jestem marynarzem. Ze 3 miechy temu bylem w wenezueli. Dla przyjezdnych raj, tanio w knajpach i sklepach przyklad 1 usd to 90 bolivarow (na ulicy bo oficjalny kurs 6), w knajpie owoce morza, piwka koktajle placi sie max 5 usd. Pod drogeriami widzialem kolejkę, kilkaset ludzi za mydlem, antyperspirantu nie uswiadczysz. Ogolnie bieda, ale ludzie przyjaznie nastawieni. Nastwpnym razem biore karton gumek na handel.

 • fernando51

  Oceniono 179 razy 109

  Niech z tym artykułem zapoznają się nasi związkowcy wszelkiej maści i PiS-owcy razem z SLD-owcami. Socjalizm to wspaniały system społeczno-gospodarczy ale jedynie w teorii. Znakomita część Polaków pamięta czasy, kiedy z miesiąca na miesiąc pensje wzrastały o 25% a kupić za te pieniądze można było coraz mniej. Po spełnieniu wszystkich żądań strajkujących Polska znajdzie się w podobnej sytuacji jak Wenezuela. Zastanówcie się ludziska czy dokładnie o to nam chodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX