Przepłacasz za prąd? Zmień dostawcę. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić

Nawet 7 mld zł mogliby zaoszczędzić odbiorcy energii elektrycznej do 2020 r., gdyby w Polsce wzrosła konkurencja na rynku. Sprawdzamy, ile mniej można wydać na prąd zmieniając dostawcę.
- Na rynku energii elektrycznej z konkurencją nie jest najlepiej - ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Grzegorz Bernatek, kierownik projektów analitycznych z firmy Audytel. - Ceny energii elektrycznej w Polsce są relatywnie duże. Choć nominalnie nie są zbyt wysokie, to jeśli zestawimy je z siłą nabywczą gospodarstw domowych i z tym, ile muszą wydawać przedsiębiorstwa, okazuje się, że jest to palący problem, który powoduje, że gospodarka rozwija się wolniej.

Jak wynika z danych Audytela, udział kosztów energii elektrycznej w budżecie gospodarstw domowych w Polsce wynosił w 2011 r. 9,1 proc. Dla całej Unii Europejskiej średnia wynosiła jedynie 4,5 proc. Jedynie na Słowacji prąd pochłaniał większą część domowego budżetu (10,9 proc.).

Na polskim rynku działa coraz więcej firm oferujących energię elektryczną i coraz więcej Polaków podejmuje decyzję o zmianie dostawcy. Często dzięki temu jesteśmy bowiem w stanie zaoszczędzić całkiem spore sumy. Porównaliśmy roczne opłaty za dostawę prądu w 13 firmach działających na terenie Warszawy.

ile rocznie zapłacisz za prąd? | Create infographics


Jeśli podejmiemy decyzję o zmianie dostawcy, warto bardzo dokładnie przeanalizować warunki oferowane przez wybraną firmę i sprawdzić czy rzeczywiście będziemy płacić mniej. Zdarza się bowiem, że koszt faktycznie zużytej energii nie jest jedynym, jaki musimy ponieść, a do naszego rachunku bywa doliczana tzw. opłata handlowa.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (31)
Przepłacasz za prąd? Zmień dostawcę. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić
Zaloguj się
 • napletekgandalfa

  Oceniono 70 razy 64

  Stek bzdur.
  Kogo nie wybierzesz i tak płacisz drogo. Doliczyliście opłaty przesyłowe i różne takie "kffiatki" ?

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 55 razy 55

  Bezmyślne, bezrefleksyjne "wyplucie" wyników z kalkulatora URE.
  A gdy poczytasz szczegóły okazuje się że np w Duon cena jest praktycznie ta sama - kalkulator pokazuje "zero" za prąd bo przez pierwszy miesiąc czy dwa jest gratis (dokładnie tyle - teoretycznie niby nawet 6mcy ale zanim nastąpi zmiana operatora mijają miesiące) - proszę poczytać choćby co pisze sam Duon na swojej stronie za to umowa prawie na 4 lata.
  Ten artykuł jest tak bezdennie głupi że nawet nie chce mi się go już komentować ale napiszę krótko - niestety, póki co, nie ma praktycznie alternatywy dla drogich monopolistów (np w Gdańsku Energa i tak i tak dowali Ci kosmiczną opłatę przesyłową tak że "konkurencja może se konkurować" ceną energii - tutaj już wiele się nie zdziała) Różnice są groszowe, konkurencyjność rynku w teorii.

 • dlaczego_jaa

  Oceniono 35 razy 35

  Kiedyś liczyłem i okazało się że przy moim zużyciu jest bez znaczenia komu płacę, bo płacę mniej więcej tyle samo. Gdybym się zdecydował na zmianę operatora niektóre rachunki miałbym niższe o kilka złotych, a inne wyższe też o kilka złotych. Żadna konkurencja dla mnie!
  No chyba, że ktoś zużywa dużo prądu, to wtedy można rozważyć ofertę z wysoką 'opłatą abonamentową' , ale z niższymi stawkami za zużyty kW.

 • stefansonson

  Oceniono 28 razy 28

  to i tak za drogo, jesteśmy w UE wiec w ramach wolnego rynku obywatele powinni mieć dostęp do zagranicznych producentów, tak jak Polskie spółki mogą kupować prąd z zagranicy dlaczego nie mogą tego zwykli obywatele? - bo monopoliści poszli by z torbami

 • wlazlkoteknaplotekimruga

  Oceniono 17 razy 17

  I po raz kolejny ten sam kwiatek - zmienić można SPRZEDAWCĘ energii - sprzedaje towar - energię. Nie można zmienić DOSTAWCY energii OSD - dostarcza usługę - dostawa energii swoją siecią. Dostawca ma monopol naturalny na danym obszarze. Dostawce można sobie zmienić w Boliwi :-) imgur.com/3FFYUUm

 • kata_marian

  Oceniono 17 razy 17

  Jak tam centrum energetyczne z Radomia?
  Nadal sciagaja od nabranych kase za odstapienie od bandyckich umow?

 • m.martyn

  Oceniono 13 razy 13

  Czy autor sprawdził coś więcej poza samym wynikiem porównania w 1. roku? Czemu nie napisał, że prąd w ogóle można mieć za darmo?! Ale tylko w pierwszym roku, bo w następnych latach firma sobie odbije z nawiązką "promocję". A kalkulator porównuje w jednym roku umowy. Sami pracownicy URE zniechęcają do zmiany dostawcy, a przynajmniej zalecają daleko idącą ostrożność.

 • galaktycznypulpet

  Oceniono 12 razy 10

  Taaa, właśnie przeglądałem tą "świetną" ofertę Duona. Owszem, w pierwszym roku zaoszczędzę jakieś 600zł. Co mi się pięknie wyrówna w kolejnych latach, bo ceny mają sporo wyższe niż w Enerdze i już teraz planują podwyżki (zapisane w umowie). Plus opłaty handlowe. Dziękuję za takie "taniej".

 • cyjanek1

  Oceniono 9 razy 9

  dostawcy zmienić nie można tylko sprzedawcę !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX