Masło czy margaryna? Jak rozróżnić miksy tłuszczowe, masła roślinne i masła półtłuste? Zobacz porady eksperta

Masło czy margaryna? Czym się różnią? W sklepie znajdziemy jeszcze miksy tłuszczowe i osełki. Nie wiesz, na co zwracać uwagę, wybierając masło? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz porady eksperta.
- Konsumenci kupujący masło powinni zwrócić szczególną uwagę na jego opakowanie - radzi Dariusz Łomowski, zastępca dyrektora departamentu inspekcji handlowej UOKiK. - Bardzo często bowiem w środku nie znajduje się masło, ale miksy tłuszczowe. Są one oczywiście dozwolone, powinny i mogą być dostępne w naszych sklepach, ponieważ to konsument zdecyduje, co chce kupić. Ale powinien on mieć świadomość tego, co kupuje - dodaje.

Nazwa "masło" może być używana w kontekście produktów pochodzących wyłącznie z mleka krowiego - regulują to unijne przepisy, które określają, że masło jest produktem zawierającym od 80 do 90 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego. Ponadto zgodnie z prawem kostka masła może zawierać do 16 proc. wody i do 2 proc. tzw. suchej masy beztłuszczowej mleka (np. białka).

"Masło" czy "masło roślinne"?

W sklepach znajdziemy też produkty o nazwach:

"masło o zawartości 3 tłuszczu" - zawiera od 60 do 62 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego,
"masło półtłuste" - zawiera od 39 do 41 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego,
miksy tłuszczowe - w zależności od producenta zawierają od 10 do 80 proc. tłuszczu mlecznego oraz tłuszcz roślinny,
"masło roślinne" - wbrew nazwie jest to margaryna - zawiera tłuszcz roślinny. Nazwa handlowa tego produktu obowiązuje w Polsce od lat 70.,
margaryna - jej podstawowym składnikiem jest tłuszcz roślinny, zgodnie z prawem może zawierać tylko do 3 proc. tłuszczu mlecznego,

Pamiętaj, sprawdź skład produktu, gdy kupujesz Ekstra do smarowania, Miksełko, Osełkę" lub inne produkty, których nazwa nie sugeruje, czy masz do czynienia z masłem czy miksem tłuszczowym.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (50)
Masło czy margaryna? Jak rozróżnić miksy tłuszczowe, masła roślinne i masła półtłuste? Zobacz porady eksperta
Zaloguj się
 • uzii

  Oceniono 90 razy 88

  Problem w tym, że producenci jawnie i wprost kpią sobie z nas, tworząc etykiety, które - mimo, że zgodne z prawem - mają nasz oszukać.
  "Extra śmietankowe" - ma wyglądać i brzmieć jak MASŁO choć z masłem nie ma nic wspólnego. "Żółty kanapkowy" - sugeruje oczywiście ser, ale małymi literkami dopisane: "produkt seropodobny". Ostatnim hitem, który znalazłem to "18, Kremowo - śmietankowa" - napisane tak, że "18" i "Kremowa" rzuca się w oczy, a śmietankowa już zdecydowanie mniej. Patrząc na opakowanie rzuca się w oczy, że to śmietana 18%. Po doczytaniu drobnych druczków wiadomo, że to "miks tłuszczów roślinnych z dodatkiem do 3% śmietanki". Nawet nie jestem pewien co oznacza "18".

  To jest chyba raczej nie do uniknięcia, bo zawsze się znajdzie obejście na kolejne ograniczenia i zakazy, ale mnie zwyczajnie drażni to, że tak jawnie i wprost się kpi z konsumentów. W jawny sposób się ich oszukuje, licząc na to, że kupią coś, czego tak naprawdę nie chcieli kupować. I niestety sobie na to pozwalamy, ale czy jest sposób na zabezpieczenie się przed tym? Chyba nie. Zawsze znajdzie się kolejny oszust, który wymyśli jak robić konsumenta w balona.

 • stary.gniewny

  Oceniono 44 razy 42

  Za Stefanem Friedmannem i Jonaszem Koftą:
  - logika logiczna to masło maślane.
  - a logika nielogiczna?
  - to masło roślinne.

 • Jan Nowicki

  Oceniono 32 razy 32

  "masło o zawartości 3 tłuszczu" chyba miało być 3/4 tłuszczu

 • mariusz_1234

  Oceniono 30 razy 30

  To radzę uważać na "masło" z Polmek Grudziądz Sp. z o.o.
  Wyrób masłopodoby w wyglądzie przypomina masło. Opakowanie jest identyczne jak masło.
  Z przodu krzykliwy napis 82% tłuszczu a u góry napis "EKSTRA". Co dziwne małą czcionką jest dopisane "mix"

 • sselrats

  Oceniono 21 razy 19

  Piszą masło, a tam miks? W sklepach jest aż 5 rodzajów "masła". Jak je rozróżnić? Podpowiadamy: Przeczytac etykietke.

 • blaysi

  Oceniono 17 razy 15

  a może by tak staromodnie DOPYERDOLYĆ karę za oszustwo? jeżeli oscypek nie może się nawet nazywać łoscypkiem, jeśli jest zrobiony z nie takiego mleka, i za nazwanie go w podobny sposób można iść do paki, to co można powiedzieć o XUJACH, którzy nazywają masłem pomyje ze zmielonej palmy kokosowej z dodatkiem WD40?

 • Ku Ba

  Oceniono 73 razy 7

  Kolejny poradnik dla upośledzonych? Każdy kto zakupy robi samodzielnie nie potrzebuje waszych porad do niczego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX