49 mln zł na portal dla bezdomnych? Nie, kosztował 3,3 mln zł. I ma służyć nie tylko bezdomnym

Portal Emp@tia

Portal Emp@tia (Fot. empatia.mpips.gov.pl)

49 mln zł kosztowała budowa portalu internetowego dla bezdomnych i osób szukających pomocy społecznej. Tymczasem przez cztery miesiące skorzystało z niego kilkadziesiąt osób - podaje ?Dziennik Gazeta Prawna?. Temat podchwyciły inne media i politycy. Tylko że powtarzają nieprawdziwą informację. - Sam portal kosztował nieco ponad 3,3 mln zł - dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Pracy
"Dziennik Gazeta Prawna" powtarza wyliczenia, które pojawiały się już w internecie. - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na projekt portalu Emp@tia wydało... 49 mln zł! - zarzucał w styczniu portal niewygodne.info.pl.

Portal kosztował nieco ponad 3,3 mln zł i jest tylko wierzchołkiem góry lodowej pod nazwą Centralny System Informatyczny Zabezpieczenia Społecznego (CSIZS), który pełni bardzo wiele funkcji - dowiedzieliśmy się w MPiPS.

"DGP" w tekście artykułu sam przeczy tezie, że ministerstwo wydało 49 mln zł na jeden serwis. - Emp@tia to cały system, z którego rozwiązań mają również korzystać pracownicy pomocy społecznej. W ramach projektu kupiono już 3,5 tys. laptopów, na których mogą oni przeprowadzać wywiady środowiskowe ze swoimi podopiecznymi - czytamy w "DGP". Poza tym program dotyczy nie tylko bezdomnych, ale też innych osób objętych pomocą społeczną, np. niepełnosprawnych. - Dla nich to ogromne ułatwienie - mówił w programie Jakuba Janiszewskiego w Radiu TOK FM dr Michał Polakowski z fundacji ICRA.

SLD: To sprawa dla prokuratury

Temat podchwyciła opozycja. - Ten portal to przejaw kompletnego braku empatii i zorientowania w sytuacji, w jakiej żyją ludzie. Minister pracy i premier Donald Tusk kompletnie oderwali się od rzeczywistości - mówił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Zapowiedział złożenie wniosku, by sejmowa komisja do spraw kontroli państwowej zajęła się sprawą pieniędzy wydanych na portal Emp@tia.

- Premier i minister pracy mówią, że aż tyle, ile domagają się rodzice niepełnosprawnych dzieci, nie mają. W tym samym czasie minister pracy przekazuje jednak prawie 50 mln zł na serwis internetowy dla bezdomnych i bezrobotnych. Czy ktoś widział bezdomnego z tabletem lub komputerem? - wtóruje mu rzecznik SLD Dariusz Joński i zapowiada złożenie wniosku do prokuratury w tej sprawie.

"Te zarzuty są nieuczciwe"

- Skupianie się tylko na tym portalu jest po prostu nieuczciwe - powiedział w TOK FM dr Michał Polakowski. - Cały program Emp@tia to nie tylko serwis, dzięki któremu społeczeństwo może tylko załatwiać swoje sprawy, ale znacznie bardziej fundamentalny projekt, który ma na celu ułatwienie bardzo wielu działań z zakresu pomocy społecznej - tłumaczy.

- Tego rodzaju inicjatywa jest potrzebna. Ideą tego projektu jest umożliwienie różnym służbom łatwego kontaktu ze sobą. Wymiana informacji będzie teraz szybsza. W porównaniu z innymi tego rodzaju systemami ten nie kosztował tak dużo - twierdzi Polakowski. - Dzięki temu programowi będzie można częściowo zrezygnować z papierów. Kwestionariusz rodzinnego wywiadu środowiskowego ma ponad 40 stron, nawet 100 takich kwestionariuszy to imponująca ilość papieru. Teraz zastąpią ją urządzenia elektroniczne - mówi.

Co daje Emp@tia?

Dzięki CSIZS osoby ubiegające się o pomoc społeczną, świadczenia rodzinne lub świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego nie będą musiały uzyskiwać różnorakich zaświadczeń z innych urzędów, np. urzędu pracy, oddziału ZUS lub izby skarbowej. Będzie wystarczało, że osoba ubiegająca się o pomoc złoży oświadczenia, a pracownik jednostki szybko w trybie online sprawdzi jego prawdziwość - dowiedzieliśmy się w MPiPS.

Poza tym w ramach projektu stworzyliśmy narzędzie statystyczne, pozwalające przede wszystkim podejmować decyzje prowadzące do lepszej dystrybucji środków przeznaczonych na udzielenie pomocy - wyjaśnia ministerstwo.

Program nie działa jeszcze w pełni

"DGP" zarzuca też, że bardzo mało osób korzysta z uruchomionego w ramach programu portalu służącego m.in. do składania wniosków przez internet. Problem w tym, że system nie został jeszcze w pełni uruchomiony.

- Nie mieliśmy jeszcze szansy z niego skorzystać, myślę, że uruchomimy go na początku kwietnia - dowiedzieliśmy się w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Augustowie. Wdrożenie systemu może trochę potrwać. - Pracują u nas osoby starsze, trzeba będzie je przeszkolić, przygotować do korzystania z nowego systemu - powiedział nam pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubawie.

Zgodnie z planem w kwietniu ma rozpocząć się proces masowego podłączania jednostek. Pełna funkcjonalność w tym zakresie zostanie osiągnięta w drugiej połowie roku po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących sposobu uwierzytelnienia wniosku elektronicznego. Teraz będzie wykorzystywał mechanizm podobny do stosowanego obecnie w rocznych e-deklaracjach PIT - podaje MPiPS.

Na Twitterze minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zamieścił wykres, ile jego resort spodziewa się zaoszczędzić na Emp@tii.
Środki na powstanie Emp@tii w 85 proc. pochodziły z dotacji z Unii Europejskiej, a w 15 proc. z budżetu państwa.

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku>>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Komentarze (83)
49 mln zł na portal dla bezdomnych? Nie, kosztował 3,3 mln zł. I ma służyć nie tylko bezdomnym
Zaloguj się
 • synanki

  Oceniono 298 razy 146

  no nareszcie...teraz bezdomny wygodnie siedząc na kartonie pod mostem, ze szklaneczką denaturatu i petem znalezionym na trotuarze w ręku będzie mógł na swoim tablecie sprawdzić jakie dokumenty musi dostarczyć do MOPS by uzyskać zasiłek okresowy w powalającej kwocie...200 zł.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 151 razy 117

  Po tym jak moja osobista matka po mastektomii, by grupę inwalidzką dostać, a pieniędzy żadnych nie chce i nigdy złotówki nie wzięła, musi udowadniać, że jej cycek nie odrósł, sterty papierów nosić - osobiście, ja zanieść nie mogę, bo przepisy..., to mogą mnie empatycznie, sympatycznie i profilaktycznie pocałować w dupę. A ja nie pozwalam byle komu się po dupie całować.

 • bruthal

  Oceniono 122 razy 112

  Znajdź najbliższą darmową jadłodajnie. Nowa aplikacja dostępna już AppStore. :)

 • lexisnexis

  Oceniono 139 razy 61

  A później politycy PO p...ą o tym ,że na Ukrainie jest korupcja. Oczywiście ukraińcy nie nauczyli się jeszcze realizować projektów unijnych stąd jest korupcja. Strona internetowa za 3 mln złotych!! Napisałem do najlepszej agencji interaktywnej w Polsce z zapytaniem ile by kosztowało stworzenie portalu zbliżonego do Onet.pl - wycenili pracę na ok 200 tyś zł...

 • sylwekc

  Oceniono 73 razy 47

  Jeżeli nawet za serwis/portal w obecnym stanie (oglądałem) zapłacono "tylko" 3,3 mln zł, to pytanie jakim cudem i jak wyglądał przetarg na to coś jest jak najbardziej zasadne. Szkoda, że żaden dziennikarz nie wchodzi w temat głębiej. To jest warte maks - 100 - 200 tys. zł (na pewno normalna firma prywatna więcej by nie wydała.
  Jeżeli nawet zakupionych zostanie 3,5 laptopów po 3000 zł to mamy 10,5 mln.
  49 mln - 3,3 - 10,5 mln pozostaje 35,2 mln zł, jak zrozumiałe z tłumaczeń na statystyki (ciekawe na podstawie jakich danych - z tegoż systemu???) i tak naprawdę rozwiązania typu workflow, ewentualnie ze zdefiniowanymi i wdrożonymi w ramach projektu jakimiś podstawowymi procesami (oczywiście nikt nie wie do końca jakimi, ale podejrzewam, że to jak z wnioskiem o kredyt np. hipoteczny - ktoś składa wniosek, czy to sam zainteresowany czy to pracownik u którego został złożony wniosek papierowy, a kolejny pracownik z odpowiednimi uprawnieniami, lub nawet ten sam potwierdza i/lub wprowadza dokumenty, informacje z innych rejestrów czy to elektronicznych czy fizycznych/papierowch, ewentualnie część danych sprawdzana/ potwierdzana jest bezpośrednio pomiędzy systemami) - taki proces to 100 tys zł.... Pytanie skąd i na co 35,2 mln zł?
  A jednak podejrzenia są uzasadnione bo wszystkie ostatnie zatrzymania w ministerstwach są związane z IT....
  Tłumaczenia, że 85% środków pochodzi z Unii to już zupełne rozwadnianie i to bezczelne tematu (na zasadzie darowanemu koniowi). Jakby kosztowała całość 10 mln to pozostałe dzięki temu ok 34 mln można by przeznaczyć na dofinansowanie i realizację innych zadań / projektów...
  Ale jutro temat będzie już nieciekawy i nikt nie będzie pamiętał...

 • johanek4e

  Oceniono 61 razy 35

  Bezdomny w sieci ? Jak Złota Rybka ?

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 96 razy 22

  ciekawe jaka i z kim powiązana firma wygrała przetarg :)
  .
  NIGDY WIĘCEJ KOLESZKÓW Z PIS I PO !
  .
  .
  ROSTKOWSKA PIS- PO
  SIKORSKI PIS-PO
  KAMIŃSKI PIS-PO
  .
  tylko dureń zagłosuje na to szambo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX