W Polsce 2 mln osób jest zatrudnionych na śmieciówkach. Z tego nawet 15 proc. powinno mieć etat

1,5 mln Polaków jest zatrudnionych na umowy-zlecenia, a 0,5 mln - na umowy o dzieło. Nawet 15 proc. z 2 mln pracowników powinno być zatrudnionych na etacie, bo wykonywana przez nich praca spełnia ku temu wiele przesłanek. Niestety tak nie jest. Jak temu przeciwdziałać?
Z danych GUS wynika, że na umowach cywilnoprawnych pracuje ok. 2 mln Polaków, z czego 1,5 mln jest zatrudnionych na umowy-zlecenia, a 0,5 mln - na umowy o dzieło. Pracodawcy często jednak nadużywają umów śmieciowych.

Przeprowadzone w ubiegłym roku kontrole Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) wykazały, że 15 proc. zawartych umów-zleceń spełniało warunki charakterystyczne dla umów o pracę, czyli wykonywanie czynności w miejscu i czasie wskazanym przez zleceniodawcę, pod jego ścisłą kontrolą.

Możemy wymusić na pracodawcy etat?

Jak wskazuje Maria Kacprzak-Rawa, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie, pracownik, który niesłusznie przebywa na umowie cywilnoprawnej może poprosić PIP o pomoc. Instytucja wysyła wtedy do pracodawcy prośbę o zawarcie umowy o pracę z wyjaśnieniem.

- Jeżeli to nie pomaga, pracownik może się domagać w sądzie pracy zawarcia umowy o pracę. Inspektor reprezentuje pracownika i zwraca się do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy - tłumaczy ekspertka PIP.

Dla wielu może się to wydawać gwoździem do trumny, bo postawiony pod ścianą pracodawca może daną osobę zwolnić. Wtedy jedynym rozwiązaniem zdaje się sąd. Pytanie, ile osób ma siłę i czas walczyć o swoje?

W latach 2012-13 ponad 12 tys. osób otrzymało umowę o pracę zamiast posiadanych umów-zleceń czy umów o dzieło. - Umowy cywilnoprawne nie są umową o pracę. Nie przysługuje ani urlop wypoczynkowy, ani odprawa, czyli świadczenia, które należą się osobom nawiązującym stosunek pracy - przypomina Kacprzak-Rawa.Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (33)
W Polsce 2 mln osób jest zatrudnionych na śmieciówkach. Z tego nawet 15 proc. powinno mieć etat
Zaloguj się
 • jfk63

  Oceniono 12 razy 8

  gazeta sama wspierała takie formy zatrudnienia. Niech nie leje krokodylich łez.

 • czarek75

  Oceniono 6 razy 4

  zapraszam do AGENCJI OCHRONY albo spółki córki CLININGI gdziekolwiek umowy smieciowe i 4 lub 5 zł za godzine.Pracujesz w miejscu i czasie wyznaczonym pod nadzorem i za wynagrodzeniem i powinna byc umowa o prace. Firmy ochroniarskie i cliningi to gangsterka na kodeksie pracy to jest patologia rynku pracy w których szefami są byli pracownicy słuzb którzy zatrudniaja w kierownictwie lokalnych polityków i ich żony i lobbystów.Okradany jest ZUS US I LUDZIE którzy pracują po 300 godzin w ochronie za 4 zł .

 • rewolucja25pazdziernika

  Oceniono 8 razy 4

  Pod Trybunał Stanu ministra Kwiatkowskiego za zatrydnianie pracowników sądów (!) na śmieciówkach.

 • anty-oszolom

  Oceniono 3 razy 3

  Prowadzę firmę Zatrudniam pracowników na umowę o prace - łącznie 12 osób.
  Potrzebuję w czasie remontu placówki 2 facetów do przeniesienia mebli. Zatrudniam ich na umowę o dzieło, nie na "śmieciówkę". Potrzebuję wykonania dekoracji na ścianach - zatrudniam plastyczkę na umowę o dzieło, nie na "śmieciówkę". Potrzebuję zmodernizować część elektryki - wynajmuję elektryka- firmę elektryczną, płacę fakturę, nie zatrudniam elektryka.na umowę o pracę. Nie zmuszam go do zakładania działalności - on sam korzysta na tym rozwiązaniu, często rozliczając się wg. tzw ryczałtu podatkowego (choć ma 3 samochody, 2 domy i kilku pracowników).
  Przed nami wybory - wybierzcie PiS, który wam obieca gruszki na wierzbie, wyciągnie jeszcze bardziej rękę po pieniądze do pracodawców - zapomnijcie o podwyżkach i zatrudnieniu na umowę o pracę.
  W mentalności Polaków zarówno ze strony pracodawców, jak i pracowników mocno naciągane są wszelkie prawa i pojęcia. Ilu specjalistów dorabia po godzinach, działając w szarej strefie, nie płacąc podatków? Sami w ten sposób kręcą bicz na siebie i innych pracowników - oni są tańsi, zabierają pracę firmom i nie płacą podatków, często jeszcze rejestrując się jako bezrobotni i pobierając różnego rodzaju zasiłki, firmy mają mniej zleceń, szukają oszczędności, państwo ma mniejsze przychody z podatków i większe koszty ze względu na zasiłki, więc dokręca śrubę pracodawcom.....w takim błędnym kole nigdy nic dobrego nie wyjdzie.
  Pierwsza rzecz - zmienić prawo o zasiłkach i stażach. Wprowadzić (trąbię o tym na różnych forach już od 15 lat) roczne czy 2-letnie staże całkowicie finansowane przez państwo, z obowiązkiem zatrudnienia po stażu na min 2 lata, pod rygorem zwrotu całego kosztu poniesionego przez państwo. Plus udzielanie staży tylko w rozwojowych branżach - nie współfinansować dziesiątego fryzjera w miasteczku 5-tysięcznym. Ale pierwszą czy drugą piekarnię tak. Patrzeć, jakie są szkoły branżowe - jeżeli jest zawodówka samochodowa, a nie ma zakładów samochodowych tylko mleczarskie i rolno-spożywcze, niech władze zmienią kierunek szkoły.
  Na początku zawsze będą problemy. Ale ta drogą Irlandia zmniejszyła bezrobocie z blisko 30% na ok 12%.

 • rabieg

  Oceniono 2 razy 2

  Śmieciówki nie ozusowane a później niska emerytura. A główny bandyta za to europejską emeryturę.

 • kochanka.dorna

  Oceniono 2 razy 2

  W Polsce tak jest, że mieszkańcy-podatnicy nie moga wymusić na wójcie Szemudu aby załatał dziury w drodze (np. w Dobrzewinie), więc co te bajki o tym, że można zmusić do etatu pracodawcę...

 • dobry122

  Oceniono 10 razy 2

  To trochę z innej beczki...
  Sam jestem zatrudniony na umowę śmieciową. I chciałbym żeby było inaczej ale jaki mam wybór ? Pracuję w małej firmie, są tam trzy osoby. Szef pracuje jak każdy inny pracownik tworzymy zespół. W małych firmach które zatrudniają najwięcej osób tak właśnie jest . Szef nie jest typem który siedzi z cygarem w skórzanym fotelu i tylko liczy hajs. Siedzimy w jednym pomieszczeniu i doskonale widzę jak to wygląda w praktyce. Wykonujemy robotę i na papierze pieniądz jest, ale w praktyce nie. To jest zmora małych firm faktura na 1000 zł której druga strona nie płaci bo tamtym też ktoś nie zapłacił. Ktoś pójdzie do sądu ? Żarty. Nawet jak będzie to rozstrzygane przez sąd bez udziału stron na podstawie faktury. Można było się nabrać na ten trik jeszcze dekadę temu teraz wiadomo że nie dość że się nie odzyska kasy to jeszcze trzeba zapłacić % od wartości sporu. A komornik jak widzi spółkę z.o.o. do przetrzepania to w ogóle sprawy nie rusza bo to daremny trud. Nie jest tak że usługi które robimy mają wygórowaną cenę to jest działanie na minimalu - tak żeby zarobić i jakoś przeżyć bo zawsze znajdzie się ktoś kto zrobi to taniej. Można by powiedzieć że takie prawo rynku. Ale ludzie robią usługi bez rejestrowania się . Państwo powinno takich wyłapywac i karać żeby było uczciwie. Powinno ... mówili
  I teraz mój pracodawca (i kolega przy okazji) stawia sprawę jasno albo robisz na śmieciówce albo nie ma pracy. Mam do wyboru żądać innej umowy i być na bezrobociu czy mieć pracę na śmieciowym. Co pójdę do PIP-y i poskarżę się ? Świetnie, w następnym miesiącu będę lizać łapę na bezrobociu ? Doskonałe rozwiązanie.
  To już lepiej zrobić tak jak trzecia osoba w naszej firmie - założyła działalność i poza tym co robi tu i wystawia szefowi faktury łapie zlecenia na zewnątrz. I wypracowuje drugą pensję.
  Szef też wypracowuje drugą pensje ale jakim kosztem. On praktycznie siedzi w tej firmie od rana do wieczora przez 7 dni w tygodniu. ma więcej ale 0 prywatnego życia. tak wygląda biznes po Polsku.
  Może w warszafce mają takie problemy ale u nas w małej miejscowości świat wygląda inaczej.

 • szysz-ynka

  Oceniono 1 raz 1

  Jednym z przykładów firm nadużywających śmieciówek jest zakład INDYKPOL zlokalizowany w Olsztynie. W Olsztynie nagminnie zatrudnia się ludzi na umowy zlecenia ponieważ jest tu bardzo mało miejsc pracy i pracodawcy wykorzystują to że na każde stanowisko- nawet te najmniej płatne- zgłosi się wielu chętnych. Państwowa Inspekcji Pracy-bardzo proszę zacznij działać w Olsztynie i całym tym naszym biednym województwie!!!!

 • vito3

  Oceniono 3 razy 1

  tak tak naslij pip na pracodawce z wdziecznosci da ci etat dozywotni i podwyzke,czy wy barany czytacie czasem to co uda wam sie naskrobac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX