Polacy nie chcą umów o pracę? Połowa zatrudnionych na śmieciówkach jest zadowolona ze swojej umowy

Niemal 60 proc. zatrudnionych na śmieciówkach wcale nie chce etatu, jeśli wiązałoby się to z obniżeniem pensji netto. Jedynie co trzeci wolałby zarabiać mniej i mieć umowę o pracę.
Z danych GUS wynika, że na umowach cywilnoprawnych pracuje ok. 2 mln Polaków, z czego 1,5 mln jest zatrudnionych na umowy-zlecenia, a 0,5 mln - na umowy o dzieło. Przeprowadzone w ubiegłym roku kontrole Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) wykazały, że 15 proc. zawartych umów-zleceń spełniało warunki charakterystyczne dla umów o pracę, czyli wykonywanie czynności w miejscu i czasie wskazanym przez zleceniodawcę, pod jego ścisłą kontrolą.

Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że większość osób utrzymujących się z umów-zleceń lub umów o dzieło jest zadowolona z formy swojego zatrudnienia (53 proc.), a gdyby miały wybór, to aż 59 proc. wolałoby zarabiać tyle co obecnie i pozostać na umowie cywilnoprawnej. Chęć zmiany formy zatrudnienia przy odpowiednio niższym wynagrodzeniu wyraża niespełna jedna trzecia zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Gdybyś mógł wybrać formę zatrudnienia, wolałbyś
Create column charts


Dane pochodzą z badań "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowanych przez CBOS w lipcu, sierpniu i wrześniu. Warto zaznaczyć, że na pytanie o preferowaną formę zatrudnienia odpowiedziało 115 osób.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (149)
Polacy nie chcą umów o pracę? Połowa zatrudnionych na śmieciówkach jest zadowolona ze swojej umowy
Zaloguj się
 • sh32wlodzimierz

  Oceniono 16 razy 12

  przypuszczam że lud jak zwykle otumaniony, nie wie co to śmieciówka, i dlaczego?

 • hejter_i_syn

  Oceniono 16 razy 12

  "Niemal 60 proc. zatrudnionych na śmieciówkach wcale nie chce etatu, jeśli wiązałoby się to z obniżeniem pensji netto."

  niesamowite...

 • stop.pek

  Oceniono 41 razy 11

  Was w tej gazecie to już do końca....
  CBOS zapytał się ludzi czy chcecie aby obcięto wam pensje. Dosłownie do tego sprowadza się pytanie.
  Zwykła manipulacja.

 • antypopis2

  Oceniono 7 razy 7

  Chcesz mieć spokojną starość? Wychowaj kilkoro dzieci. Wyjdź bogato za mąż/ożeń się. Zostań policjantem, żołnierzem, politykiem wysokiego szczebla. Zarób na kilka mieszkań i wynajmuj. Wyjedź do Anglii.
  Ale nie licz na ZUS, to najgłupszy możliwy pomysł. Mieszkasz w Polsce, człowieku.

 • fakit.pl

  Oceniono 19 razy 7

  Ludzie na etatach myślą, że za 40 lat będzie na nich czekać emerytura.
  Otóż nie będzie.
  Płacicie na obecnych emerytów, górników, hutników, milicjantów, a na wasze emerytury nie będzie komu płacić, bo młodzi wyjeżdżają, dzieci co raz mniej...

 • dokowski

  Oceniono 8 razy 6

  Niewolnicy, zgnojeni przez pracodawców-złodziei, przez złodziejski system, nie zdają sobie sprawy, że zostali zniewoleni i przemienieni w złodziei. Niedługo CBOS przepyta kieszonkowców, czy chcieliby zgłosić swoją pracę do opodatkowania.

 • luketjorself

  Oceniono 12 razy 6

  Politycy nie chcą likwidować umów śmieciowych. Politycy chcą je opodatkować. Przez co część pieniędzy, które trafiają prosto do portfela pracownika, pracodawca będzie musiał oddać Państwu. Co z tego będzie miał pracownik? G**no. I może głodową emeryturę, choć wmawia się nam, że po 2030 na emerytury nie mamy szans. Trzeba zakasać rękawy i pracować na emerytury naszych dziadków, rodziców i na koniec nasze własne.

 • mcgoo

  Oceniono 7 razy 5

  połowa nie łączy logicznie swoich składek emerytalnych z przyszłą emeryturą :) - to widać po wypowiedziach "artystów" którzy całe życie na umowach bez zus :)

 • strach_sie_bac

  Oceniono 13 razy 5

  Jasne, a za kilkanaście/kilkadziesiąt lat 30-40 latkowie będą utrzymywać rzeszę emerytów oraz tych co pracowali na śmieciówkach (czyt. zasiłek) ... pod warunkiem, że nie będą pracować na śmieciówkach.

  Zaledwie pięć lat pracy na umowie o dzieło może zmniejszyć emeryturę o kilkaset złotych. Jeśli ktoś pracował na takiej umowie całe życie, to emerytury w ogóle nie dostanie."

  wyborcza.biz/biznes/1,147141,18430013,smieciowe-umowy-to-smieciowe-emerytury.html

  Głównymi powodami stosowania umów cywilnoprawnych, samozatrudnienia i terminowych umów o pracę są:
  - obniżenie kosztów pracy
  - zwiększenie elastyczności zatrudnienia
  - obniżenie kosztów zwalniania pracowników
  - unikanie zapłaty pracownikowi za wydłużony czas pracy i nadgodziny

  Ludzie, czy was poeybało?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX