Pieniądze w startupach: ile zarabia się w nowych technologiach?

Rozmowy o pieniądzach nigdy nie są łatwe. Chociaż chcielibyśmy wiedzieć ile zarabiają inni, to sami niechętnie dzielimy się takimi informacjami. Mimo, że startupy technologiczne często chwalą się swoją otwartością i postępową kulturą pracy, to - przynajmniej w Polsce - trudno dotrzeć do informacji o zarobkach. Udało mi się jednak dotrzeć do danych, które wskazują, że startupowe zarobki w Polsce są na co najmniej dobrym poziomie.
Chociaż polskie środowisko startupów rozwija się bardzo dynamicznie, to trudno porówynywać je z sytuacją w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ dzieje się tam dużo więcej niż u nas, to też informacje o sytuacji w USA są dużo bardziej dostępne. W internecie z łatwością znajdziemy dokładne dane o posadach, zarobkach i dodatkach do pensji, które oferują amerykańskie startupy. Na wpływa też to, że tamtejszy rynek jest dużo większy niż polski, więc teoretyczny potencjał nowych firm jest również proporcjonalnie wyższy.

Wziąwszy pod uwagę te wszystkie zastrzeżenia można zacząć przyglądać się płacom w amerykańskich startupach. I tak z dyskusji w serwisie Hacker News można dowiedziec się, że pensje w początkujących, ale mających już dostęp do kapitału firmach, wahają się pomiędzy 60 tys. a 120 tys. dol. rocznie (5 tys. a 10 tys. dol. miesięcznie). Portal Angel List podaje podobne dane. Według dostępnych na jego stronie informacji ogromna większość pracowników startupów technologicznych może liczyć na pensje w przedziale 60-160 tys. dol. rocznie (5-13,5 tys. dol. miesięcznie). Najczęściej występują płace w środku tego przedziału - między 90 tys. a 130 tys. dolarów rocznie (7,5-11 tys. dol. miesięcznie).

Chociaż takie stawki w polskim kontekście wydają się niezwykle wysokie (jaki programista czy marketingowiec zarabia w Polsce kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie?), to na ich wysokość mają wpływ również niezwykle wysokie koszty utrzymania w miejscach, gdzie mieści się najwięcej firm technologicznych i startupów. Według portalu Priceonomics mediana meisięcznego czynszu za mieszkanie w San Francisco wynosi w tym roku 3880 dolarów. Wynagrodzenie na poziomie 60 tys. dolarów rocznie netto wystarczyłoby zatem na wynajęcie własnego lokum, ale niewiele więcej - niemal 80 proc. pensji pochłaniałby w takiej sytuacji czynsz.

Dobre pensje jak na Polskę

Chociaż stosując proste przeliczenie można by dojść do wniosku, że zarobki w polskich startupach prezentują się nienajlepiej, to biorąc pod uwagę lokalne warunki wcale nie jest źle. Pewną trudność sprawia jednak dotarcie do ogólnych danych o zarobkach w tego typu firmach. Najbardziej dostępne jest opracowanie serwisu MamStartup.pl, które swoje informacje czerpie z danych zebranych w ankiecie. Obraz, który wyłania się z tych badań jest raczej niewesoły - ponad połowa pracowników startupów ma czerpać z tego źródła poniżej 500 złotych miesięcznie. Co piąty ankietowany zadeklarował zarobki między 2 tys. a 5 tys. zł netto, a 13 proc. przebadanych zadeklarowało pensję między 5 tys. a 10 tys. miesięcznie. Bardzo nieliczne grono zarabia więcej - takich osób jest w grupie ankietowanych tylko 5 proc.

Z drugiej strony informacje uzyskane nie za pomocą ankiety, ale od konkretnych osób, prezentują się dużo bardziej optymistycznie. Igor Farafonow, CEO firmy Uxeria.pl, uważa, że nie warto oszczędzać na pensjach: "Dbając o dobrych specjalistów dbamy również o wynagrodzenie. Nasi pracownicy zarabiają w większości średnią możliwą do kwalifikacji osoby - nie zaniżamy i nie zawyżamy. Product managerowie i Badacze UX zarabiają u nas 4-6 tys. zł netto. Key Account Managerowie zarabiają trochę mniej - między 3 tys. a 4 tys. zł netto - ale jest to wyrównywane prowizją ze sprzedaży. Zarobki programistów wynoszą między 6 tys. a 12 tys. zł netto."

Podobnie opisuje sytuację na rynku startupów Krystian Włodarczyk, specjalista od marketingu internetowego. Zwraca uwagę, że najciekawsze startupy to te, które konkurują na rynku globalnym - nie tylko o klientów, ale także o pracowników. Ma to odzwierciedlenie w zarobkach w innowacyjnych, prężnie działających firmach: "Najwięcej mogą zarobić osoby o profilu technicznym. Zarobki programistów zazwyczaj są wysokie i widełki mogą wynosić od 4-6 tys. zł miesięcznie, aż do 15-18 tys. złotych na miesiąc w przypadku doświadczonych specjalistów. W przypadku innych działów, takich jak sprzedaż czy obsługa klienta, kwoty mogą oscylować w granicach 3-4 tys. zł miesięcznie bez premii. W marketingu jest to od 4 tys. do 8 tys. złotych miesięcznie na stanowisku specjalisty. Na stanowiskach operacyjnych kwoty te zwiększają się i mogą sięgać od 8 tys. zł do nawet 15 tys. zł miesięcznie."

Wydaje się zatem, że sytuacja opisana w zeszłorocznej ankiecie nie pokrywa się z dzisiejszym stanem faktycznym. Pensje w startupach, które uzyskały finansowanie (lub wypracowują już zyski) i mają dobry potencjał rozwoju, plasują się powyżej - nierzadko znacznie powyżej - średnio. Warunkiem uzyskania takich zarobków jest jednak nie tylko posiadanie odpowiednich kompetencji, ale też szczęście - firm takich nie ma w końcu na rynku w końcu zbyt wiele.

Szymon Ozimek odpowiada za produkt i komunikację marketingową w firmie Sugester, która rozwija system www.sugester.pl - CRM i Helpdesk usprawniający pracę firm.

O osobach, które zmieniły oblicze branży informatycznej i współczesnego biznesu, przeczytasz w książce "Rozmowy o startupach" >>Więcej o:
Komentarze (24)
Pieniądze w startupach: ile zarabia się w nowych technologiach?
Zaloguj się
 • modliniak_78

  Oceniono 9 razy 9

  Niestety, artykuł opisuje pomieszanie światów.
  Tekst nie odnosi się do faz finansowania owego start-upu. Co innego kiedy programiści zasuwają za w pokoju w akademiku za free bo pracują nad sowim projektem. Co innego, jak projekt został zaakceptowany i po rundzie finansowania fundusz obejmuje x% udziałów za np. 1 mln $. Wtedy dopiero pojawiają się etaty i pensje.
  W Polsce jest podobnie, dopiero jak inwestor dokapitalizuje firmę jest szansa na etaty i pieniądze. W fazie "zero" zasuwa się za "ku chwale ojczyzny".

 • cmok_wawelski

  Oceniono 6 razy 4

  Skoro juz mowa o porownaniach to proponuje porownac ilosc dni ustawowo wolnych w PL i USA i wtedy latwo zrozumiec dlaczego (m.in.) w USA zarabia sie lepiej a zyje latwiej. Wszystkie te Boze Ciala, swietowania od 24 grudnia do 3 styczna, mniejsze sklepy i zaklady uslugowe czynne do 17 itd, musza kosztowac.
  USA to takze ogromna dywersyfikacja. Ilosc roznych kultur wzbogaca. T.A. Edison byl Amerykaninem ale Nicola Tesla Serbem a G. Marconi Wlochem.
  Wybieranie imigrantow na podstawie religii, kultury czy grupy etnicznej byloby w USA nielegalne. Polacy to niestety nadal ciemnogrod. Nie wszystcy ale b. wielu, wiec tak spia jak sobie poscielili, choc w/g nich samych to zawsze kogos innego wina.

 • mniklasp

  Oceniono 2 razy 2

  generalnie , nie tylo w startupach dobrze sie zarabia, pensja 100 tys rocznie jest dla 90% inzynierow ,w kazdej firmie wysokich technologii. Jestem po finansach MBA, moja pierwsza pensja w Applied Materials w Santa Clara byl 75 tys i bylo to w 95 roku. Nie ma co sie podniecac, Obecnie pensja 100 tys dolarow to nie sa wielkie pieniadze np w Kalifornii gdzie skromny dom kosztuje ponad pol ml.

 • stach_79

  Oceniono 2 razy 2

  A u nas startup to PIS!

 • gazetowymisio

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Szymonie, nie trzeba sledzic dyskusji na HN, by dojsc do takich wnioskow. Zapewne znany jest Panu serwis indeed, wystarczy na jego oryginalnej, amerykanskiej wersji podac slowo kluczowe dotyczace stanowiska, jakie Pana interesuje, a obok na liscie filtrow pojawi sie lista ofert spelniajacych kolejne widelki placowe :)

  A, i proponowalbym jakies dokladniejsze podpisy pod zdjeciami. Zamiast "Pieniadze" - moze "Zonaty mezczyzna w srednim wieku w trakcie liczenia kolejnego pakietu banknotow o nominale 50 PLN, uzywanych jako prawny srodek platniczy w walucie Polski Zloty w Polsce, kraju w Srodkowo-Wschodniej Europie, lezacego nad Morzem Baltyckim i graniczacego: od zachodu z Niemcami, ktorych stolica jest Berlin (wczesniej Berlin i Bonn jako stolica Republiki Federalnej Niemiec, przez zjednoczeniem RFN i NRD w 1990 roku) - roku, ktory wg, kalendarza gregorianskiego ma 365 dni, 12 miesiecy i 52 tygodnie. A skoro juz o tygodniach mowa, to tym tygodniu obchodzimy Swieto Niepodleglosci, uzyskanej przez Polske po 123 latach."
  Bo "Pieniadze" nie oodajw pelni tego, co przedstawia ta nad wyraz bogata w tresc i emocje fotografia :)

 • mjunhy

  Oceniono 6 razy 2

  Mamy młodych zdrowych 45 letnich emerytów, mamy ZUS, KRUS i jeszcze 6 branżowych odłamów ubezpieczeniowych jedni płacą ZUS inni nie płacą a jeszcze inni ciężko pracują na śmieciówkach i emerytury nie dostaną a reszta ma pracować do 67 lat, mamy totalny brak prawdziwych reform.

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Ale te pieniadze w startupach w USA najczesciej zarabia sie bez umowy (oczywiscie placi sie podatki i ubezpieczenie spoleczne i bezrobocie) i teoretycznie pracodawca nie musi dac ani dnia wakacji.

 • Antonina Zawadzka

  0

  Im bliżej jest bliżej do osiągnięcia sukcesu, tym bardziej dumni, że czujesz. Czy to, co jest cenne dla twojego życia, znać swoje możliwości, poprawić go, dołączyć tutaj Preply startupy w polsce www.brief.pl/artykul,3228,polska_warto_rozwijac_tu_nasz_biznes_rozmowa_z_ceo_preplycom.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX