Pracowałeś w kraju UE i chcesz emerytury? Nie ma problemu. ZUS wypłaca już ich 100 tys.

Obywatele UE, którzy pracują w kilku krajach, mogą liczyć na emeryturę z każdego z nich. Umożliwiają one zsumowanie okresów ubezpieczenia i przyznanie świadczeń w każdym z państw, proporcjonalnie do przepracowanego tam czasu. W ubiegłym roku ZUS wypłacał ponad 100 tys. emerytur osobom, które pracowały w Polsce i innych krajach.
- Jeżeli obywatel jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej pracuje w czasie swojej kariery zawodowej w różnych państwach, to jego emerytura składa się z elementów, które wypracował w poszczególnych krajach. Jeżeli jedną trzecią swojej kariery zawodowej przepracował poza krajem obywatelstwa, to jego emerytura w jednej trzeciej składa się z ubezpieczeń wypracowanych poza krajem obywatelstwa, a w dwóch trzecich ze świadczenia wypracowanego we własnym kraju - tłumaczy dr Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak to działa?

Jest to możliwe dzięki przepisom o koordynacji systemów "zabezpieczenia społecznego". Praca w każdym z państw objętych przepisami liczy się do stażu potrzebnego do uzyskania świadczenia w jednym z nich (emerytury lub renty). Stworzenie takich przepisów było koniecznością, bo każdy z krajów Unii Europejskiej ma inny obowiązujący system ubezpieczeń społecznych.

- Każde państwo wewnętrznymi przepisami określa katalog świadczeń emerytalno-rentowych, o które mogą się ubiegać osoby ubezpieczone, i określa warunki, jakie należy spełnić, aby je uzyskać. Aby wyeliminować niekorzystne sytuacje, jakie mogą wystąpić w związku ze zbiegiem ustawodawstw różnych państw i aby zapewnić osobom ubezpieczonym jak najlepsze warunki do uzyskania świadczeń, w Unii wprowadzono przepisy o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego - wskazuje Tomasz Szabliński z Departamentu Rent Zagranicznych w ZUS.

Swoboda przepływu osób

Bez przepisów o koordynacji systemów niejednokrotnie osoba zatrudniona w czasie kariery zawodowej w kilku krajach mogłaby być pozbawiona prawa do emerytury lub renty. Krótki okres podlegania ubezpieczeniom w poszczególnych krajach powodowałby, że nie nabyłaby prawa do świadczenia.

Dzięki przepisom obowiązującym w Unii liczy się suma przepracowanych lat, a świadczenia z każdego kraju oblicza się według zasady proporcjonalności. To element swobody przepływu osób, czyli niedyskryminowania osób pracujących poza krajem, którego są obywatelami, pod względem ubezpieczeń społecznych.

Możesz pracować też bez problemu w USA

Polska dodatkowo podpisała dwustronne umowy na temat koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego z krajami spoza UE, m.in. z USA, Kanadą, Australią czy Ukrainą. W ubiegłym roku ZUS wypłacał ponad 100 tys. emerytur osobom, które pracowały w Polsce i innych krajach.

Zasada praw nabytych

Przepisy koordynacji oprócz zasady sumowania okresów ubezpieczenia wprowadzają też zasadę zachowania praw nabytych.

- To zasada, na mocy której osoba, która otrzymuje świadczenia z danego państwa i zmieni swoje miejsce zamieszkania, przesiedli się do drugiego państwa, nie traci swoich świadczeń. Nie mogą one być zmniejszone czy zawieszone - zaznacza Szabliński.

W obrębie Unii Europejskiej w sferze wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego granice właściwie nie obowiązują, a przyszłe emerytury czy renty przysługujące z kilku krajów unijnych mogą być wypłacane do państwa zamieszkania świadczeniobiorcy.

- W oparciu o zasadę transferu świadczeń osoby, które zmienią miejsce zamieszkania i przesiedlą się do innego państwa, mogą świadczenia otrzymywać w miejscu zamieszkania i, co ważne, nie ponoszą kosztów związanych z transferem świadczenia. Koszty bankowe i koszty transferu pokrywane są przez instytucje ubezpieczeniowe poszczególnych państw - podkreśla Tomasz Szabliński.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (17)
Pracowałeś w kraju UE i chcesz emerytury? Nie ma problemu. ZUS wypłaca już ich 100 tys.
Zaloguj się
 • jdw35

  Oceniono 9 razy 7

  Wlasnie jestesmy w trakcie zalatwiania swiadczen z kraju EU.
  Mila Pani w ZUSie uprzedzila, ze moze to potrwac nawet 2 lata. Po pol roku od zlozenia wniosku przyszlo "wezwanie do uzupelnienia dokumentacji" w postaci zalacznika potwierdzajacego zamieszkanie wnioskodawcy, ktory musi byc potwierdzony podpisem pracownika ZUS z miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Dopiero wtedy wysla wniosek do odpowiedniego urzedu w kraju czlonkowskim EU.
  No! To sie nazywa tempo pracy :)

 • Oceniono 3 razy 3

  ZUS Grecja
  A ja walcza o swoja czesc greckiej emerytury of czerwca 2013. Zalatwio to ZUS w Lodzi i sa beznadziejnie. Nie maja pojecia jak to robic. W koncu zatrudnilem prawnika w Grecji i to co ZUS nie potrafi zalatwic w 2 lata jak juz mam prawie zalatwione w 3 mce.

 • maly_obibok

  Oceniono 6 razy 2

  Lepiej spróbować odbierać zagraniczną część emerytury z pominięciem ZUS-u. Na pewno jest na to jakiś sposób. Z ''pomocą'' ZUS-u, na pewno przynajmniej połowa należnego siana do nas nie trafi.

 • balkantyn9867

  0

  Dostaję emeryturę po przepracowaniu w Czechach 7 lat i ZUS do tych pieniędzy nie ma nic. Pieniądze dostaję na konto osobiste pod warunkiem wysłania druku o" potwierdzeniu życia" i odprowadzam podatek . Można je również odbierać w walucie danego kraju ale tylko tam gdzie się pracowało. Radziłbym najpierw zapoznać się w ZUS-ie z procedurą aby nie wygłaszać głupot i wprowadzać innych w błąd. Druki potrzebne można znaleźć w internecie bez problemu

 • asmok6

  0

  Tyle tylko że zus pobiera dla siebie sporą działkę za pośrednictwo. Każdy może pobierać emeryturę bezpośrednio od ubezpieczyciela z kraju w którym pracował i nie płacić koszmarnej prowizji dla zusu. Jeśli 100 tys ludzi dało się nabrać, to albo mają za dużo pieniędzy albo nei są zbyt rozgarnięci.

 • adamjh

  0

  PiS juz cos wymysli zeby bylo sprawiedliwie!

 • dante_waw

  Oceniono 7 razy -1

  to sie ZUS zaplacze jak bedzie musial wyplacac brytyjska emeryture... na pewno znajda jakis kruczek :)....

  to dobrze ze rosnie nam taka rzesza emerytow w UK, przynajmniej tutaj na miescu emeryci beda mogli sobie dorobic przy obsludze brytyjskich i niemieckich emerytow... popilnowac samochodu albo zrobic im zakupy, cos z tych pieniedzy zostanie w PL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX