ZUS od każdej umowy w Polsce? Prezydent ma plan. Pracodawcy: "Wierzyć nam się nie chce"

"Pracodawców, pracowników i prowadzących działalność gospodarczą czeka prawdziwa rewolucja" - czytamy w "Rzeczpospolitej". Prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego ma zakładać pełne oskładkowanie wszystkich rodzajów umów w Polsce. ZUS zyskałby nawet 8 mld zł. - Wierzyć nam się nie chce - komentuje Związek Pracodawców i Przedsiębiorców.
To był jeden ze sztandarowych pomysłów prezydenta Andrzeja Dudy jeszcze z czasów kampanii wyborczej. Z projektu o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wynika, że aby zasypać dziurę w ZUS po wprowadzeniu nowych przepisów, prezydent skłania się do pełnego oskładkowania wszystkich rodzajów umów dostępnych w Polsce. Co to dokładnie oznacza?

Płatne śmieciówki

"Rząd planuje, aby pełne składki na ZUS były płacone przez przedsiębiorców od każdej umowy o pracę, dzieło czy zlecenia. Podobnie w przypadku samozatrudnionych, którzy po zmianach nie będą już uiszczać zryczałtowanej składki ZUS (obecnie 1030 zł), ale zapłacą ją od pełnych przychodów" - pisze "Rzeczpospolita". ZUS ma na tych rozwiązaniach zyskać 5-8 mld złotych.

- Chodzi o to, by nie można było uciekać poza obecny system - tłumaczył projekt prof. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Skutki? Dla przedsiębiorców mogą być opłakane

Jak pisze "Rz", skutek będzie taki, że np. osoba prowadząca firmę i zawierająca jednocześnie umowy-zlecenia zapłaci kilka składek ZUS - jako biznesmen i od każdej umowy-zlecenia. Teraz płaci jedną. Ma to być jednak cena walki ze śmieciówkami, na które choruje polski rynek pracy, przekonują władze.

Zmiany mogą rodzić poważne kłopoty finansowe polskich firm. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) nie ma wątpliwości - projekt jest fatalny.

Jeśli to prawda - wierzyć nam sie nie chce - to: (1) poważny spadek wpływów do budżetu (2) poważne powiekszenie sie...

Posted by Związek Przedsiębiorców i Pracodawców on 2 grudnia 2015


ZPP napisał na Facebooku bardzo emocjonalny komentarz do całej sprawy. "Jeśli to prawda - wierzyć nam się nie chce" - zaczął swój wpis i wyliczył, czym taka decyzja może skutkować:

1. poważnym spadkiem wpływów do budżetu
2. powiększeniem się szarej strefy
3. tysiącami ludzi, którzy wyjadą z Polski

Skutek płynący z prezydenckich założeń jest dla Związku bardzo klarowny. "Młodzi wejdą na strony WizzAir i Ryanair i sobie wylecą z socjalistycznego raju ministra profesora Marcina Zielenieckiego. Będzie pan minister sam sobie emeryturę musiał płacić" - kończy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (561)
ZUS od każdej umowy w Polsce? Prezydent ma plan. Pracodawcy: "Wierzyć nam się nie chce"
Zaloguj się
 • tacx

  Oceniono 106 razy 96

  Co zdziwieni? Kuźmiuk w maju już to zapowiadała durne barany chciały takiej zmiany> Dalej narodzie kochany - robimy ściepę na Kacperka, górnicze pijawki z emeryturami po 3tys i oszustów w Krus zalegającymi sanatoria za kasę z ZUS. Podoba się? Echh... idioci.

 • bobik57

  Oceniono 79 razy 71

  Gratuluję przedsiębiorcom, którzy głosowali na Dudę. Doprawdy, gratuluję. Znam takich ;)

 • wyrwana.z.kontekstu

  Oceniono 54 razy 50

  Najbardziej obrzydliwe jest to, że PiS wykańcza ciężko pracujących ludzi po to, żeby sponsorować patologię. Oby ci, którzy na nich głosowali, stracili pracę, tak jak ja będę musiała zamknąć swoją działalność.

 • wyrwana.z.kontekstu

  Oceniono 53 razy 49

  sk...syny, jestem samotną matką, mam jednoosobową działalność, haruję od świtu do nocy i ledwo daję radę (ale daję), po tych zmianach zostaję bez szans na przetrwanie i spłatę kredytu.

 • drakaina

  Oceniono 69 razy 49

  A ja nie mam najmniejszej ochoty zostać w wieku 60 lat odsunięta od zawodowej aktywności. 60 lat w naszych czasach to jeszcze 10-20 lat do starości. A ponieważ głównym problemem jest wypalenie i znudzenie, a nie niezdolność do aktywności, może lepiej byłoby zainwestować w elastyczność, mobilność zawodową, szkolenia dla dorosłych pozwalające na przekwalifikowanie? A także w kampanię społeczną, że pracownik po 40 czy 50 jest pełnowartościowy?

 • lesher

  Oceniono 60 razy 48

  HMRC (Her Majesty's Revenue & Customs) się ucieszy :)
  Nie trzeba być prorokiem, żeby przewidzieć znaczny wzrost działalności gospodarczych rejestrowanych na Wyspach przez Polaków...

 • kemor234

  Oceniono 41 razy 39

  A mundurówka, sądownictwo, prokuratura, KRUS, górnicy, emerytury esbeckie "nie ruszone".
  Eeeech, prawo i sprawiedliwość. Śmiechu warte.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX