"Rz": polska płaca minimalna jest najwyższa w regionie

Z płacą minimalną na poziomie 387,3 euro jesteśmy na 12. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. To najwięcej w naszym regionie - podaje "Rzeczpospolita". Do państw Europy Zachodniej mamy jednak jeszcze sporo do nadrobienia.
Niższą płacę minimalną mają niektóre państwa zamożniejsze od nas, np. Czechy i Słowacja. Eurostat podał dane dla 21 krajów UE. Polska pod względem wysokości płacy minimalnej znalazła się na 12. miejscu - informuje "Rz". Jeśli przyjrzymy się realnej sile nabywczej pieniądza, wypadamy jeszcze lepiej - znajdujemy się na 10. miejscu. Wciąż jednak znacząco ustępujemy krajom Europy Zachodniej.

- Płaca minimalna w Polsce rośnie szybciej niż przeciętne wynagrodzenia - powiedział "Rz" Jacek Brzozowski, ekspert organizacji Pracodawcy RP. - Te dane są argumentem za utrzymaniem jej na obecnym poziomie - twierdzi. - Produktywność naszych pracowników rośnie najszybciej w całej UE, a zarobki nie nadążają za tym wzrostem - zauważa jednak Marcin Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".Korzystasz z wersji mobilnej i nie widzisz wykresu? Znajdziesz go tutaj.

Pieniadze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku>>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (56)
"Rz": polska płaca minimalna jest najwyższa w regionie
Zaloguj się
 • big_benek123

  Oceniono 51 razy 39

  Ciekawi mnie bardziej jaki odsetek Czechów pracuje za minimalna a jaki Polaków to pozwoliło by spojrzeć trochę na to szerzej. Wyższa minimalna to też większy popyt szczególnie w słabych gospodarczo regionach.

 • nieudocznik

  Oceniono 60 razy 32

  wyzsza minimalna to wieksza konsumpcja - ostatecznie wszystkim by sie to oplacilo a na pewno panstwu - moj brat 1250zl na reke - zona i dwoje dzieci 2 miesiace i 6 lat - walizke ma juz spakowana - tak sie rozbiaj rodziny - w polskim obozie koncentracyjnym!

 • jamesonwhiskey

  Oceniono 58 razy 24

  dobra to teraz pismaku dodaj ilu polakow procentowo leci na minimalnej
  a ilu jest biednych czechow z ta ich glodowa minimalna

 • medalik111

  Oceniono 36 razy 20

  To proponuję przeliczyć naszą płacę minimalną na ilość litrów benzyny Pb 95 i wtedy wyjdzie prawdziwa wartość naszej jałmużny minimalnej.

 • demolca

  Oceniono 31 razy 19

  Produkcja lokomotyw też zapewne jest największa w regionie.

  I żyje się lepiej!

 • nieudocznik

  Oceniono 39 razy 19

  1250zl najwyzsze w regionie - to ile procent mieszkancow w tych innych panstwach regionu zarabia najnizsza krajowa? w Polsce polowa narodu co widac przy smietnikach i ilosci rodzacych sie dzieci - i dlaczego podajecie brutto? podajcie netto

 • iwan.w

  Oceniono 29 razy 17

  I okej że jest najwyższa w regionie, ale jaki region taki lider. Powinnyśmy porównywać się z lepszymi a nie z gorszymi...pomijam fakt że za pensje minimalną w dużym mieście nie da się wyżyć.

 • mariuszdd

  Oceniono 21 razy 13

  Piszą o 21 a na obrazku wymienionych jest tylko 12 ;0
  Pojebani jacyś ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX