Tusk odchodzi, a z nim ministrowie. Sprawdzamy, ile pieniędzy mogą dostać po dymisji

To już koniec gabinetu Donalda Tuska. Chociaż dotychczasowy premier zapowiedział, że będzie dążył do tego, żeby skład Rady Ministrów nie uległ zmianie, trudno przewidzieć, co zdecyduje nowy szef rządu. Ministrowie, którzy nie zostaną przez niego powołani, na pewno jednak nie zbiednieją.
Kiedy rząd podaje się do dymisji, ministrom, którzy nie znajdą dla siebie miejsca w jego nowej strukturze, przysługuje prawo do zachowania dotychczasowego wynagrodzenia. Przez jaki okres? To zależy od stażu w rządzie.

Minister, który piastował swe stanowisko krócej niż trzy miesiące, będzie otrzymywał dotychczasowe wynagrodzenie jeszcze przez miesiąc od momentu zaprzestania pełnienia funkcji. Przez dwa miesiące wypłaty dostaną ci, którzy na stanowisku byli od 3 do 12 miesięcy, a przez trzy - ministrowie ze stażem dłuższym niż rok.

Wyjątek stanowią ministrowie, którzy we wcześniej wspomnianym okresie podejmą inne zatrudnienie. Jednak i oni nie będą mieli źle - jeśli będzie ono gorzej płatne od stanowiska ministra, mogą liczyć na wyrównanie pensji przez okres jednego, dwóch lub trzech miesięcy.

Minister, który zostanie powołany na stanowisko przez nowego szefa rządu, nie będzie miał prawa do zachowania wynagrodzenia. Jak bowiem informuje kancelaria premiera, jest to traktowane jako kontynuacja pracy.

Przyjmijmy jednak, że nie wszyscy obecni ministrowie zostaną powołani przez nowego premiera. Sprawdziliśmy, ile pieniędzy dostaną w przypadku pożegnania z resortem i niepodjęcia innej pracy przez okres trzech miesięcy.

Oto na jakie wynagrodzenie mogą liczyć obecni ministrowie:Czytasz nas mobilnie i nie widzisz tabeli? Znajdziesz ją tutaj >>>

Miesięczne zarobki ministrów oszacowaliśmy na podstawie ich oświadczeń majątkowych za 2013 r., bez uwzględnienia diet poselskich.

Wiceministrowie mogą nas kosztować więcej

W razie przyjęcia dymisji rządu przez prezydenta rezygnację składają również wiceministrowie, czyli sekretarze i podsekretarze stanu. O przyjęciu ich dymisji premier rozstrzyga w ciągu trzech miesięcy od dnia powołania nowej rady ministrów.

W Polsce obecnie jest 83 wiceministrów. Biorąc pod uwagę, że część z nich może utracić dobrze płatną pracę (średnie zarobki wiceministra wynoszą 12 tys. zł), ich odprawy mogą nas kosztować naprawdę sporo.

Warto odnotować, że w razie przyjęcia dymisji rządu ze swych stanowisk muszą zrezygnować również wojewodowie i wicewojewodowie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Więcej o:
Komentarze (90)
Tusk odchodzi, a z nim ministrowie. Sprawdzamy, ile pieniędzy mogą dostać po dymisji
Zaloguj się
 • aktyntasza

  Oceniono 111 razy 73

  ja pracuję i od ponad trzech miesięcy nie otrzymuję wypłaty

  złodziejstwo w tej polsce

 • przeciw_po

  Oceniono 109 razy 53

  jeszcze dodatek na ośmiorniczki, cygara i armaniak, wino - prosiaki z PO bez tego nie przeżyją. nie może być za tanio excuse moi. Folwark Zwierzęcy.

  szykuje się powrót Nowaka, Mira i Zbycha ... będzie się działo przez ten rok

 • remo29

  Oceniono 57 razy 43

  > W Polsce obecnie jest 83 wiceministrów

  O kurio, to ile jest tych ministerstw??
  --
  parada karzełków

 • thegreatmongo

  Oceniono 105 razy 33

  Polacy to dziwny narod, z jednej strony chcemy miec fachowcow w rzadzie, a z drugiej takie populistyczne artykuly znajduja poklask.

  10 tys zlotych dla ministra Skarbu to ZADNE pieniadze. Kierownik oddzialu banku w malym miescie moze tyle zarabiac.

 • fakcior

  Oceniono 58 razy 26

  Różne rzeczy można by powiedzieć o byłym premierze Donaldzie Tusku, ale jedno jest pewne - mało który premier tak często i z taką determinacja okłamywał Polaków.

 • a.k.traper

  Oceniono 36 razy 22

  Zastanawiam się po co jest tyle ministerstw skoro Polacy wzrostu zasobności nie odczuwają?

 • m-kow

  Oceniono 42 razy 22

  A to akurat, mimo mojego braku sympatii dla odchodzącego gabinetu, jest news z d..y.
  Taki jest kodeks pracy, i choć obejmuje w związku z dynamicznym rozwojem kraju coraz mniejszą część Polaków, to tym których obejmuje pewne rzeczy zapewnia.

 • oko.demona

  Oceniono 39 razy 21

  Przekaz GW do ciemnego ludu

 • bijelodugme

  Oceniono 24 razy 18

  A wojewodowie i wicewojewodowie to nie dostaną odpraw?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX