W 2050 r. będzie nas o 4,5 mln mniej, ale pożyjemy dłużej. Oto najnowsze prognozy GUS [WYKRES DNIA]

Za 36 lat Polaków będzie mniej niż w 1938 r. Największy spadek ludności zanotujemy w miastach, ale mieszkańców wsi również sporo ubędzie. Są jednak i pozytywy - będziemy żyli coraz dłużej. GUS opublikował prognozę ludności na lata 2014-50. Niestety, większość danych nie napawa optymizmem.
Zgodnie prognozą GUS liczba ludności Polski będzie się systematycznie zmniejszać. Ubytek w 2050 r. - w stosunku do 2013 r. - wyniesie ponad 4,5 mln osób, w tym aż 98 proc. przewidywanego spadku ludności ma dotyczyć miast.

Znaczące zmiany mają rozpocząć się po 2015 r. Do 2020 r. liczba ludności zmniejszy się o 281 tys., zaś w kolejnych okresach tempo znacznie przyspieszy - po 2035 r. w ciągu każdych kolejnych pięciu lat populacja będzie zmniejszała się o ponad 800 tys. Na koniec 2050 r. ludność Polski osiągnie 33,95 mln, co stanowi 88,2 proc. stanu z 2013 r.Na wsi spadek ludności dopiero za 17 lat

Pomiędzy 2013 a 2020 r. roczny spadek liczby ludności w miastach wzrośnie z 69 do 88 tys. Po 2020 r. osiągnie poziom ponad 100 tys. rocznie, a po 2035 r. - średnio ok. 140 tys. W konsekwencji populacja obszarów miejskich w 2050 r. będzie wynosiła zaledwie 80 proc. populacji z 2013 r.

Z kolei na terenach wiejskich będziemy obserwować powolny wzrost liczby ludności do 2030 r., kiedy zwiększy się ona o 343 tys. w stosunku do 2013 r. i osiągnie poziom 15,6 mln. Od 2031 r. liczba mieszkańców wsi będzie już systematycznie spadała, jednak dopiero w 2048 r. będzie ich mniej niż w 2013 r.

Ujemny przyrost naturalny pogłębi się

Prognozowane ubytki populacji w latach 2014-50 wynikają w uproszczeniu z przewidywanych zmian w ilości urodzeń i zgonów oraz migracji ludności. Wyniki prognozy GUS wskazują niestety na utrzymywanie się ujemnego przyrostu naturalnego aż do końca analizowanego okresu.

Jedynie na obszarach wiejskich do 2018 r. pojawi się niewielka nadwyżka urodzeń nad zgonami. Jednak już w kolejnych latach zarówno w miastach, jak i na wsi ujemny przyrost naturalny będzie się pogłębiał. W 2050 r. aż 173 tys. Polaków więcej umrze, niż się urodzi.Będziemy żyli dłużej

Pozytywną informacją może być prognozowana przez GUS długość naszego życia. W 2050 r. mężczyźni będą żyli o 9 lat dłużej niż obecnie, a kobiety - o 6 lat dłużej. W miastach mężczyźni będą dożywali wieku 82,5 lat, kobiety 87,5 lat, natomiast na wsi odpowiednio 81,6 i 87,4 lat. W istotny sposób zmniejszy się różnica w przeciętnym trwaniu życia mężczyzn i kobiet - do ok. 5,4 lat.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Więcej o:
Komentarze (95)
W 2050 r. będzie nas o 4,5 mln mniej, ale pożyjemy dłużej. Oto najnowsze prognozy GUS [WYKRES DNIA]
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 143 razy 91

  to, że będzie nas mniej, to lepiej. Mniejsze obciążenie środowiska przede wszystkim.
  Niech tylko nikomu do głowy nie wpadnie, że trzeba będzie sprowadzić mieszkańców Afryki i uchodźców z Azji aby uzupełnić braki w sile roboczej. Ci imigranci będą stanowić tylko i wyłącznie obciążenie wydatków budżetowych, będą się mnożyć i tworzyć getta. Piszę o tym, bo nie dal wszystkich decydentów jest to jasne, zwłaszcza tych, którzy zachód znają tylko z telewizji bądź okien hoteli.
  Ponad to, już w tej chwili w Polsce jest dramatyczne bezrobocie, czego wynikiem jest największa emigracja w historii. Uprzedzając ew. gamonii i lemingów, którzy zaraz mnie zaatakują, że nie pracują ci co nie chcą, informuję, że bezrobotni to także ci, którzy mają płacone na czarno poniżej 2 tys PLN, zarabiający min. krajową, za którą nie da się utrzymać.

 • adam.77

  Oceniono 49 razy 49

  Będzie nas coraz mniej i będziemy żyć dłużej.
  Nie jestem pewien, czy prezes ZUS też uważa, że to dobra wiadomość.

 • fields1

  Oceniono 80 razy 40

  Coś mi się nie zgadza. J.S. Mill pisał, że w kraju zasobnym i dobrze rządzonym liczba ludności zawsze rośnie.

  To jesteśmy tą zieloną wyspą czy nie ?

 • slowik1988

  Oceniono 62 razy 32

  Przykro mi, ale życie dłużej niż poprzednicy w tym kraju jakoś mnie nie cieszy

 • kartownik

  Oceniono 34 razy 28

  Debilizmy dotyczące prognoz demograficznych bija wszelkie rekordy. Piszącym wydaje się, że jak ubędzie 5 mln ludzi to będzie społeczeństwo takie jak dzisiaj tylko trzeba odjąć 15 % ludzi. Ubędzie ludzi młodych i w średnim wieku, przybędzie starych w tym niepełnosprawnych. Ludzie na głodowych emeryturach wypadną z gospodarki poza najtańszą żywnością i częściowo opłacanymi świadczeniami. Bardziej kumata część młodych ucieknie za granicę a w kraju pozostaną tylko niedołęgi i kanalie żerujące na biedzie. Wielu ludzi będzie się starało jesienią popełnić jakieś drobne przestępstwo by zimę spędzić pod opieka państwa w kryminale. Gdy gospodarka zacznie się kurczyć oprocentowanie polskiego długu osiągnie takie rozmiary że kraj będzie musiał ogłosić bankructwo i nie będzie możliwości sprowadzania czegokolwiek z zagranicy. Zresztą prognozy przewidujące, że katastrofa zacznie się za kilkadziesiąt lat są zdecydowanie zbyt optymistyczne. Już po ustaniu obecnej transzy środków unijnych, o ile unia będzie je w stanie jeszcze kilka lat wypłacać dotacje, za 7-9 lat zacznie się krach finansów, gospodarki i społeczeństwa. Być może ratunkiem byłoby potężne zaciśnięcie pasa już teraz by przygotować się na nachodzący kataklizm, ale jest to politycznie niewykonalne. Przecież rząd nie potrafi nawet zamknąć kopalni w której nie ma już węgla.

 • vomitorium1

  Oceniono 31 razy 23

  "W 2050 r. będzie nas o 4,5 mln mniej ... "
  może jakość się poprawi (?)

 • malgojb

  Oceniono 21 razy 21

  No cóż skoro wszyscy co wyjeżdżają są w wieku reprodukcyjnym to takie będą efekty. Co dziwne na zachodzie Polki już nie są takimi 'egoistkami' (jak to władza i media określają brak odruchów króliczych) i mają więcej niż jedno dziecko:/

 • soulshuntr

  Oceniono 44 razy 18

  A tu kolejna dobra wiadomosc
  biznes.interia.pl/agora/news/srednia-sprzedaz-gazety-wyborczej-dramatycznie-spadla,2050485,7941#iwa_block=business_news_one&iwa_item=1&iwa_img=1&iwa_hash=41486

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX