Ministerstwo Rolnictwa da 17 mln euro na produkcję energii z odnawialnych źródeł energii

Nawet 0,5 mln euro mogą otrzymać do końca przyszłego roku gminy, które zdecydują się na budowę inteligentnych sieci energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Ministerstwo Rolnictwa przeznaczy na ten cel łącznie 17 mln euro z unijnych środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. W kolejnych latach nacisk na budowę samowystarczalnych sieci prosumenckich będzie w funduszach Regionalnych Programów Operacyjnych.
- Energia prosumencka, budowa instalacji energetycznych to wymóg czasu, bo po pierwsze, są już technologie, które to umożliwiają. Po drugie, jakość energii dostarczana na wieś, szczególnie na końcówkach sieci, jest bardzo niska. Po trzecie, może to być dodatkowe źródło dochodów dla mieszkańców wsi, nie tylko dla rolników - podkreśla Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Sawicki podkreśla, że energetyka prosumencka, czyli produkcja energii ze źródeł odnawialnych i oddawanie jej do sieci, to nie tylko szansa na dodatkowe dochody, lecz także na samowystarczalność. Nie dotyczy to tylko pojedynczych gospodarstw, lecz całych wsi lub spółdzielni. Przekonuje, że poprzez zróżnicowane i połączone formy wytwarzania energii, m.in. wiatrowej i fotowoltaicznej, takie wspólnoty mogą znacząco obniżyć koszty funkcjonowania.

500 tys. euro na gminę

Ważnym aspektem jest też inteligentne zarządzanie takimi sieciami, tak by jak najlepiej wykorzystać możliwości samodzielnej produkcji energii. Właśnie na takie inicjatywy resort rolnictwa przeznaczy 17 mln euro do końca przyszłego roku. To końcówka funduszy unijnych z perspektywy budżetowej 2007-13 rozdzielanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Skorzystać może nawet kilkadziesiąt projektów.

- Gmina może dostać dofinansowanie w wysokości nawet 500 tys. euro na budowę takich instalacji. Jest jednak warunek, że przynajmniej połowa energii musi być wytwarzana i zużywana przez osoby fizyczne, a nie tylko instytucje gminy - podkreśla Sawicki. ? W następnej perspektywie chciałbym, żeby było to mocniej zaznaczone w Regionalnych Programach Operacyjnych. W ramach polityki spójności mamy dużo większe pieniądze niż w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Sawicki dodaje, że oczekuje większego zaangażowania w tworzenie sieci prosumenckich również ze strony sieci energetycznych. By system działał, musi być bardzo elastyczny i umożliwić zarówno dystrybucję energii do indywidualnych odbiorców końcowych, jak i w drugą stronę. Pomóc powinna ustawa o OZE, nad którą prace wkrótce powinien rozpocząć Sejm.

Niewielu rolników korzysta ze wsparcia

Minister przekonuje, że w kolejnych latach inwestycje w budowę inteligentnych sieci prosumenckich w małych społecznościach lokalnych będą trwały. Z uwagi na przeniesienie środków odpowiedzialny za nie będzie jednak resort infrastruktury i rozwoju regionalnego. Ministerstwo Rolnictwa skupi się na wykorzystaniu pozostających w jego gestii środków europejskich do rozwoju produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywności.

Sawicki przyznaje równocześnie, że niewielu polskich rolników skorzysta z innego wsparcia - unijnej rekompensaty dla gospodarstw stratnych w związku z rosyjskim embargiem i spadkiem cen. Zgodnie z danymi Agencji Rynku Rolnego warunki spełniło jedynie ok. 1,3 tysiąca wniosków. Sawicki podkreśla, że dla rolników indywidualnych stawki rekompensat były mało atrakcyjne, a do tego, m.in. dzięki eksportowi na inne rynki poza UE, ceny niektórych produktów (np. pomidorów i papryki) wróciły do poziomu sprzed roku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Więcej o:
Komentarze (4)
Ministerstwo Rolnictwa da 17 mln euro na produkcję energii z odnawialnych źródeł energii
Zaloguj się
 • m-kow

  Oceniono 8 razy 4

  Pamiętając ostatnie doniesienia NIK'u o tym, że na prowincji w odnawialnej robią najczęściej wójtowie,samorządowcy i ich rodziny zaryzykuje twierdzenie, że oto Popieramy Swoich Ludzi znów się sprawdziło...

 • chrupek.kukurydziany

  Oceniono 2 razy 2

  Jak to się ma do 100 mln na jedną zadłużoną kopalnię i 280mln w tym roku?

 • poljack

  0

  Bielsko Biała postawiło na energię geotermalną a rząd na finanse ten podniósł akcyzę o 1000% .

 • imw

  Oceniono 10 razy -2

  Gdyby to było opłacalne to dotacje nie byłyby potrzebne ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX